تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۹/۰۹ - ۱۱:۴۰ کد مطلب 123913

مشاهدات یک دانشجو از وضعیت اجتماعی کارتن خواب‌های تهران؛

همه کارتن خواب‌ها «معتاد» و «بزهکار اجتماعی» نیستند +تصاویر

بسیاری از این معتادان کارتن خواب تحت استثمار ساقی های مواد قرار گرفته اند. کسانی که به گفته همین معتادان برای تامین منافع مادی خود دست از سر آنها برنمی دارند و حتی ترک کنندگان از کمپ برگشته را نیز دچار اعتیاد مجدد می کنند. سپس این معتاد راهی ندارد جز کار کردن برای ساقی و تهیه هزینه مواد خود از آنها.

چند شبی است که جمعی از دانشجویان با توجه به سردی هوای تهران به کمک بی سرپناهان در جنوب تهران که به «کارتن خواب»ها شهرت دارند، شتافتند، مسئله ای که با تقدیر و استقبال زیادی روبرو شد.

البته این حرکت دانشجویان مسبوق به سابقه نیز است؛ سال ۸۳ بود که سردی هوای تهران دانشجویان را وادار به تحصن پنج شبه مقابل نهادهای مرتبط با کارتن خواب ها کرد، که حاشیه های زیادی را نیز به همراه داشت. (اینجــا)

اما همین مسئله و با سردی عجیب هوای تهران امسال نیز تکرار شد، و جمعی بدون حمایت از نهاد و ارگانی به کمک کارتن خواب های تهران رفتند؛ اما سوالی که در این بین وبجود می آید که این کارتن خواب از چه قشری هستند، جالب اینجا است که برخلاف تصور عموم تعداد زیادی از این افراد نه تنها معتاد نیستند بلکه به دلایل اجتماعی به این روز افتاده اند. یکی از این دانشجویان در مشاهدات خود طی یک هفته اخیر می نویسد:

مشاهدات یک دانشجو از وضعیت اجتماعی کارتن خواب های تهران؛

۱٫ برخلاف تصور رایج کارتن خواب ها همگی معتاد و بزهکار اجتماعی نیستند. در همین میدان امام حسین(ع) تهران دوستان با کارتن خواب های شهرستانی برخورد کردن که به خاطر کاهش دما و اقتضائات شغلی، به طور موقت بیکار شده بودند و کارتن خوابی می کردند تا فضای کاریشان مهیا شود و به کار خود باز گردند. و پیرمردی بود سالم و سرحالی بود که به گفته خود کار می کرد تا هزینه تحصیل پسر دانشجویش را تأمین کند. این اشخاص در طول روز به سختی ضایعات جمع آوری می کنند و با قیمت بسیار پایین می فروشند تا بتوانند مایحتاج اولیه خود را تأمین نمایند و هیچ گونه اعتیاد به مواد مخدر هم ندارند.

۲٫ بسیاری از کارتن خواب های معتاد و غیرمعتاد به خاطر قوانین دست و پاگیر گرم خانه ها، برخورد بد عوامل اجرایی آنجا، نبود امنیت و سرقت وسایلشان، بعد مسافت، ارسال اجباری به کمپ های ترک و… حاضر به حضور در گرم خانه ها نمی شوند و سرمای کشنده زمستان را به جان می خرند. مانند پیرمردی که به گفته خود ۱۲ سال کارتن خوابی کرده بود و به خاطر بیماریش اجازه ورود به گرم خانه را نداشت.

مشاهدات یک دانشجو از وضعیت اجتماعی کارتن خواب های تهران؛

۳٫ برخوردهای نامناسب برخی به قدری آنها را ترسانده که وقتی دوستان دانشجو به پاتوق های آنها برای کمک رسانی نزدیک می شوند به گمان اینکه این دوستان نیروهای نظامی هستند هرکدام از سویی فرار می کنند و متواری می شوند. آنها خاطرات بدی از درگیری و شوکرهای برقی و… دارند. مسلماً وظیفه نیروهای امنیتی برخورد با عوامل مخل امنیت است ولی نباید به جای پرداختن به ریشه های اصلی این پدیده به آثار فرعی آن پرداخت.

۴٫ بسیاری از این معتادان کارتن خواب تحت استثمار ساقی های مواد قرار گرفته اند. کسانی که به گفته همین معتادان برای تامین منافع مادی خود دست از سر آنها برنمی دارند و حتی ترک کنندگان از کمپ برگشته را نیز دچار اعتیاد مجدد می کنند. سپس این معتاد راهی ندارد جز کار کردن برای ساقی و تهیه هزینه مواد خود از آنها.

مشاهدات یک دانشجو از وضعیت اجتماعی کارتن خواب های تهران؛

مکان هایی مانند پل صدر و دره فرحزادی که شبانه نزدیک به ۵۰۰ معتاد در آنجا جمع می شوند تحت سیطره جدی ساقی هایی است که اجازه ورود به هیچ کس حتی ماموران خدمات اجتماعی شهرداری جهت انتقال این بی پناهان به گرم خانه و… را نمی دهند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: