تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۸/۱۰ - ۱۱:۲۸ کد مطلب 122372

افزایش تلفات کودکان افغانستان نگران‌کننده است

سخنگوی وزارت خارجه روسیه از افزایش تلفات کودکان افغانستان در عملیات‌های نیروهای خارجی به سرکردگی آمریکا ابراز نگرانی کرد.

به گزارش میدان۷۲، «ماریا زخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که در ۹ ماه گذشته در نتیجه عملیات‌های نیروهای خارجی به سرکردگی آمریکا در افغانستان بیش از دو هزار ۵۶۲ غیرنظامی کشته و ۵ هزار و ۸۳۲ غیرنظامی نیز زخمی شده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه از افزایش تلفات کودکان افغان در نتیجه عملیات‌های نیروهای آمریکایی نیز ابراز نگرانی کرد.

مرکز مطالعاتی «جامعه باز» آمریکا در گزارشی نوشته بود که نیروهای آمریکایی در ۱۵ سال حضور خود در افغانستان، به دقت در هدفگیری در حملات هوایی توجهی ندارند که در نتیجه غیرنظامیان قربانی شده‌‌اند.

براساس گزارش دفتر سازمان ملل در افغانستان (یوناما)، در شش ماه نخست سال ۲۰۱۶ میلادی، میزان تلفات غیرنظامیان افغان با ۱۶۰۱ کشته و ۳۵۶۵ زخمی به بالاترین میزان خود در هفت سال اخیر رسیده است.

در گزارش یوناما آمده که این رقم در سال گذشته میلادی(۲۰۱۵) ۱۶۱۵ کشته و ۱۶۸۶ زخمی بود. در نهایت، یوناما از ژانویه سال ۲۰۰۹ تا ژوئن ۲۰۱۶ میلادی، از کشته شدن ۲۲۹۴۱ غیرنظامی و زخمی شدن ۴۰۹۹۳ غیرنظامی افغان خبر می‌دهد.

یوناما همچنین در گزارشی اعلام کرد که ۲۹۲ نفر از اول ژانویه تا ۳۰ سپتامبر سال جاری میلادی در حملات هوایی نیروهای افغان و آمریکایی کشته شدند که این میزان نسبت به مشابه سال قبل با ۱۱۳ کشته و ۱۵۹ غیرنظامی زخمی افزایش ۷۲درصدی را نشان می‌دهد.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: