تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۹/۰۲ - ۱۲:۲۱ کد مطلب 123543

روایت مجید ابهری از پیاده‌روی اربعین

اربعین مظهر وحدت و یکپارچگی و قدرت اسلام ناب می باشد. جهانیان از طریق رسانه های جمعی، مراسم عظیم کنگره اربعین را مشاهده کرده اند.

به گزارش میدان۷۲، اربعین مظهر وحدت و یکپارچگی و قدرت اسلام ناب می باشد. جهانیان از طریق رسانه های جمعی، مراسم عظیم کنگره اربعین را مشاهده کرده اند. هر سال نه تنها بر تعداد جمعیت افزوده می شود، بلکه وحدت میان مذاهب اسلامی، بیشتر هویدا گشته و موجب همدلی قابل تحسین مذاهب مختلف اسلامی از شیعه و سنی شده است.
از نگاه رفتار شناسی اربعین تنها یک روز تاریخی نیست. بلکه یک نقطه عطف در تکامل ولایت و امامت است و در صفوف مردم در راهپیمایی کربلا می توانیم مردمی از هند، آذربایجان، پاکستان، بحرین، کشورهای آفریقایی، تاجیکستان و بسیاری از ملت ها و اقوام را می توانیم مشاهده کنیم.

آنچه که لازم است در مراسم امسال مورد توجه قرار گیرد، ارائه خدمات مناسب و رضایت بخش به مردم در مبادی مرضی در مسیر راهپیمایی و در شهرهای مقدس نجف، کربلا و حتی سامرا بود. که علی‌رغم تهدیدات مکرر داعش، مراسم سامرا بسیار آرام و ایمن برگزار شد.

یکپارچگی و وحدت، همدلی و ایثار و از خودگذشتگی در راهپیمایی امسال از نقاط جذاب رفتاری بود و تمام شبکه های خارجی معتقد بودند که حضور بیست میلیون جمعیت بدون هیچ گونه خطر و انفجار فقط قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران را نشان می‌دهد.
واقعا اگر شهرداری تهران و خدمات آن نبود. مخصوصا در مرز مهران، ممکن بود حوادثی روی دهد که باعث تلخ کامی گردد.
کنترل نظم و امنیت در مسیرها واقعا نیاز به خداقوتی به بلندای زمین دارد، چرا که عوامل مزدور داعش، حسرت ایجاد وحشت در صفوف مردم را با خود به گور خواهند برد.
البته عدم توجه به دستورات سازمان ها و نهادهای دولتی و همراه نداشتن گذرنامه یا نداشتن ویزا، هر چند باعث کندی و گاهی رکود کارها شد اما باید هموطنان ما توجه داشته باشند که گاهی در سال های گذشته حتی بدون هیچ گونه مدرک و ویزایی وارد عراق می شدند. اما امسال سخت گیری های دولت عراق به خاطر شرایط سیاسی منطقه باعث شده بود بسیاری از زائران موفق به ورود به عراق نشده و نکته مهمتر اینکه حضور فرصت  طلبانی برای جیب بری و سرقت از زائران باعث ایجاد ناراحتی در مردم شده بود که با هوشیاری نیروهای انتظامی و امنیتی این گونه عوامل پلید نیز شناسایی و دستگیر شدند.

در نهایت نکته آخر اینکه در شرایط حساس جهان مخصوصا منطقه خاورمیانه که همزمان با انتخاب رئیس جمهور جدید آمریکا شده بود، جهانیان با تعجب و تحسین شاهد قدرت و عظمت رهبری شیعیان جهان شدند که رهنمودهای ایشان چراغ راه زائران گردید و بار دیگر توطئه های جنگ نرم را نقش بر آب کرد.

*رفتارشناس و آسیب‌شناس اجتماعی

منبع: فردا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: