تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۸/۰۱ - ۲۲:۱۵ کد مطلب 121777

خرید دکل نفتی منهدم‌شده در طوفان کاترینا در دولت احمدی نژاد به قیمت ۳۷ میلیون دلار

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: کارشناسان برای دکلی که ۳۷ میلیون دلار خریداری شده و ۷ میلیون دلار هزینه نگهداری آن شده است، حدود ۴ تا ۵ میلیون دلار قیمت‌گذاری کرده‌اند.

به گزارش میدان۷۲ سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی از خرید دکل نفتی مکزیکی منهدم‌شده در طوفان کاترینا در دولت گذشته به قیمت ۳۷ میلیون دلار خبر داد؛ این در حالی است که به گفته این نماینده مجلس، قیمت واقعی آن ۴ تا ۵ میلیون دلار بوده است.

بهرام پارسایی در گفت‌وگو با خانه ملت با اشاره به بررسی پرونده دکل نفتی گمشده در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، گفت: دو پرونده دکل گمشده نفتی در کمیسیون باز شده است که در مورد پرونده دکل فورچونا هیچ دکلی خریداری نشد و تنها موضوع محدود به زد و بند پشت پرده و پرداخت ۷۸ میلیون دلار بدون هیچ ضمانت و سندی به یک شرکت واسطه بوده است.

نماینده مردم شیراز در مجلس، با بیان اینکه “اسامی شرکت واسطه و خریداران در پرونده کمیسیون اصل ۹۰ موجود است”، افزود: تا زمانی که حکم قضایی مشخص نشود نمی‌توان اسامی افراد را منتشر کرد. امیدواریم که قوه قضاییه سریعتر به این پرونده رسیدگی و احکام افراد متخلف را صادر کند.

پارسایی با بیان اینکه “در سال ۲۰۰۷ دولت وقت یک دکل منهدم شده در طوفان کاترینای مکزیک را خریداری و برای نگهداری و ترمیم به سواحل شارجه منتقل کرد”، ادامه داد: تاکنون بالغ بر ۷ میلیون دلار هزینه نگهداری این دکل شده است و اخیراً شرکت نگهدارنده در مکاتبه با مقامات کشور اظهار داشته که دکل در حال نابودی است و اگر انتقال نیابد قطعاً غرق می‌شود.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی یادآور شد: کارشناسان برای دکلی که ۳۷ میلیون دلار خریداری شده و ۷ میلیون دلار هزینه نگهداری آن شده است، حدود ۴ تا ۵ میلیون دلار قیمت‌گذاری کرده‌اند.

وی با بیان اینکه “بخشی از  ۷۵۰ میلیون دلار درآمد نفتی دولت گذشته در این زمینه‌ها به هدر رفته است”، تصریح کرد: پرونده این دکل نیز در کمیسیون اصل ۹۰ باز است و اگر دیده شود که رسیدگی به پرونده های کلان فساد اقتصادی به ویژه دو دکل نفتی دچار گذشت زمان شده است، کمیسیون اصل ۹۰ از وزارت نفت گزارش می خواهد و اسامی این افراد را منتشر می کند.

 

منبع: انتخاب

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: