تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۹/۱۱ - ۰۰:۱۵ کد مطلب 123989

مستند- مسابقه ی دستم را بگیر چگونه برگزار میشود؟

در ایران، این شکل از برنامه‌ها سابقۀ چندانی ندارد. «سرزمین دانایی» نخستین برنامه از این نوع بود که در تلویزیون ایران ساخته و پخش شد.

به گزارش میدان۷۲، مستندمسابقه، مسابقه‌ای تلوزیونی در گونۀ واقع‌نما (یا Reality show) است. واقع‌نماها برنامه‌هایی تلویزیونی هستند که با هدف سرگرم‌سازی و بر محوریت واقعیت(های اجتماعی)، اما در فضایی بین واقعیت و خیال ساخته می‌شوند. این‌که چه‌مقدار از این برنامه‌ها‌ برمبنای داستانی ازپیش‌تهیه‌شده باشد، یا کاملاً برمبنای واقعیت پیش برود، به نوع و هدف‌گذاری در این برنامه‌ها برمی‌گردد.

گونه‌های واقع‌نما، مانند فیلم‌های سینمایی، بسیار متنوع هستند. گونه‌ای شاخص از این برنامه‌ها، مسابقات همراه با سرگرمی است که در آن، عده‌ای با گذراندن مراحل مسابقه و تلاش برای رساندنِ خود به مرحلۀ آخر، مسائلی را پشت سر می‌گذارند که برای خود و بینندگان برنامه جذابیت دارد. این دست برنامه‌ها در شبکه‌های تلوزیونی معتبر در سراسر دنیا سابقه‌ای طولانی دارند. برنامه‌های موفق واقع‌نما، تماشاگران بسیاری، حتی بیشتر از پربیننده‌ترین سریال‌های جهان، به خود جلب کرده‌اند.

در ایران، این شکل از برنامه‌ها سابقۀ چندانی ندارد. «سرزمین دانایی» نخستین برنامه از این نوع بود که در تلویزیون ایران ساخته و پخش شد.

اینک، گروه سازندۀ سرزمین دانایی تصمیم به ساخت مسابقه‌ای تازه با نام «دستم را بگیر» گرفته است.

در مستندمسابقۀ «دستم را بگیر»، شرکت‌کنندگان باید مدتی با افراد نیازمند زندگی کرده و در بهبود شرایطشان به آن‌ها کمک کنند. افراد نیازمند از میان گروه‌های وسیعی انتخاب می‌شوند: از کارتن‌خواب‌ها گرفته تا کودکان کار، متکدیان شهری، آشغال‌جمع‌کن‌ها و… خلاصه هر کسی که نیاز به همراهی و کمک دارد.

در مطالب بعدی، نحوۀ برگزاری مستندمسابقه، فرایند اجرایی آن و نحوۀ ثبت‌نام برای شرکت در آن توضیح داده خواهد شد.

 

این مسابقه چگونه برگزار میشود؟

مستندمسابقۀ «دستم را بگیر» با حضور سه گروه سه‌نفره شکل می‌گیرد.

هریک از این گروه‌ها، پروژه‌ای را که انتخاب کرده است، به سرانجام خواهد رساند.

پروژه‌ها، از میان فهرستی انتخاب می‌شوند که دست‌اندرکاران برنامه در اختیار گروه‌ها قرار داده‌اند. هر گروه خود نیز می‌تواند موضوعی را پیشنهاد بدهد و پس از بررسی دست‌اندرکاران، همان را به سرانجام برساند.

در مراحل بعدی، گروه‌ها باید پروژه‌ای همانند پروژه‌های گروه‌های دیگر را هم انجام بدهند تا امکان داوری براساس فعالیت مشترک وجود داشته باشد.

سرانجام، نتیجۀ فعالیت گروه‌ها را یک گروهِ داوری، به قضاوت می‌نشینند. گروه داوری که کارشناسانی از حوزه‌های اجتماعی هستند، باید «نتیجۀ عملی» فعالیت‌ها را که کارهای خیر و عام‌المنفعه و امیدآفرین هستند ببینند.

پروژه‌ها یا فعالیت‌های اجتماعی که گروه‌ها انتخاب می‌کنند، با پژوهش آغاز می‌شود. این مرحلۀ پژوهش هم جزو فیلم خواهد بود. سپس مرحله‌های بعدی که بخش اجرایی پروژه است، در بازۀ زمانی یک ماهه به انجام خواهد رسید. این مراحل نیز، با سه گروه تصویربرداری و صدابرداری مجزا فیلم‌برداری می‌شود.

در مطالب بعدی، شرایط شرکت در مسابقه، فهرست موضوعات (پروژه‌ها)، نحوۀ ثبت‌نام برای شرکت در مسابقه و فرایند اجرایی مسابقه توضیح داده خواهد شد.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: