تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۸/۱۶ - ۱۳:۰۲ کد مطلب 122709

حسن عباسی در مراسم رونمایی از مستند «نیمه شب ۲۴ آوریل»:

طبق اسناد، آمریکایی‌ها به «نفوذی» می‌گویند «اعتدال‌گرا»/ یک جریان خاص نسبت به شهدای مدافع حرم بغض دارد

رئیس اندیشکده یقین گفت: مباحثی که در علوم‌سیاسی می‌خوانید کشک است. در رفتار اینها نه سازمان مللی مطرح است و نه ملت‌های مستقلی؛ بلکه گروهی جاسوس از پشت در حال مدیریت صحنه است.

به گزارش میدان۷۲، حسن عباسی در مراسم رونمایی از مستند «نیمه شب ۲۴ آوریل» که در حوزه‌هنری برگزار شد، به ایراد سخنانی پیرامون تسخیر لانه جاسوسی پرداخت.

رئیس اندیشکده یقین در رابطه با ریشه لفظی استکبار گفت: استکبار در لغت به معنای طلب مقام کبریایی کردن است و وقتی می گویید «الله‌اکبر» ؛یعنی در جهان فقط یک نفر دارای کبر است و هر که در جهان کبر می‌طلبد؛ مشرک است. مبارزه با استکبار جایگاه ویژه‌ای در فرهنگ ما دارد و به خاطر همین هم امام پس از تسخیر سفارت آمریکا از آن با عنوان انقلاب دوم یاد می‌کنند.

وی افزود: بنده در مراسم رونمایی مستند «الاغ و فیل» که در مورد دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات است شرکت کردم. خوشبختانه مستند «الاغ و فیل»، مستند «شب‌نامه» که شکل جدیدی از نفوذ در قالبی جدید و پیچیده‌ای را بیان می‌کند و همچنین فیلم سینمایی «یتیم‌خانه ایران» که نمایشگر خباثت انگلستان است و هم نماهنگ «ما ایستاده ایم ۲» نشان‌دهنده این هستند که جوانان انقلابی و حزب‌اللهی ما از عصر قلم عبور کرده‌اند و به دوره دوربین رسیده‌اند و در آن جوانان ما می‌توانند فیلم و مستند بسازند.

عباسی گفت: اسناد ماجرای طبس که در سال ۱۳۸۸ (۲۰۰۹ میلادی) از طبقه بندی محرمانه آمریکا خارج شد و منتشر شد، ما به نکات مهمی در مورد مساله نفوذ رسیدیم.

img01787

وی در ادامه افزود: در قواعد حکومت‌داریِ خوب هر اتفاقی می‌افتد باید ثبت شود ولی در حکومت ما ثبت نمی‌ِشود. ما در ماجرای طبس هیچ برآورد مکتوب و مدون و مشخصی نداریم. این چیزی که ما به صورت رسمی از عملیات دلتا در دست داریم؛ اشکالاتی دارد و به خاطر همین می‌گوییم مدارک ما در این زمینه ناقص است؛ برای مثال هشت هلیکوپتر بزرگ اگر بخواهند به صورت همزمان در ورزشگاه شیرودی فرود بیایند و هم زمان پرواز کنند؛ امکان نداشته و اگر هم می‌خواستند که با فاصله این کار را انجام دهند؛ عملیات با مشکل روبه‌رو می‌ِشده است.

عباسی در مورد جریان نفوذ در ایران گفت: همان خلبانی که بنی‌صدر را از کشور به بیرون برد همان خلبانی بود که شاه را از کشور خارج کرد.

وی خاطرنشان کرد: آن اسنادی که از هلیکوپترها به دست آمده بیانگر این است که تاسیسات ما بعد از عملیات طبس باید در خارک، آبادان، اصفهان و چند نقطه دیگر در تهران بمباران می‌شده است؛ چونکه آنها می‌خواستند که به قول خودشان پاسخی درخور به ایرانیان بدهند که از این به بعد دیگر کسی از این رفتارها با آمریکا نداشته باشد.

رئیس اندیشکده یقین در مورد عملیات دلتا گفت: این عملیات قبل از اینکه با کاخ سفید تماس گرفته شود؛ کاملا منتفی شده بود چون از هشت هلیکوپتری که قرار بود عملیات کنند؛ یکی در نزدیکی کرمان دچار مشکل می‌شود و برمی‌گردد؛ یکی دیگر در نزدیکی کرمان خراب و زمین‌گیر می‌شود و یکی دیگرهم در طبس وقتی روی زمین می‌نشیند، دیگر نمی‌تواند تکان بخورد. در همان جا کارتر می‌گوید که با پنج تا هلیکوپتر نمی‌ِشود عملیات کرد و برگشت و اینجا بود که عملیات لغو می‌شود.

حسن عباسی در مورد حادثه طبس اظهار داشت: ماجرای طبس هم اینگونه است که یکی از هلیکوپترها بلند می‌شود که بیاید کنار کانتیر سوخت و سوخت‌گیری کند که در اینجا اشتباهی صورت می‌گیرد و برخوردی بین این دو صورت می‌گیرد و آتش‌سوزی می‌شود. بقیه افراد با مشاهده این صحنه خون‌سردی خود را از دست می‌دهند، می‌ترسند و می‌آیند که سوار یکی‌دیگر از هواپیما شوند که بروند.

وی در مورد یکی از علت‌های شکست این عملیات افزود: هلیکوپترهای آمریکا برای عملیات خیلی فرسوده بودند. هشت هلیکوپتر آمریکایی قصد عملیات در ایران برای انتقال گروگان‌ها به خارج را داشتند. در این شب پروژکتورهای ورزشگاه شیرودی روشن بوده و قرار بوده گروگانها از اینجا به فرودگاه منظریه قم منتقل داده شوند و از آنجا با هلیکوپتر دیگری به خارج برده شوند. در برنامه عملیات طبس قرار بر این بوده که هلیکوپترهایی که در قم می‌نشستند را بمباران کنند و سرنشینان آن را با هواپیمای ۳۴۱ به خارج منتقل کنند. فرمانده نیروی هوایی آمریکا که می‌دانسته قرار است هلیکوپترها بمباران شوند؛ فرسوده‌ترین هلیکوپترهای خود را برای مرحله اول عملیات که از طبس تا گرمسار و تهران و قم بوده؛ به‌کار می‌گیرد.

رئیس اندیشکده یقین با اشاره به اسناد موجود در هواپیماهای به جا مانده از آمریکا گفت: با از بین رفتن اسناد از طریق بمباران هواپیماهای ایرانی؛ جریان کسانی که با آمریکایی‌ها همکاری می‌کردند محفوظ ماند و لو نرفت.

عباسی در مورد نقش نفوذی‌های آن زمان و این دوره گفت: نقش‌قربانی چه بوده؟ او در ماجرای مک‌فارلین نقش واسط داشته و او بوده که گروهی آمریکایی اسرائیلی را با کیک، کلید، کلت و انجیل به ایران می‌آورد. امسال وارد سی‌وسومین سالگرد ماجرای مک‌فارلین می‌شویم؛ یعنی آن سالی که امام دستور داد کسی با آنها مذاکره نکند.

وی در ادامه در مورد این موضوع گفت: در آمریکا پس از گذشت ۳۵ سال از حوادث؛ آنها از حالت طبقه‌بندی و محرمانه بودن خارج می‌شوند ولی ما این وضعیت را در ایران نداریم. در مملکت ما خاطره گفته می‌شود و اسناد مکتوب نمی‌شوند.

عباسی افزود: آمریکایی تا به حال برای یک نشست و برخاست (جریان مک‌فارلین) ۴۱ هزار صفحه سند منتشر کرده‌اند. یعنی آن‌ها از آن روزی که در آن هتل کذایی می‌روند و با مک‌فارلین صحبت می‌کنند؛ دشمنان از همان‌جا صدای ایرانی‌ها را ضبط می‌کنند و از این اسنادی که اخیرا منتشر شده نزدیک به ۲۷ صفحه‌اش فقط مربوط به صحبت یکی از افراد با یکی از مسئولین کشور است و این درحالی است که برخی از مسئولین آن زمان که هنوز هم هستند؛ ماجرای حرف زدن خود با مک‌فارلین را تکذیب می‌کنند این درحالی است که مک‌فارلین خودش اعلام می‌کند من شخصا با اینها صحبت کردم ولی خود آنها ماست‌مالی می‌کنند.

در ادامه رئیس اندیشکده یقین گفت: از این اسناد سه کانال تا به حال شناسایی شده‌اند: قربانی‌فر که عامل ساواک در قبل از انقلاب بوده. اینکه ما می‌گوییم در سینما باید فیلن «اشعث‌بن‌قیس» ساخته شود؛ به‌خاطر این است که اگر کسی که پیروزی صفین را به شکست تبدیل کرد، دخترش امام حسن «ع» را کشت و پسرش هم در یک‌طرف کربلا نقش داشت؛ را بشناسید؛ خیلی ها را امروزه می‌ِشناسید.

وی افزود: در همه این اسناد؛ از نفوذی‌ها از کلمه Moderate یعنی اعتدال‌گرا استفاده شده. می‌گویند در عملیات بعدی قرار این در عملیات بعدی بصره را بگیریم. آنجا یعنی عملیات کربلای ۴ و کربلای ۵ است. به عبارت‌دیگر چه‌کسی عملیات کربلای ۴ و ۵ را لو داده بود؟

عباسی گفت: اینها موضوعاتی است که باید رویشان کار شود، فیلم مستند ساخته شود. اگر امروز به نفوذی می‌گوییم سیامک نمازی که در شب‌نامه به آن اشاره شده است؛ دیروز به آن می‌گفتیم قربانی.

او در ادامه در مورد جایگاه شناخت اشعث‌بن‌غیث گفت: اگر اشعث‌بن‌غیث را بخواهیم بشناسیم؛ باید سیامک نمازی را بشناسیم که با همه ارتباط داشته.

وی افزود: مشاور امنیت نخست‌وزیر وقت ایران؛ الان در آلمان زندگی می‌کند و پارسال وقتی این موضوع مطرح شد انگار زیر یک جریان دینامیک گذاشته بودید و به خاطر همین هم این جریان دوان دوان رفت این آقا را از آلمان آورد و روزنامه شرق چند تا مصاحبه با او گرفت. جالب است که هرچه بیشتر می‌گذرد ضدونقیض‌های اینها بیشتر می‌شود. بنده پارسال یک بار این ضدونقیض‌ها را جمع کرده بودم و رفته بودم دادگاه.

رئیس اندیشکده یقین گفت: در واقع شبکه‌های نفوذ قبل از انقلاب باقی مانده‌اند. به عبارتی این جریان ادامه داشته تا به الان رسیده که یک نکته را نشان می‌دهد: ما هشت بار به آمریکایی‌ها نزدیک شدیم که اولین بار در دوره ی دولت موقت بود. در دوره ی دوم

حسن عباسی گفت: بعد از بیش از ۳۰ سال؛ برای این جاسوس‌هایی که دستگیر شدند ما هنوز داریم جواب پس می دهیم. آن کسی که اینها را در آمریکا تولید می‌کند خودشان به اینها اعتقادی ندارد و می‌گوید شما در جهان سوم اینها را بخوان و پیاده کن. اصلا حرف اصلی روابط بین‌المللی در سریال ‌هاملند است نه در کتاب‌های درسی که آنها تولید می‌کنند و از شما می‌خواهند پیاده کنید.

رئیس اندیشکده یقین افزود: مباحثی که در علوم‌سیاسی می‌خوانید کشک است. در رفتار اینها نه سازمان مللی مطرح است و نه ملت‌های مستقلی و نه چیز دیگری؛ بلکه یک گروهی در سازمان‌های جاسوسی وجود دارد که از پشت در حال مدیریت صحنه است.

وی در مورد سریال هاملند گفت: در سریال هاملند در یکی از قسمت ها می‌بینیم که به سپاه نفوذ کرده‌اند و فرمانده کل سپاه را می‌خواهند بکشند. این قسمت موقعی پخش می‌شد که آن افسرهای آمریکایی را سپاه دستگیر کرد و عکس‌ِشان را با دست‌های روی سر نشان داد. به هر صورت شتر در خواب بیند پنبه دانه/ گهی لپ‌لپ خورد گه دانه دانه.

وی با اشاره به سریال ۲۴ گفت: ما دو سال‌ونیم پای میز مذاکره نشستیم و آخرش ۵۶۰۰ سانتریفیوژ درآمد. سریال ۲۴ در فصل هشتم چند سال قبل گفته بود که کسی به نام «حسن» می‌آید مینشیند پای میز مذاکره و ۵۶۰۰ سانتریفیوژ بیشتر نمی‌ذارد بماند. اگر خطی در ۱۳۸۸ پیگیری شد و در ۱۳۹۴ به صورت قطع نامه درآمد؛ می خواهد این قضیه را بگوید اینها به هم پیوسته اند.

عباسی در مورد مقاطع دیگر تاریخی که به آمریکایی ها اعتماد کردیم گفت: جای دوم اعتماد ما؛ در قضیه گروگان‌های لانه جاسوسی بود. ما بر روی قضیه جریان گروگان‌گیری باید تمام پولهای‌مان، تمام تسلیحاتمان را از آمریکا و همچنین شاه را هم می‌گرفتیم؛ این افراد تازه بعد از آزاد شدن گروگان‌ها طلبکار هم شدند.

او با اشاره به سومین جایگاه اعتماد به آمریکایی‌ها گفت: جای سوم اعتماد ما به آمریکا: در ماجرای مک‌فارلین بود که طی آن سلاح فرسوده آمریکایی که در انبارهای اسرائیلی بوده را به ما دادند و از این طریق گفتند که ایران با اسرائیل ارتباط دارد و از آن سلاح می‌خرد. این ذهنیت روانی که از این ماجرا به وجود آوردند باعث ضربه زدن به انقلاب شد.

عباسی در مورد اسناد برجام که در آینده منتشر می‌شود گفت: در ایران نه تنها در ماجرای مذاکره ۴۴۴ روز کسی را نیاوردند که چه چیزی گفتید و چه شد؛ بلکه هیچ برگ سند رسمی هم در این زمینه نداریم. در حالی که در یک قضیه مک فارلین از آمریکا فقط ۴۱ هزار صفحه سند منتشر شده است. شیوه حکومت‌داری ما در این زمینه درست نیست چون ردپای نفوذ پاک می‌شود. این موضوع باید در جامعه مطالبه شود.

رئیس اندیشکده یقین در مورد اسناد منتشر شده مک‌فارلین گفت: وقتی یک نشست مک‌فارلین ۴۱ هزار صفحه سند دارد؛ دو سال‌ونیم مذاکره هسته‌ای برجام؛ که سی سال بعد منتشر خواهد شد؛ نزدیک به ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار صفحه سند منتشر شده خواهد داشت. اینها شوخی نیست.

عباسی افزود: این در حالی است که آنها می‌گویند مذاکرات محرمانه است.

وی این نکته را اضافه کرد که: مسئولین کشور در این سی تا چهل سال انقلاب؛ عادت کرده‌اند که مسائل در حافظه خودشان بماند و بعد هم آنرا خاطره کنند و بعدش هم ماست مالی‌اش کنند. بنده الان دارم می‌گویم که اینها نشان می‌دهد هرموقع خواستید با جماعت خارجی صحبت کنید؛‌ اولا باید حرف‌هایتان ضبط شود و بعدش هم مجلس و سایر نهادهای مربوطه باید بیاییند ببینند که وقتی شما به مذاکره رفتی؛ چه چیزی گفتی و چه قرارهایی گذاشتی؟ و بعد از آن‌هم ثبت کند. اسناد باید اینگونه بماند.

او در مورد نفوذی‌ها گفت: نفوذی‌های درون حکومت؛ حضور خودشان و کارهایشان را ماست مالی می‌کنند.

عباسی گفت: این ۴۱۰۰۰ هزار صفحه توسط یک تیم پانزده شانزده نفری پیگیری شد و من مشروحش را برای سران نظام فرستاده‌ام. این اسناد قبلا در فضای سایبر بود ولی الان که می‌گردیم نیست؛ این یعنی اینکه آمریکایی فهمیده‌اند که ما خوانش اسناد را شروع کرده‌ایم و برای اینکه بعضی از عناصرشون در داخل کشور لو نرود؛ اینها را دارند جمع می‌کنند. البته ما اگر نیاز شد با هک کردن سایت آنها؛ این اسناد را به طور کامل به دست می‌آوریم.

وی در مورد شهدای مدافع حرم گفت: شهیدان مدافع حرم مورد بغض یک جریان خاص داخلی قرار دارند. وجه‌مشترک شهدای مدافع‌حرم این بوده که یا با تکفیری‌ها و داعشی‌های خارجی می‌جنگیدند یا با فتنه‌های داخلی. این وجه اشتراک از سردار همدانی تا تک‌تک بقیه‌ها قابل مشاهده است.

او افزود: اگر می‌خواهید آدم‌های نفوذی را ببنید؛ بیایید فلان آدم حزب مشارکت که می‌آید مصاحبه‌اش را العربیه‌فارسی (که وابسته به وهابیت سعودی است) پخش می‌کنند؛ ببینید.

 

 

 

منبع : دانشجو

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: