تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۸/۲۷ - ۲۰:۴۳ کد مطلب 123253

تصویب متن طرح پیشنهادی منع فروش هواپیما به ایران

متن طرح پیشنهادی مجلس نمایندگان آمریکا برای منع فروش هواپیما به ایران به تصویب رسید.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از پایگاه اینترنتی مجلس نمایندگان آمریکا؛ طرح پیشنهادی مجلس نمایندگان آمریکا برای منع فروش هواپیما به ایران با ۲۳۱ رای موافق در برابر ۱۸۱ رای مخالف به تصویب رسید.
نمایندگان آمریکایی با ادامه بررسی طرح ممنوعیت فروش هواپیما به ایران و ممنوعیت اقدام وزارت خزانه داری آمریکا در صدور مجوز نقل و انتقالات مالی برای شرکت های آمریکایی جهت صادرات یا صادرات مجدد هواپیما به ایران موافقت کردند.
این طرح درصورت تصویب مانع از اقدام دولت باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در تسهیل فروش هواپیماهای آمریکایی به ایران می شود.
مجلس نمایندگان آمریکا پیش از این نیز به اتفاق آراء به قانون تمدید تحریم های آمریکا علیه ایران به مدت ۱۰ سال رأی داده بود.
روز چهارشنبه ۱۶ نوامبر ۲۰۱۶ قرار بود مجلس نمایندگان آمریکا بررسی «طرح H.R.5711 در خصوص منع وزیر خزانه داری از صدور مجوز برخی معاملات یک نهاد مالی آمریکایی در ارتباط با صادرات یا صادرات مجدد هواپیمای مسافربری به جمهوری اسلامی ایران را طبق یک دستور مدون کمیته مقررات شروع کند. این طرح را ۱۱ ژوئیه ۲۰۱۶ بیل هویزنگا تقدیم کرده بود و بعدا به کمیته خدمات مالی ارجاع داده شد. این کمیته نیز در ۱۳ ژوئیه ۲۰۱۶ با ۳۳ رای موافق در برابر ۲۱ رای مخالف دستور داد این طرح اعلام وصول شود. در نسخه ای که کمیته مقررات ارائه کرده است متن طرح  H.R. 5711  با متن طرح H.R. 5715، موسوم به قانون منع کمک صادراتی و وارداتی به تروریسم، طبق گزارش کمیته مقررات، ترکیب شده  است.
طرح H.R. 5715 قانون کنونی را اصلاح می کند تا نهادهای مالی آمریکا را از تسهیل فروش هواپیمای مسافربری به ایران منع کند. این طرح اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری را از صدور مجوز تامین مالی صادرات هواپیما توسط آمریکا منع می کند. این طرح همچنین بانک صادرات-واردات را از تامین مالی مستقیم یا غیرمستقیم صادرات کالاها یا خدمات آمریکایی مورد نیاز دولت ایران، نهادها یا موسسات تحت مالکیت یا تحت کنترل دولت ایران، یا نهاد یا موسسه ای که طبق قوانین ایران تاسیس شده است، منع می کند.
بانک صادرات-واردات (Ex-Im) سازمان رسمی اعتبار صادراتی آمریکا (ECA) محسوب می شود و صادرات کالاها و خدمات آمریکایی را برای پشتیبانی از مشاغل در آمریکا تامین مالی و بیمه می کند.
در سپتامبر ۲۰۱۶ اداره کنترل دارایی های خارجی به دو شرکت هواپیماسازی ایرباس و بوئینگ مجوز داد به ایران هواپیمای مسافربری بفروشند. این مجوزها طبق گزارش ها به بوئینگ و ایرباس اجازه می دهد به ترتیب ۸۰ فروند و ۱۷ فروند هواپیمای مسافربری به ایران بفروشند. طرح H.R. 5711 تامین مالی فروش این هواپیماها به ایران توسط آمریکا  و بانک صادرات-واردات را از تامین مالی فروش کالا به ایران  نیز منع می کند. وزارت امور خارجه آمریکا با طرح ادعایی ایران را «بزرگترین حامی دولتی تروریسم در جهان» معرفی کرده است و وزارت خزانه داری نیز ایران را «یک حوزه نگرانی اصلی در زمینه پولشویی» می داند.
اصلاحیه پیشنهادی بیل هویزنگا عنوان کوتاهی را به طرح اضافه می کند و ماهیت معاملات ایرانی ممنوع را روشن می کند. این اصلاحیه می گوید اجرای این طرح را می توان با گواهی رئیس جمهور مبنی بر اینکه ایران به حمایت از تروریسم بین المللی پایان داده است، متوقف کرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: