تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۳۰ - ۱۰:۲۲ کد مطلب 121647

۸ هزار میلیارد تومان بدهی مالیاتی کارتهای بازرگانی

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران وچین با بیان این که ۸۰۰۰میلیارد تومان بدهی مالیاتی کارتهای بازرگانی منطقی نیست گفت: بسیاری از تجار به صورت قانونی کالا واردات کرده اند و مالیات خود را در پایان سال مالیاتی پرداخت می‌کنند.

به گزارش میدان۷۲، مجید رضا حریری  درباره شرایط صدور کارت بازرگانی گفت: داشتن کارت بازرگانی براساس قانون برای صادرات و واردات لازم است. در واقع مجوز کار بازرگانی، داشتن کارت بازرگانی است و هر کسی ‌بخواهد کار صادراتی یا وارداتی انجام دهد باید کارت بازرگانی داشته باشد.

وی افزود: بر اساس قانون، کسانی که می‌خواهند کارت بازرگانی بگیرند باید عضو اتاق بازرگانی باشند.

عضو اتاق بازرگانی ایرانی درباره بدهی ۸۰۰۰میلیارد تومانی به جای مانده ناشی از سوءاستفاده از کارت بازرگانی اظهار کرد: این رقم نمی‌تواند منطقی باشد، طبق توضیحات رئیس سازمان مالیاتی این عدد مربوط به قبل از سال ۹۲ است در آن دوره نرخ ارز ۱۰۰۰تومان بوده است   اگر رقم ۲۵درصد مالیات رابرای واردات در نظر بگیریم یعنی ۳۲۰میلیارد دلار واردات داشته ایم که این عدد با رقم کل واردات دهه ۸۰برابری نمیکند.

وی افزود، از طرفی باید به این نکته توجه داشت که همه واردات با کارتهای بازرگانی به اصطلاح  یکبار مصرف انجام نشده است و بسیاری از تجار نیز به صورت قانونی کالا  واردات کرده اند و مالیات خود را در پایان سال مالیاتی پرداخت می‌کنند که حتما شامل این رقم ۸۰۰۰میلیارد تومان نمی شود.

حریری خاطر نشان کرد: اخیرا موضوع رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی با دو موضوع مقابله با قاچاق و فرار مالیاتی مطرح شده‌ و مدعی شده‌اند که ۸ هزار میلیارد تومان معوقه مالیاتی وجود دارد که مربوط به کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف است.

در روزهای گذشته رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از روند صدور کارتهای بازرگانی و سوءاستفاده از آنها، بار دیگر به رقم فرار مالیاتی ۸۰۰۰میلیارد تومانی اشاره کرده بود.

منبع : تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: