تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۱۲ - ۱۰:۴۷ کد مطلب 48552

اکنون زمان آن است که ایران تعهدات جدی بدهد

ما بیش از یک سال است که در حال گفتگو هستیم و اکنون زمان آن است که ایران تعهدات جدی بدهد و آنها می دانند جامعه بین المللی از آنها انتظار دارد این تعهدات را برای رسیدن به توافق بدهند.اگر آنها تمایلی برای این تعهدات جدی نداشته باشند،آمریکا در کنار جامعه بین المللی در موضعی خواهد بود که ناچار است گزینه های دیگر را بررسی کند.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از واحد مرکزی خبر جاش ارنست گفت: امروز (سه شنبه) به رئیس جمهور درباره آخرین وضع گفتگوها در سوئیس برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای گزارش شد. من احتمال تماس رئیس جمهور با اعضای تیم مذاکره کننده در اواخر امروز را رد نمی کنم.آخرین گزارش هایی که من دریافت کردم نشان می دهد مذاکره کنندگان ما مصمم هستند و مذاکرات طولانی امروز انجام شد.
این گفتگوها قرار است در صورت لزوم و تا زمانی که گفتگوها سازنده باشد، فردا ( چهارشنبه) ادامه یابد. رئیس جمهور به روشنی گفته است ما بیش از یک سال است که این مذاکرات را انجام داده ایم.جامعه بین المللی در کنار آمریکا بدنبال تعهدات بسیار خاص و جدی از ایرانی ها برای بستن همه مسیرهای آنها در دستیابی به تسلیحات هسته ای است و توافق با بازرسی های سرزده برای راستی آزمایی عمل آنها به این تعهدات است.

ما بسیار روشن گفتیم که اگر پس از یکسال مذاکره ،ایران در موضعی نباشد که این تعهدات جدی را بدهد، ما آماده خواهیم بود دیگر گزینه ها را بررسی کنیم اما در صورت لزوم و در صورت سازنده بودن گفتگوها این احتمال وجود دارد که گفتگوها برای فردا نیز ادامه یابد.

جاش ارنست گفت:اکنون همچنان سی و یکم مارس است و مذاکره کنندگان ما در حال مذاکرات بسیار جدی از روز گذشته هستند. در صورت لزوم منظورم این است که اگرتا نیمه شب توافقی حاصل نشود اما گفتگوها همچنان سازنده باشد،ما آماده هستیم این گفتگوها فردا ادامه یابد.

سخنگوی کاخ سفید گفت: گفتگوها بیش از یکسال است که ادامه دارد.ما این ضرب الاجل را قرار دادیم تا تلاش کنیم به توافق سیاسی برسیم که با آن چارچوبی برای ادامه گفتگوهای فنی تا ژوئن بیابیم اما همزمان اگر ما شاهد تعامل جدی طرف مقابل باشیم، این گفتگوها را براساس این ضرب الاجل پایان نمی دهیم زیرا حقیقت این است اگر ما پیشرفتی برای خط پایان داشته باشیم،باید به آن ادامه دهیم.

جاش ارنست گفت:این تاریخ تاحدودی خودخواسته بود وعلتش این است که این مذاکرات بیش از یکسال است ادامه دارد.مناسب است به نقطه ای برسیم که همه بگویند یا به توافق می رسیم یا این که در زمینه های دیگری تلاش خواهیم کرد زیرا ما نمی خواهیم در موضعی باشیم که بدون فکر و بدون پیشرفت برای رسیدن به توافق گفتگو کنیم.

ممکن است کسی این ضرب الاجل را خودخواسته بداند اما با اینحال این ضرب الاجل جدی است.براساس این حقیقت که ما بیش از یکسال است در مذاکره بسر بردیم،برای ایرانی ها کاملا روشن است جامعه بین المللی بدنبال چه تعهداتی از ایران است. به همین جهت ما معتقدیم تا پایان مارس ما باید بتوانیم دست کم به توافق سیاسی برسیم که چارچوب را برای گفتگوهای فنی فراهم می سازد.

جاش ارنست گفت:در حال حاضر مذاکره کنندگان ما همچنان در حال گفتگوهای سازنده هستند و ما به ضرب الاجل رسیدیم.آنچه همکاران من در اروپا نشان داده اند این است که اگر این گفتگوها همچنان سازنده باشند اما تا پایان امروز نهایی نشود،امکان ادامه گفتگوها باقی می ماند.

جاش ارنست گفت:اوضاع امنیتی و سیاسی خاورمیانه برای قرن ها پیچیده و حتی گیج کننده است.این تغییر متحدان که شما شاهد آن هستید،فقط به خاورمیانه مربوط نمی شود و در خاورمیانه نیز بی سابقه نیست.اولویت رویکرد رئیس جمهور حفظ امنیت و آسایش مردم آمریکا است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: