تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۱۳ - ۱۴:۲۳ کد مطلب 48740

خاطره سیدحسن نصرالله از جنگ ۳۳ روزه و پیام شفاهی رهبر انقلاب به فرماندهان حزب‌الله

کتاب «یادستان دوست» دربردارنده خاطرات رجل سیاسی و شخصیت‌های فرهنگی و ورزشی درباره رهبر معظم انقلاب است. بخشی از این کتاب به بیان خاطرات و دیدگاه‌های شخصیت‌های سیاسی برجسته دنیا راجع به ایشان اختصاص دارد.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از تسنیم، کتاب «یادستان دوست» دربردارنده خاطراتی از رهبر معظم انقلاب که از زبان شخصیت‌های مختلف کشوری، از رجل سیاسی تا اهالی فرهنگ و هنر است که به قلم حجت‌الاسلام و المسلمین علی شیرازی نوشته شده و از سوی انتشارات سوره مهر برای نخستین‌بار در بیست و هشتمین دوره نمایشگاه کتاب تهران عرضه خواهد شد.

به گفته نویسنده در این کتاب خاطراتی از رهبر انقلاب از زبان شخصیت‌های مهم فرهنگی، اهل سیاست، ورزشی و … نقل می‌شود که از این میان می‌توان به غلامعلی حداد عادل، مجید مجیدی، محمدرضا بایرامی، حجت‌الاسلام و المسلمین زم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدحسین میردامادی، آیت‌الله مصباح یزدی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسین‌علی اکبریان، آیت‌الله محمد‌صادق نجمى، سرلشکر فیروزآبادی، على‌اکبر ولایتى و… اشاره کرد. بخش ذیل گزیده‌ای از خاطرات نقل شده در این کتاب است:

شیخ نفیع‌الله عشیروف، مفتی روسیه

امام خامنه‌ای دانشمندی هوشمند و دارای بصیرت است که با جریان‌شناسی خویش جلوی بسیاری از فتنه‌ها در جهان اسلام را گرفته است. ایشان با چگونگی موضع‌گیری‌ها و اقدام‌های خود نشان داده‌اند که همان راه امام خمینی‌(ره)را در پیش گرفته‌اند.

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای دانشمندی مسلمان است که به سبب قرآن و سنت شریف نبوی به حقیقت راه یافته‌اند. ایشان هوشمندانه در برابر تعرض به مقدسات اسلامی ایستاده‌اند.

محمدبخش عباسی، سفیر پاکستان در ایران
علاقه دو جانبه

مردم پاکستان، و به‌ویژه شیعیان این کشور به آیت‌الله العظمی خامنه‌ای علاقه‌ا‌ی‌ ویژه و منحصربه‌فرد دارند و دیدگاه‌های ایشان برای مردم پاکستان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. معظم‌له به مردم پاکستان علاقه‌مندند و بر مسائل جهانی احاطه کامل دارند. ایشان از عمق وجودشان از مردم و سیاست‌مداران پاکستان حمایت می‌کنند و این نشان توجه ایشان به مردم سرتاسر جهان اسلام است.

سیدحسن نصرالله
امیدبخش

دربارۀ عقب‌نشینی رژیم صهیونیستی، همه بر این باور بودند که عقب‌نشینی از مرزها، آن ‌هم بدون قید و شرط، محال است. خدمت حضرت آقا رسیدیم؛ ایشان فرمودند: «من تحلیل شما را قبول ندارم.»

اما در این باره صریح نفرمودند. پس از گذشت چند روز، فرماندهان حزب‌الله برای رسیدن خدمت حضرت آقا، به تهران رفتند. طبق روال، دوره مسئولیت فرماندهان دو سال بود. این افراد را برای جانشینی فرماندهان شهید آماده کرده بودیم. با توجه به همین موضوع، فقط برای نماز از حضرت آقا اجازه گرفته بودیم. در ادامه و پس از خواندن نماز، فرماندهان از معظم‌له درخواست دست‌بوسی کردند. معظم‌له فرمودند اندکی صحبت کنیم. امام خامنه‌ای در آن سخنرانی فرمودند: «پیروزی شما خیلی نزدیک است؛ نزدیک‌تر از آنچه شما به ذهنتان برسد. همه شما با چشمان خود خواهید دید.» پس از گذشت چند روز از سخنان معظم‌له، مشاهده کردیم که رژیم صهیونیستی عقب‌نشینی کرد.

چشم حقیقت‌بین

جنگ ۳۳ روزه که یک جنگ جهانی محسوب می‌شد، تصمیم آن در سطح بین‌المللی اتخاذ شده بود و حتی برخی کشورهای عربی نیز از آن حمایت کردند. در این بین، رژیم صهیونیستی آن را اجرا نمود. اهداف جنگ نیز نابودی مقاومت در لبنان بود. در این جنگ شدت و دَدمنشی رژیم اشغالگر قدس را همگان مشاهده کردند. در آن شرایط کسی باور نمی‌کرد که ما پیروز می‌شویم، زیرا مقاومت با امکانات مشخص و لبنان به ‌عنوان کشوری کوچک، در شرایطی قرار گرفت که تمام جهان ضد آن توطئه کرده و چنین جنگ وحشیانه‌ای را علیه آن راه انداخته بودند.

در آن شرایط، پیامی شفاهی از سوی مقام معظم رهبری به من در حومه جنوبی بیروت رسید؛ در حالی‌ که ساختمان‌های ضاحیه زیر بمباران فرو می‌‌ریخت. این پیام چند صفحه بود. امام خامنه‌ای در این پیام فرموده بودند: «برادران من! این جنگ شبیه جنگ خندق (جنگ احزاب) است که قریش و یهود مدینه و همۀ عشیره‌ها و قبیله‌ها جمع شدند و رسول‌الله(ص) را با تمام قوا به محاصره درآوردند و تصمیم گرفتند که اسلام و این گروه مؤمن را ریشه‌کن کنند. این جنگ هم شبیه آن جنگ است و جان‌ها به لب خواهد رسید، اما بر خداوند توکل کنید و من به شما می‌‌گویم که شما حتماً پیروز خواهید شد. بلکه معتقدم زمانی که این جنگ با پیروزی شما پایان یافت، به قدرتی تبدیل خواهید شد که هیچ قدرتی نمی‌تواند در برابر آن بایستد.»

به ‌راستی در آن شرایط و به‌ویژه روزهای نخست جنگ، چه کسی می‌‌توانست پیش‌بینی کند یا به چنین جمع‌بندی برسد؟!

الکساندر پروخانوف، دانشمند روس
توصیه‌های دقیق

من را برای شرکت در همایش بیداری اسلامی به تهران دعوت کردند. فرستادگان کشورهایی که دستخوش آتش انقلاب اسلامی شده‌اند، اعم از اندیشمندان دینی، فلاسفه، علمای دینی و نمایندگان گروه‌ها و احزاب سیاسی، در تهران گرد هم آمدند.

در آن همایش، سخنان امام خامنه‌ای مرا شگفت‌زده کرد. معظم‌له که عالم و عارف است، سخنان خویش را به رسم سیاست‌مدار حساب‌گری تنظیم کرد که بر نظریه و عمل انقلابی مسلط است.

ایشان انقلابیون جوان را از ارتکاب اشتباهات بالقوه برحذر داشت و توجه آنان را به چالش‌ها و خطرهای آینده‌ای جلب کرد که در کمین نشسته و می‌توانند موجبات تغییر هویت و نابودی انقلاب را فراهم سازند.

صدرا سهرابی
چون مسیح‌!

شخصیت منحصربه‌فرد آیت‌الله العظمی خامنه‌ای که به عنوان ولی‌فقیه شناخته می‌شوند و تدبیر ایشان در اداره کشور و قاطعیتی که در برخورد با مسائل گوناگون از خود نشان داده‌اند، یکی از محوری‌ترین علت‌های شکست توطئه‌ها و فتنه‌ها در طول سالیان دراز در کشور بوده است. تسلط مقام معظم رهبری بر تاریخ و آگاهی‌های علمی و بصیرت سیاسی معظم‌له، از جمله عواملی است که بسیاری آن را در توفیق ایشان در ادارۀ کشور و در توفان‌های سیاسی پس از انقلاب دخیل می‌دانند.

بسیاری از سران غربی همچون کوفی عنان یا ولادیمیر پوتین پس از ملاقات با آیت‌الله العظمی خامنه‌ای تحت تأثیر شخصیت منحصربه‌فرد ایشان قرار گرفته و تا اندازه‌ای، به راز قدرت و نفوذ رهبری که در شخصیت خاص و منحصربه‌فرد ایشان نهفته است، پی برده‌اند.

نمونه بارز آن را شاید بتوان گزارش یکی از خبرنگاران آلمانی هنگام سفر ایشان به اصفهان دانست که در آن، حضور رهبر معظم انقلاب و خیل جمعیت مشتاق را این‌گونه توصیف کرده بود: «جمعیت چنان مشتاق‌اند که گویی مسیح‌بن مریم است که ظهور کرده است.»

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: