تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۱۳ - ۱۴:۱۸ کد مطلب 48737

ترجمه عربی مجلدات ۷ و ۸ دانشنامه جهان اسلام در راه نمایشگاه کتاب

معاون علمی بنیاد دایره‌المعارف بزرگ اسلامی از عرضه ترجمه عربی مجلدات هفتم و هشتم دانشنامه جهان اسلام در نمایشگاه کتاب تهران خبر داد.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن طارمی‌راد، معاون علمی بنیاد دایره‌المعارف بزرگ اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم از انتشار ترجمه عربی مجلدات هفتم و هشتم دانشنامه جهان اسلام به زبان عربی خبر داد و گفت:‌ دانشنامه جهان اسلام دایره‌المعارفی درباره آموزه‌های دین اسلام، تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز پیدایش اسلام تا زمان حاضر است.

وی ادامه داد: مقالات این دانشنامه که به ترتیب الفبایی تنظیم و از حرف “ب” شروع شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف اسلامی را در بر می‌گیرد و طی آن کوشش می‌شود، اطلاعات دست اول در ابعاد گوناگون به شکل نظام‌مند در اختیار خواننده قرار گیرد. تاریخ، جغرافیا، اصطلاحات علوم قرآنی، حدیث، فقه، کلام، عرفان و فلسفه اسلامی، ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم السلام)، شرح حال و آرای بسیاری از مفسران، فقها، متکلمان، فیلسوفان، عارفان، مورخان و هنرمندان عالم اسلام از جمله مطالبی است که در این دانشنامه قابل دسترسی است.

طارمی‌راد با اشاره به بازخورد انتشار این دانشنامه به زبان عربی در جهان اسلام گفت:‌ عمده کتابخانه‌ها و مراکز بزرگ اسلامی در جهان اسلام این دانشنامه را خریداری کرده و در دسترس محققان قرار داده‌اند،‌ چرا که در کل جهان اسلام در این سطح،‌ دایره‌المعارفی تدوین نشده است و تنها دایره‌المعارفی که مطابق استاندارد حرکت کرده است‌، در ترکیه انجام شده که باز آن نیز در حد و اندازه دانشنامه جهان اسلام نیست.

وی در پاسخ به این پرسش که بازبینی و ویرایش دانشنامه پس از انتشار انجام می‌شود‌، یا خیر گفت: با توجه به وسعت این پروژه‌، چنین بازنگری طبیعتاً‌ باید ۱۰ سال بعد رخ دهد،‌ اکنون تا اتمام کار قصد بازبینی مجلدات منتشر شده را نداریم،‌ قطعا‌ً در اواخر کار گروهی مامور خواهنمد شد تا به بازبینی بپردازند،‌ مواردی هم که به نقد دایره‌المعارف پرداخته شده در مخازن نگهداری می‌شود تا در آن زمان مورد استفاده قرار گیرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: