تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۸/۱۷ - ۱۴:۲۹ کد مطلب 122807

نگرانی رئیس‌ جمهور آلمان از احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات

رئیس جمهور آلمان نگرانی خود را نسبت به چشم‌انداز پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرد.

به گزارش میدان۷۲، یوآخیم گائوک، رئیس جمهور آلمان در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا گفت: ما نمی‌توانیم بگوییم که منتظر پیروزی ترامپ در انتخابات هستیم. در صورت پیروزی وی این مساله برای من همانند بسیاری از مردم دو کشور آمریکا و آلمان مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.
وی ادامه داد: زمانی که من به واشنگتن می‌نگرم، در این باره نگران می‌شوم. امیدوارم دموکراسی آمریکا که اجازه نمی‌دهد رئیس جمهور این کشور به صورت خودمختار رفتار کند و کنترل‌های را اعمال می‌کند، در این باره کارساز باشد.
در آلمان با توجه به اینکه رئیس جمهور یک سمت تشریفاتی است، معمولا رئیس جمهور این کشور درباره مسائل سیاسی اظهار نظر نمی‌کند اما گائوک از بیان مواضع خود در قبال مسائل سیاسی ابایی ندارد.
براساس نظرسنجی اخیر در سازمان پژوهشی امنیتی در آلمان، ۷۷ درصد از آلمانی‌ها از به چالش کشیده شدن روابط برلین و واشنگتن در صورت پیروزی ترامپ در انتخابات نگران هستند. همچنین ۶۷ درصد از شرکت کنندگان آلمانی در این نظرسنجی بر این باورند که در صورت پیروزی هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات، تغییری در روابط نزدیک آلمان ـ‌آمریکا ایجاد نشود.
یکی از نگرانی‌های بزرگ آلمان نسبت به انتخابات آمریکا، مواضع ترامپ نسبت به روسیه و ناتو است.
در همین راستا نوربرت روتگن، رئیس کمیته امور خارجی پارلمان آلمان اعلام کرد: در صورت پیروی ترامپ، روابط برلین ـ واشنگتن تحت فشار قرار می‌گیرد.
اما هورست شیهوفر، رئیس ایالت بایرن اعلام کرد: هر کدام از دو کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا پیروز شود، ما از این پیروزی استقبال خواهیم کرد.
وی ادامه داد: اگر مردم آمریکا به نامزدها در یک انتخابات دموکرات رای می‌دهند، مردم آلمان و بایرن تنها می‌توانند نتیجه انتخابات را قبول کنند.

 

منبع : خرداد

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: