تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۸/۰۸ - ۱۱:۳۱ کد مطلب 122268

آغاز اکران فیلم مجید مجیدی در ترکیه با دوبله ترکی

فیلم سینمایی محمد رسول‌الله، آخرین ساخته مجید مجیدی، از روز گذشته در ۳۸۰ سالن در کشور ترکیه اکران خود را آغاز کرد. این فیلم به زبان ترکی دوبله شده است و پیش‌بینی می‌شود با استقبال مخاطبان در این کشور مواجه شود.

به گزارش میدان ۷۲ :اینکه دومین فیلم سینمایی تاریخ سینما درباره زندگانی پیامبر خاتم(ص) از سوی فیلمسازی شیعی مذهب ساخته شده و حالا در کشوری سنی‌مذهب به نمایش درمی‌آید را می‌توان برای این فیلم یک موفقیت به حساب آورد. از اصلی‌ترین انگیزه‌های عوامل و سفارش‌دهندگان فیلم نیز تقویت وحدت میان فرق و مذاهب اسلامی عنوان شده است.

این روزها سینمای ایران در برقرار کردن ارتباط با مخاطب خارجی تجربه‌های تازه‌ای را از سر می‌گذراند. در حالی‌که فیلم بادیگارد به اکران‌های محدود اما موفق خود در کشورهای مختلف غربی ادامه می‌دهد و از کشور انگلستان به عنوان تازه‌ترین میزبان این فیلم یاد شده است، فیلم محمد رسول‌الله اکران سراسری خود را در یکی از مهم‌ترین کشورهای اسلامی تجربه می‌کند. سینمای ایران برای عرض‌اندام و موفقیت چاره‌ای جز چشم دوختن به بازارهای بین‌المللی و فراخ‌تر کردن حلقه مخاطبان خود به ورای مرزهای ایران ندارد.

اصولاً در جهان امروز هر صنعتی برای درنوردیدن قله‌های موفقیت باید جهانی فکر کند و از زبان بین‌المللی برای ارتباط‌گیری استفاده نماید. این مسئله در حوزه صنعت سینما که ماهیتی فرهنگی دارد، بیش از صنایع دیگر اهمیت پیدا می‌کند.

تجربه بادیگارد و محمد رسول‌الله نشان می‌دهد سینمای ایران حتی اگر محتوای آثارش مسائل انقلابی و مذهبی باشد با رعایت اصول فنی و تکنیکی ظرفیت ارتباط برقرار کردن با مخاطب خارجی را دارد. مجید مجیدی فیلم محمد رسول‌الله را به انگیزه نشان دادن چهره رحمانی پیامبر مکرم اسلام (ص) ساخته است و این فیلم در زمانه‌ای که بخشی از جهان اسلام در آتش جهل گروه‌های تکفیری می‌سوزد، می‌تواند وجهه حقیقی دین اسلام را به نمایش بگذارد و اکران فیلم در کشور ترکیه با جمعیتی سنی‌مذهب خود یک فرصت برای این فیلم محسوب می‌شود.
حبیب ایل‌بیگی، معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی در اینستاگرام درباره آغاز اکران فیلم محمد رسول‌الله نوشته: «به نظر من سینما می‌تواند نقش بیشتری از دیپلماسی و سیاست در ارائه راه‌حل بهتری برای برون‌رفت از مشکلات منطقه داشته باشد. متأسفانه سال‌هاست تصویر درستی از اسلام در دنیا منتشر نمی‌شود و خوشبختانه این فیلم می‌تواند در این راه قدمی مناسب بردارد و کمى از کم‌کاری‌های فعالان هنرمند مسلمان را جبران کند.»

موضع حبیب ایل‌بیگی را اگر به عنوان موضع سازمان سینمایی قلمداد کنیم باید نسبت به تأثیر اکران فیلم محمد رسول‌الله بر آرا و تفکرات مدیران سینمایی دولت خشنود بود، چرا که بخش عمده‌ای از مدیران سینمایی در دوره‌های مختلف و به ویژه مدیران فعلی، توانمندی‌های سینمای ایران را صرفاً در حوزه سینمای جشنواره‌ای خلاصه می‌دانستند و می‌انگاشتند که سینمای ایران تنها برای عرض‌اندام و جایزه گرفتن در محدوده جشنواره‌های فیلم حرف برای گفتن دارد و این تلقی از ظرفیت سینمای ایران به حمایت از تولید آثاری می‌انجامید که قابلیت ارتباط با مخاطب عام سینما را نداشت. البته سینمای ایران با تصحیح مشکلات و ضعف‌های خود در حوزه فیلمنامه توان تولید آثاری به مراتب کم‌هزینه‌تر از فیلم محمد رسول‌الله که بتواند مخاطب عام را نیز با خود همراه کند، دارد. این تلقی غلط که تنها آثاری که از پروداکشن‌های بزرگ و صحنه‌های پرهزینه برخوردارند قابلیت جذب مخاطب عام را دارند، اساساً تلقی غلطی است و بی‌تردید اگر مشکل فیلمنامه در سینمای ایران مرتفع شود و نسل تازه‌ای از فیلمنامه‌نویس‌ها قدرت خود را در این زمینه به نمایش بگذارند، شاهد انقلابی در صنعت سینمای ایران خواهیم بود که همپای ارتقای فنی و تکنولوژیک این حوزه منجر به جهشی بزرگ خواهد شد. سینمای استراتژیک لزوماً سینمای پرهزینه نیست، همانطور که همه فیلم‌هایی که در جشنواره‌های خارجی می‌درخشند لزوماً فیلم‌های مخاطب خاص نیستند. سینمای استراتژیک با تقویت فیلمنامه و کم کردن هزینه فیلم‌ها حتماً حرف‌های بیشتری در آینده سینمای ایران خواهد داشت.

منبع : روزنامه جوان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: