تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۸/۰۲ - ۱۰:۴۸ کد مطلب 121797

صدای تندترین حامی دولت هم درآمد

برای جست‌وجوی نمونه این رفتار در دولت تدبیر و امید، نیازی به رفتن راه دور نیست؛ در سال گذشته بانک مرکزی همواره در گزیده آمارها به جای عدد نرخ رشد اقتصادی، «٠٠» گذاشت.

به گزارش میدان۷۲، روزنامه اصلاح‌طلب شرق از سانسور آمارهای منفی خبر داده است: آمارهای بسیاری به تناسب وضع روز اقتصاد در سال‌های مختلف منتشر نشده‌اند. این دولت و آن دولت هم ندارد؛ همه‌ آنها این کار را کرده‌اند. استدلال همیشگی هم این است: «جامعه تحمل واقعیت را ندارد». هرچند گاه از تعابیری مانند «نیازی به انتشار این آمار نیست» یا «آمارها محرمانه‌اند» استفاده شده است. بسته به وضع روز هر دولت تشخیص داده چه آماری را منتشر کند و کدام را خاموش بگذارد.

برای جست‌وجوی نمونه این رفتار در دولت تدبیر و امید، نیازی به رفتن راه دور نیست؛ در سال گذشته بانک مرکزی همواره در گزیده آمارها به جای عدد نرخ رشد اقتصادی، «٠٠» گذاشت. البته نرخ رشد اقتصادی تنها شمارگانی نیست که مسکوت مانده است. برای دیدن «دو صفر»های دیگر به سایت بانک مرکزی، نشریات ادواری، نماگرهای اقتصادی و نماگرهای اقتصادی شماره ٨٣، سه‌ماهه چهارم سال ١٣٩۴ مراجعه کنید…

همه آنچه گفته می‌شود، درهم‌تنیده و پیوسته است؛ اما شاید مرزهای باریک بتواند آنها را کمی از هم جدا کند؛ ازاین‌رو همه آنچه را گفته می‌شود باید کنار هم دید. «آمارسازی»؛ یعنی تغییر شیوه آمارگیری به نوعی که اعداد و ارقام بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از حد واقعی جلوه کند. بزرگ‌تر مثل زمانی که درباره نرخ رشد اقتصادی سخن گفته می‌شود و کوچک‌تر مانند آمارهایی مربوط به نرخ تورم یا بی‌کاری.

آنچه روشن است این است که دولت‌ها برای بهتر جلوه‌دادن روند فعالیت خودشان، موفق‌نمایی، جلب آرای عمومی و… این آمارها را به این شکل منتشر می‌کنند…

با همه آنچه گفته شد، روشن است که دولت‌ها درباره آماردهی چندان متفاوت عمل نکرده‌اند. همه در بحران‌ها در اعداد و ارقام دست برده‌اند و این به شیوه‌ای مرسوم بدل شده است. شاید از همین‌ رو است که حیدر مستخدمین‌حسینی که خود روزی معاون وزیر اقتصاد بوده است، به «شرق» می‌گوید: خودمان در این روند بوده‌ایم و می‌دانیم که آمارها باید تابع نظر مسئولان باشد. در واقع آمارها براساس اراده خود مسئولان تعریف می‌شود. آمارها فرمایشی تنظیم می‌شوند و به‌همین‌دلیل است که به‌هیچ‌عنوان ‌اتکا‌کردنی نیستند.

این اقتصاددان که از مشاوران علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد، هم بوده است، ادامه می‌دهد: یکی از ویژگی‌های کشورهای درحال‌توسعه این است که آمارها را بر حسب خواسته‌های خودشان تهیه می‌کنند. دولت‌های مختلف با آمارها در جهتی حرکت می‌کنند که به نفع خودشان است. متأسفانه این اتفاق در بالاترین سطوح دولتی رخ می‌دهد و شخصا شاهد این ماجرا بوده‌ام. مستخدمین‌حسینی می‌گوید: انواع دست‌کاری‌های آماری رخ می‌دهد و این روند باعث شده هم مردم، هم فعالان اقتصادی و هم اقتصاددانان به آمارهایی که منتشر می‌شود بی‌توجه باشند. زمانی که از مسئولان درباره صحت آمار پرسیده می‌شود، سطح تحمل جامعه را مطرح می‌کنند. این به همان موضوعی بازمی‌گردد که پیش‌تر اشاره کردم؛ قصه‌ای که در کشورهای جهان‌سوم در حال رخ‌دادن است. این اقتصاددان ادامه می‌دهد: جامعه به آمارها بی‌تفاوت شده است و این به ضرر خود دولت‌هاست؛ درحالی‌که دولت‌ها تنها به برد لحظه‌ای فکر می‌کنند، اما این شیوه آماردهی ضرری بلندمدت بر جامعه می‌گذارد. متأسفانه آن‌قدر دروغ گفته شده که اگر آمار درستی هم ارائه شود، نمی‌توان آن را باور کرد.

او توضیح می‌دهد: واقعیت این است که این آمارها دیگر برای خود دولت‌ها اعلام می‌شود؛ می‌بینید که اقتصاددان‌ها دیگر کمتر به آمارهای نهادهای رسمی مراجعه می‌کنند؛ همان‌طور که مردم. مردم صبح از خانه بیرون می‌آیند و از مغازه خرید می‌کنند، تاکسی سوار می‌شوند، دکتر می‌روند و دنبال کار می‌گردند. آنها واقعیت را لمس می‌کنند و برای دانستن واقعیت نیازی به آمارهای دولتی ندارند.

به گفته مستخدمین‌حسینی همه اینها به ساختار سازمانی پراشکال دولت‌ها بازمی‌گردد و در نهایت هم این اشکال گریبان خود دولت‌ها را خواهد گرفت.

 

 

منبع : دانشجو

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: