تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۲۶ - ۱۱:۳۳ کد مطلب 121326

در حاشیه انتشار گزارش کمیته حقیقیت یاب خودکشی دانشجوی بورسیه

بازهم صادقی، بازهم دروغ، باز هم فرافکنی/ مسئول ستاد سعید جلیلی در انتخابات سال ۹۲ در کاشان: کذب محض است، از صادقی شکایت می کنیم

صادقی حاضر نشد به این نکته اشاره کند که اساسا مشکلات این مرحوم از زمانی آغاز شد که توسط وزارت علوم دولت تدبیر و امید برای مدتی لغو بورسیه شد و پس از این بود که فشارهای ناشی از این امر او را به خودکشی رساند. در واقع زمان مورد تنازع نه سال ۸۹ بلکه بعد از سال ۹۳ بود.

میدان ۷۲ :گمان نمی کردند که جنجال بورسیه ها به خودکشی یکی از دانشجویان برسد، اما حالا و پس از گذشت چهار ماه از خبر تلخ خودکشی یکی از دانشجویان کاشانی، گزارش کمیته حقیقت یاب آماده شده و راهی بهارستان است. با این وجود هنوز پای این گزارش به مجلس باز نشده است که بار دیگر توپخانه‌ها فعال شده و گزارش این حادثه در مرکز سیبل قرار گرفته است.

اوایل تیرماه امسال بود که خبر خودکشی «ایوب آقایی» دانشجوی دوره دکترای بورسیه رشته شیمی در دانشگاه کاشان در رسانه ها منتشر شد. نخستین علتی که برای این حادثه به ذهن می رسید مشکلات و عوارض روحی ناشی از لغو بورس و برقراری ناقص آن و نیز لغو مقرری و مشکلات جانبی آن بود. از زمان این حادثه، کمیته تحقیق چهار نفره ای در کمیسیون آموزش و تحقیقات، تشکیل شد تا این که در هفته گذشته رئیس کمیته تحقیق مجلس در حادثه خودکشی دانشجوی بورسیه دانشگاه کاشان، از نهایی شدن گزارش کمیته خبر داده بود.

در شرایطی که انتشار گزارش نهایی کمیته حقیقت یاب نوید کشف واقعیت و برخورد با عوامل احتمالی این حادثه را می دهد، روز گذشته محمود صادقی شخصا پروژه فرافکنی را کلید زد تا شاید محتوای گزارش تحت الشعاع قرار گیرد.

بر اساس آن چه که در گزارش کمیته تحقیق آمده است عنوان می دارد «این مرحوم دانشجوی بورسیه بوده و ابتدا لغو بورس شده بود و بعدا با مستنداتی که ارائه کرد، رأی وزارت علوم اصلاح شد و بورسیه وی برقرار شد و حدود ۴۰ میلیون تومان هزینه تحصیل او به حساب دانشگاه کاشان واریز شد، اما مقرری او پرداخت نشد و همین مسئله برای او ایجاد مشکل کرده بود».

در همین راستا ساداتی نژاد نماینده مردم کاشان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: «طبق ضوابط، ۴۰ درصد از هزینه ای که سازمان امور دانشجویان بابت بورسیه دکترای یک دانشجو به دانشگاه پرداخت کرده، مربوط به انجام رساله است که به دانشجو باید پرداخت شود و در رابطه با این مرحوم، پرداخت این مبلغ با تاخیر انجام شده و تنها ۸ میلیون تومان پرداخت شده است و همین مسئله باعث تغییر عنوان رساله شده است».

با این وجود صادقی روز گذشته در مصاحبه ای تلاش کرد تا با فرار رو به جلو، صداقت این گزارش را مورد خدشه قرار دهد. در همین باره صادقی عنوان داشت:

«در حالی‌که بنابر ادعای آقای ساداتی‌نژاد، عدم پرداخت مبلغ بورسیه به دانشجو یکی از دلائل اصلی خودکشی بوده، این مبلغ ازسوی وزارت علوم به دانشگاه کاشان پرداخت شده و دانشگاه در این رابطه تعلل کرده و جالب این‌که در زمان موردبحث یعنی سال ۸۹ ریاست دانشگاه کاشان برعهده خود آقای ساداتی‌نژاد بوده است».

اما صادقی حاضر نشد به این نکته اشاره کند که اساسا مشکلات این مرحوم از زمانی آغاز شد که توسط وزارت علوم دولت تدبیر و امید برای مدتی لغو بورسیه شد و پس از این بود که فشارهای ناشی از این امر او را به خودکشی رساند. در واقع زمان مورد تنازع نه سال ۸۹ بلکه بعد از سال ۹۳ بود.

صادقی نه تنها حاضر نشد که در مصاحبه‌ی خود مقصران اصلی را معرفی کند و از خانواده قربانی پرونده بورسیه و ظلم آشکاری که در حق این دانشجویان شد عذر خواهی کند، گام را فراتر گذاشت تا گزارش کمیته تحقیق در حاشیه قرار بگیرد. در همین راستا صادقی مدعی شد که در سال ۸۹ مبلغ ۲ میلیارد تومان از سوی وزارت علوم به دانشگاه کاشان پرداخت شد ولی مشخص نیست که به چه منظوری هزینه شده است.

شب گذشته صادقی در ادامه خط حاشیه سازی در صفحه شخصی خود در تویتر مدعی شد:

«حسب مدارک موجود، بخشی از این پول تبدیل به کارت پول شده ودر ستاد جلیلی هزینه شده است. این مساله وقتی گندش درامد که معاون پژوهشی وقت وزارت علوم با ستاد جلیلی اختلاف پیدا کرد و خواست پولهارو به ستاد دیگری ببره».

با این وجود صادقی درحالی این سخنان را بیان می کند که از سال ۸۹ که او مدعی است ۲ میلیارد از دانشگاه کاشان مفقود شده است تا سال ۹۲ که انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد، سه سال گذشته است و هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد که از سه سال پیش از انتخابات جلیلی ستاد انتخاباتی خود را  تشکیل داده باشد و این ۲ میلیارد در آن ستاده هزینه شود!

از سوی دیگر طبق گزارش رسمی دفتر جلیلی، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ ستاد سعید جلیلی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود هیچ گونه کمک مردمی حتی به اسم افراد نیز پذیرفته نمی‌شود.

در اولین بیانیه رسمی شورای هماهنگی ستادهای مردمی سعید جلیلی (حیات طیبه) در خرداد ۹۲ به نقل از جلیلی آمده بود: «اگر قرار است کمک مالی به ستاد بشود دقت شود که بدون توقع باشد. در تهران هر کسی که قصد کمک مالی دارد به حساب معرفی شده در سایت پولی واریز می‌کند بدون اینکه فیشی دریافت کند یا اسمی از آن در میان باشد، تا بعد توقعی نداشته باشد. خودتان را وام دار هیچ کس نکنید. هر کسی می‌خواهد بدون توقع و چشم داشت کمک کند، اگر نه، کمک مالی‌اش را قبول نکنید».

اما شاید بهتر باشد صادقی پیش از آن که به متهم کردن دیگر بپردازد و سخنانی به دور ازواقعیت را بیان کند، سوالاتی که از سال ۹۲ در اذهان باقی مانده است را پاسخ گویند. سوالاتی که در روزهای آغازین دولت یازدهم  با انتشار خبر کمک مالی ۵/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ تومانی بابک زنجانی به ستاد انتخاباتی حسن روحانی در انتخابات یازدهم  ایجاد شد. چرا که این رقم در مقابل مبلغ ۲ میلیارد تومانی مورد ادعای صادقی هیچ است، هیچ!

گفتنی است فرامرز ظفرمند مسئول ستاد سعید جلیلی در انتخابات سال ۹۲ در کاشان در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس با تکذیب ادعای محمود صادقی درباره هزینه شدن ۲ میلیارد از پول بورسیه‌های وزارت علوم در ستاد جلیلی گفت: از آقای صادقی می‌خواهیم تا هر سند و مدرکی در این باره دارند منتشر کنند تا سیه رو شود هر که در او غش باشد.

وی با بیان اینکه عده‌ای برای رد گم کردن در افکار عمومی بدون هیچ سند و مدرکی به هر که می‌خواهند تهمت می زنند و هر ادعایی را بدون مستندات مطرح می‌کنند، گفت: آقای صادقی برای ادعای خود اگر کوچکترین سند و مدرکی داشت آن را بسیار زودتر از این ارائه می کرد و حالا که صرفا با یک ادعای سیاسی فاقد سند تلاش کرده تا افکار عمومی را منحرف کند، ما از ایشان شکایت می‌کنیم تا در دادگاه به ادعای وی رسیدگی شود.

منبع : رجا نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: