تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۸/۱۶ - ۱۳:۳۰ کد مطلب 122738

آیا ترامپ از پس کلینتون بر می‌آید؟/ کاهش شدید اختلاف در دو سطح ملی و ایالت‌های «خاکستری»

تا هفته پیش همه‌چیز به نفع کلینتون بود، اما تغییرات در اقبال عمومی طی چند روز گذشته چنان قابل توجه بود که برخی‌ها بار دیگر به سراغ این گمانه رفتند، «ترامپ شاید بتواند پیروزی را از آن خود کند».

به گزارش میدان۷۲، بررسی روند تغییرات میانگین نظرسنجی‌ها در ایالت‌های یازده‌گانه خاکستری (بدون جهت‌گیری قطعی) آمریکا که از قضا نقش تعیین‌کننده و تمام‌کننده‌ای در انتخاب رئیس جمهوری آمریکا دارند نشان می‌دهد که برای دومین هفته پیاپی، اختلاف این دو رقیب تا حد زیادی کاهش یافته است. در حالی که چند هفته پیش اختلاف در اقبال عمومی به این دو رقیب به حداکثر خود (۶٫۲ درصد) رسیده بود و حتی دو هفته پیش کلینتون توانست رکورد محبوبیت خود را در این ایالت‌ها بشکند، اما طی دو هفته اخیر این اختلاف به ۳ درصد کاهش یافته است.

هم‌اکنون در بین ۱۱ ایالت خاکستری مدنظر، ترامپ تنها در ۳ ایالت از کلینتون پیش افتاده است، و در ۸ ایالت دیگر این کلینتون است که پیشتاز است.

با این حال، برخی بررسی‌ها نشان می‌دهد که اگر ترامپ بتواند در دو ایالت دیگر از کلینتون جلو بزند که چندان هم غیرقابل دسترس نیست (به طور خاص از بین سه ایالت کارولینای شمالی، نیوهمپشایر و نوادا که به ترتیب اختلافی ۱، ۱٫۸ و ۲ درصدی با یکدیگر دارند) ، ترامپ احتمالا بتواند بر خلاف انتظار همگان، پیروز رقابت‌های ریاست جمهوری این کشور شود.

 

بررسی روند تغییرات نظرسنجی‌ها در سطح ملی هم الگویی مشابه را نشان می‌دهد، نکته قابل توجه در این میان، رشد خیره‌کننده اقبال عمومی به ترامپ است، با همه اینها، کلینتون هرچند کمی از محبوبیت خود را از دست داده است، اما همچنان با جلب ۴۵٫۸ درصد اقبال عمومی، فاصله‌ای ۲٫۴۵ درصدی با ترامپ (۴۳٫۳۵ درصد) دارد.

 

بررسی تفصیلی نتایج نظرسنجی‌ها در سطح ملی

از جمله مهمترین نظرسنجی‌های انجام شده طی هفته اخیر می‌توان به پیمایش مشترک مؤسسات آی.بی.دی/تی.آی.پی.پی اشاره کرد. این نظرسنجی که طی روزهای ۱ تا ۴ نوامبر (۱۱ تا ۱۴ آبان) انجام شده است، نشان می‌دهد که ترامپ و کلینتون هر کدام با جلب ۴۴ درصد اقبال عمومی، اختلاف مابین خود را به صفر کاهش داده‌اند.

اما نظرسنجی مشترک انجام شده توسط شبکه ای.بی.سی و نشریه واشنگتن‌پست که طی روزهای روزهای ۱ تا ۴ نوامبر (۱۱ تا ۱۴ آبان) انجام شده است، نشان می‌دهد که کلینتون با جلب ۴۸ درصد اقبال عمومی، فاصله‌ای ۵ درصدی با ترامپ (۴۳ درصد) دارد.

نتایج نظرسنجی مشترک مؤسسات ایپسوس/رویترز نیز که طی روزهای ۳۱ اکتبر تا ۴ نوامبر (۱۰ تا ۱۴ آبان) انجام شده است، نشان دهنده اختلاف چهار درصدی بین کلینتون (۴۴ درصد) و ترامپ (۴۰ درصد) در جلب اقبال عمومی است.

 

برای اجتناب از خطاهای نمونه‌گیری، در این بخش نگاهی به میانگین مجموع نظرسنجی‌های سراسری انجام شده در ایالات متحده طی یک هفته اخیر می‌اندازیم. نتایج نشان می‌دهند که در نظرسنجی‌های هفت روز گذشته، کلینتون در مجموع با کسب ۴۵٫۸۰ درصد اقبال عمومی همچنان با بیش از ۲٫۴۵ درصد از ترامپ (با حدود ۴۳٫۳۵ درصد) جلوتر است، این در حالی که در هفته پیش از آن اختلاف این دو رقیب برابر با ۵٫۶۵ درصد بود که نشان دهنده کاهش ۳٫۲ درصدی فاصله این دو رقیب طی یک هفته اخیر است.

 

این در حالی است که اگر به میانگین نتایج نظرسنجی‌های سراسری انجام شده در آمریکا طی بازه زمانی «یک‌ماهه اخیر» نظری بیندازیم، مشاهده می‌شود که پس از افت و خیزهای متعدد، فاصله این دو رقیب طی هفته اخیر در قیاس با یک‌ماهه کاهش قابل توجی یافته است.

طی یک‌ماهه اخیر، کلینتون و ترامپ در جلب اقبال عمومی به‌طور میانگین ۵٫۲۲ درصد اختلاف داشتند که این میزان تفاوت در هفته اخیر با کاهشی قابل توجه به ۲٫۴۵ درصد رسیده است.

 

بررس تفصیلی وضعیت نظرسنجی‌ها در یازده ایالتِ «خاکستریِ» تعیین‌کننده

شهروندان آمریکایی در تمامی ۵۰ ایالت این کشور و پایتخت آن در انتخابات ریاست جمهوری نقش‌آفرینی می‌کنند، اما نتیجه رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری این کشور عملاً با آرای ۱۱ ایالت این کشور مشخص می‌شود، ایالت‌هایی که «خاکستری» نامیده می‌شوند، و به‌صورت سنتی و به‌خلاف دیگر مناطق، از آنها انتظار نمی‌رود که از پیش، جهت‌گیری مشخص و قطعی حزبی داشته باشند.

این ۱۱ ایالت شامل کلرادو، فلوریدا، آیووا، میشیگان، نوادا، نیوهمپشایر، کارولینای شمالی، اوهایو، پنسیلوانیا، ویرجینیا و ویسکانسین هستند که در مجموع ۱۴۶ رأی از ۵۳۸ رأی کالج الکترال را به خود اختصاص می‌دهند.

بررسی نتایج نظرسنجی‌های اخیر در این یازده ایالت نشان می‌دهد که کلینتون در مجموع همچنان از ترامپ جلوتر است؛ هرچند که فاصله این دو رقیب با احتساب نظرسنجی‌های انجام شده طی هفته اخیر تا حد قابل توجهی کاهش یافته است. در حال حاضر ترامپ در ۳ ایالت آیووا و اوهایو و فلوریدا توانسته است اکثریت اقبال عمومی را به‌سوی خود جلب کند، و در ۸ ایالت از کلینتون جا مانده است. بین این ۸ ایالت دیگر نیز بیشترین فاصله این دو رقیب در ایالت‌های ویسکانسین و میشیگان است، جایی که کلینتون در هر دو ایالت فاصله‌ای ۶٫۲ درصدی با ترامپ دارد.

 

در مجموع نیز با احتساب «میانگین وزنی» ــ که از ترکیب اقبال عمومی در تمامی این ایالت‌ها به هر یک از دو نامزد و تعداد آرای الکترال هر ایالت حاصل شده است ــ هیلاری کلینتون ۳ درصد جلوتر از ترامپ است، این در حالی است که اختلاف این دو براساس همین شاخص در هفته پیش برابر با ۴٫۶ درصد بود.

منبع: نسیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: