تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۱۳ - ۱۳:۳۴ کد مطلب 48711

سیزده بدر در تاجیکستان احیا می شود

مقامات تاجیک امیدوارند که اجرای مراسم سیزده بدر مانند جشن سنتی نوروز که در این کشور احیا شده است، مورد قبول مردم این کشور واقع و بتدریج مانند ایران به یک سنت رسمی تبدیل شود.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از ایرنا، به اعتقاد برخی صاحبنظران فرهنگی تاجیک، این کشور تپه های خوش منظری دارد و احیای سنت سیزده بدر در برنامه های نوروزی تاجیکان، رنگ و جلای نو می بخشد.

اگر چه تاجیکان با وجود اشتیاق برای برگزاری این سنت نوروزی تاکنون این آیین را عملی نکرده اند، ولی سیزده فروردین هر سال نظاره گر ایرانی های مقیم دوشنبه پایتخت تاجیکستان هستند که به آغوش طبیعت پناه می برند و آنها نیز با دیدن این سنت زیبای ایرانی ها علاقه مند هستند این مراسم سنتی رایج شود.

«عبدالقادر عبدالقهار» یک مقام فرهنگی تاجیک به مردم این کشور توصیه کرد که مانند دیگر کشور های فارسی زبان این سنت نوروزی را ارج نهند و روز سیزدهم نوروز در دامن طبیعت حضور یابند.

وی در گفت و گو با رسانه های این کشور افزود: سیزده بدر یکی از آیین های زیبای نوروزی است و مردم آریایی نژاد در این روز در دامن طبیعت حضور می یابند و بر اساس اعتقادات قدیمی از نحسی این روز فرار می کنند.

یک مقام شهرداری شهر دوشنبه نیز اخیرا از رسانه های این کشور خواسته بود تا با فرهنگ سازی برای ترویج سنت نوروزی سیزده بدر، مردم را برای حضور در طبیعت و باغ ها تشویق کنند.

شهرداری شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان نوروز پارسال برای نخستین بار در برنامه های نوروزی از برگزاری مراسم سیزده بدر نیز نام برد هر چند برنامه خاصی برای آن انجام نشد.

اگر چه سیزده بدر در این کشور احیا نشد اما بر اساس برخی سنن و آداب قدیمی مردم در برخی از مناطق تاجیکستان در این روز با شیوه های گوناگون مثلا آب پاشیدن و اسپند دود کردن نیروهای بد را از خود و خانواده دور می کنند.

تاجیکان فارسی زبان که سالیان زیادی زیر سلطه نظام شوروی سابق بودند، بیش از دو دهه است که دل به آیین های نیاکان از جمله نوروز باستانی بسته اند و اکنون آنها همراه با ایرانیان و دیگر مناطق فارسی زبان نوروز را به عنوان یک جشن ملی تجلیل می کنند.

تا قبل از سال ۱۳۷۰ ، رژیم کمونیستی شوروی سابق که ۸۰ سال بر جمهوری های آسیای میانه از جمله تاجیکستان تسلط داشت تلاش می کرد که خاطرات و فرهنگ نوروزی از مردم تاجیکستان زدوده شود اما تاجیکان با پایبندی به سنت های اصیل خود نوروز را زیر عناوین «عید بهار» و «جشن کشاورزان» زنده نگه داشتند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: