تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۲۷ - ۱۴:۰۶ کد مطلب 121451

گفتمان اقتصاد مقاومتی بدون پیوند با نخبگان عقیم است

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: گفتمان اقتصاد مقاومتی اگر با جمع نخبگان پیوند داده نشود عقیم خواهد بود.

به گزارش میدان۷۲، سید عباس صالحی در آیین گشایش سلسله نشست های جایگاه اقتصاد مقاومتی در گفتمان فرهنگی ایران با بیان اینکه نقش نخبگان در گفتمان سازی یکی از مهم ترین راه های ایجاد گفتمان اقتصاد مقاومتی است افزود: نقش های متنوعی را نخبگان ما در اقتصاد مقاومتی دارند و باید از آرای نخبگان استفاده کرد و اقتصاد مقاومتی هنگامی شکل می گیرد که واقعیت های چالشی ما به مردم ارائه شود.
وی با اشاره به اینکه مشارکت نخبگان در اقتصاد مقاومتی می تواند واقعیت ها را به مردم نشان دهد گفت: مشکلاتی مانند کمبود آب و برق و مانند این ها نباید به عنوان شعارهای رسمی دولتی برای بهره برداری های خاص بدل شود، بلکه این ها واقعیت های اجتماعی است.
صالحی افزود: به پرسش کشیدن مفروضات رایج و جدی و نهاد سازی مدنی سهمی است که نخبگان در گفتمان سازی دارند، به گونه ای که نقش میانجی نخبگان بین مردم و دولت نقش کلانی است که اگر در گفتمان خرد شکل بگیرد می‌تواند اثرگذار باشد.
وی یکی دیگر از راه‌های گفتمان سازی را تبدیل گفتمان کلان اقتصاد مقاومتی به گفتمان های خرد بیان کرد و گفت: خرده گفتمان ها را باید هم افزایی کرد، چرا که خرده گفتمان ها می توانند در بخش اقتصادی ترکیب شوند و هر کدام حوزه هایی را تشکیل دهند.
صالحی پدیدآوردن منفعت ملی در گفتمان ها را یکی دیگر از راه های ایجاد گفتمان سازی دانست و افزود: گفتمان خرد یا کلان باید به صورت منفعت ملی به مردم ارائه شود به گونه ای که افراد جامعه این نفع ملی را درک و حس کنند.

منبع: خبرگزاری صداوسیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: