تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۹/۰۲ - ۲۳:۰۳ کد مطلب 123567

«ساحر» میراثی که به دست نوجوانان ایرانی تولید شد

پهپاد «ساحر» ساخته دانش آموزان ایرانی با قابلیت‌های شناسایی، عکس‌برداری و فیلم‌برداری و توانایی‌هایی که همتراز با دیگر پهپادهای مطرح دنیا است؛ نشان از گسترش و رشد علم ساخت پهپاد در کشور و نسل جوان است.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از دفاع پرس سردار «علی فضلی» جانشین رییس سازمان بسیج مستضعفین صبح امروز(سه‌شنبه) و در سومین روز از هفته بسیج در جمع دانش آموزان دبیرستان علامه حلی از پهپاد نوینی با نام «ساحر» رونمایی کرد.

بسیج یکی از مهمترین ارگان‌های مردمی کشور بعد از انقلاب اسلامی است؛ از گذشته تاکنون به عنوان کانون فعالیت‌های مردمی گام‌های موثری را در عرصه‌های گوناگون برداشته است. امروز این ارگان مردمی ضمن اجرای تدابیر فرمانده معظم کل قوا در عرصه اقتصاد مقاومتی و تشکیل اردوهای جهادی و دانشجویی پا را فراتر گذاشته و دوشادوش دیگر نیروهای مسلح وارد عرصه تولید، نوآوری و ارتقا در حوزه تسلیحات دفاعی شده است، که برخی از این تسلیحات در نوع خود قابل توجه و تامل و در بردارنده سطحی از بازدارندگی هستند.

پهپاد ساحر که از قابلیت‌های عملیاتی چون فیلمبرداری، عکسبرداری و ارسال آنلاین تصاویر به ایستگاه زمینی برخوردار است، می‌تواند در حوزه‌های نظامی، انتظامی، تبلیغاتی و محیط زیستی کارآیی لازم را داشته باشد.

این پهپاد که به لحاظ شکل ظاهری شباهت زیادی با پهپاد حماسه دارد، بستر لازم را جهت مسلح شدن به موشک‌های هواپایه را داشته و می‌تواند در حوزه نظامی نیز قابلیت عملیاتی پیدا کند.

بیشینه سرعت این پهپاد ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت است که از این حیث با پهپادهای مدرن ایرانی نظیر حماسه بطور تقریبی برابری می‌کند.

وزن این پهپاد ۲۴ کیلومتر و شعاع پروازی آن ۱۹۰۰ کیلومتر عنوان شده که از این حیث نیز قابل توجه است و می‌تواند در ردیف پهپادهایی چون فطرس و شاهد ۱۲۹ قرار گیرد.

این پهپاد قادر است تا ارتفاع ۵۵۰۰ متری اوج گرفته و تا ۱۰ ساعت مداومت عملیاتی نیز داشته باشد.

طول بالهای این پهپاد ۳٫۵ متر است و طول بدنه آن ۲٫۴ متر است. این پهپاد با این قابلیت‌ها نخستین پهپادی است که توسط دانش آموزان در جهان تولید می‌شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: