تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۹/۰۸ - ۱۶:۲۵ کد مطلب 123865

حریم ۱۵۵ اثر تاریخی اصفهان مصوب شد

در جلسه کمیته تعیین حرایم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حریم میدان نقش جهان، روستای تاریخی قهی و منار جنبان اصفهان با ۱۵۵ اثر تاریخی مصوب شد.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ کمیته تعیین حرایم سازمان میراث فرهنگی درحالی با حضور تعدادی از کارشناسان ارشد سازمان میراث فرهنگی و کارشناسان استان اصفهان برگزار شد که در این جلسه مهمترین آثار این استان پس از بررسی کارشناسان به تصویب رسید.

مدیر کل ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی با اعلام این خبر گفت:  تعیین حریم میدان نقش جهان با ۱۱۶ اثر تاریخی پیرامون آن شامل مساجد، خانه ها، سراها، حمامها، کاروانسراها همچون کاخ های چهل ستون، جهان نما، هشت بهشت، مسجد شیخ لطف ا…، تیمچه های عتیقه فروش ها، نخچیان، قزوینیها، سراهای گلشن، دالان دراز سفید و …. از جمله مصوبات کمیته تعیین حرایم به شمار می رود.

فرهاد نظری حریم روستای تاریخی قهی یکی از تاریخی ترین روستاهای استان اصفهان با ۳۸  اثر را  از دیگر  مصوبات کمیته تعیین حرایم ذکر کرد.

وی هر گونه ساخت و ساز و عملیات اجرایی، دخل و تصرف، تفکیک عرصه، تغییر در نما یا کالبد عرصه و اعیان و هرگونه اقدامی که منجر به تخریب و آسیب عرصه و عیان شود  بر اساس ضوابط تعیین حریم  ممنوع اعلام کرد و افزود : تنها انجام فعالیت های باستان شناسی و پژوهشی، مرمت و احیاء، ساماندهی و نظایر آن که با هدف حفظ ارزش های فرهنگی و تاریخی اثر لازم باشد پس از تهیه طرح و تصویب نهایی آن از سوی سازمان میراث فرهنگی و اجرای دقیق مفاد طرح مصوب معتبر خواهد بود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: