تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۱۴ - ۲۱:۵۶ کد مطلب 48916

ناتوانی در پرداخت دیه و قدم‌های لرزان دختر ۱۴ ساله به سوی کانون اصلاح و تربیت

عاطفه۱۴ ساله بدنبال یک شوخی کودکانه طبق حکم قضایی به جهت بی‌مبالاتی منجر به قتل غیرعمد دوست صمیمی خود با محکومیت ۵۲۵ میلیون ریالی در آستانه ورود به کانون اصلاح و تربیت قرار دارد.

به گزارش میدان۷۲ به نقل از تسنیم، همه ماجرا برمی‌گردد به غیبت خانم رجبی معلم اجتماعی مدرسه که به دنبال این موضوع برای رعایت احوال سایر کلاس‌های مدرسه، بچه‌های کلاس صالحین بدون نظارت درستی از سوی مسئولان به حیاط مدرسه راهنمایی می‌شوند.

در حین ورود به محوطه بیرونی، عاطفه که دختر بازیگوشی است، بدون اینکه بداند عواقب این تصمیم او چه خواهد بود، با عجله خودش را به بالای پله‌های سکوی حیاط رسانده و بعد از کمین پشت تریبون ناگهان خودش را همکلاسی اش انداخته تا به قول خودش این دوست صمیمی را از بین بچه‌های کلاس به عنوان اولین نفر برای انجام بازی «زو» در گروه همراه خود کند، اما …

در این ماجرای تلخ و غیرقابل فراموش که به همراه عاطفه دیگر دوستانش نیز در تهییج او شرکت داشتند هر کدام به میزان مشارکت، تقصیری را متحمل شده (براساس تحقیقات قضایی) و محکوم به پرداخت بخشی از دیه این نوجوان می‌شوند، اما در این بین عاطفه که تقریباً به ثلث میزان این دیه مقصر شناخته می‌شود، وضعیتش قدری با دیگر دوستان متفاوت است.

طبق گزارش مددکاری ستاد دیه شعبه استان خراسان رضوی، با وجود احراز ناتوانی در پرداخت مبلغ  از سوی خانواده این دانش‌آموز، اما شاکیان پرونده در خصوص گذشت رضایتمندانه یا تنزیل مبلغ محکوم شده هیچ گونه همراهی را نداشته و به همین دلیل، عاطفه چهارده ساله ناخواسته در آستانه ورود به مکانی را دارد که هرگز خوابش را ندیده و رویایش را هم تصور نکرده بود.

سرایداری یک مجموعه صنعتی، شغل پدر این مددجوست که سرپرست یک خانواده ۵ نفره است و بیشتر حقوق خود را صرف اجاره بهای خانه کرده و به دلیل وضعیت بد اقتصادی قادر به پرداخت بدهی محکوم شده دخترش نیست.

این نوجوان که به دلیل سن بلوغ از شمول قواعد مسئولیت عاقله خارج بوده، طبق مواد ۲۹۱ و ۵۰۲ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۹۲ و ماده ۶۱۶ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۵۷ به پرداخت ۳۵ درصد بیمه کامل در ظرف دو سال در حق اولیاءدم محکوم شده است.در ادامه نسبت به بعد عمومی نیز شعبه ۱۱۷ دادگاه عمومی مجتمع قضایی شهید قدوسی شهرستان مشهد با توجه به سن عاطفه که کمتر از ۱۸ سال کامل شمسی است مستند به بند ب ماده ۸۹ قانون و ماده ۶۱۶ قانون مجازات اسلامی وی را به ۱۰ میلیون ریال محکوم می‌کند که البته با عنایت به عدم سابقه کیفری متم جزای نقدی صادره مستند به ماده ۳۷ قانون مجازات اسلامی به پانصد هزار ریال تخفیف پیدا می‌کند.

با استناد به اظهارات شاهدان و دفاعیات متهمان با در نظر گرفتن سایر ادله و امارات حادثه این مدرسه در وهله اول تقصیر ناشی از عدم نظارت مدیر مدرسه نسبت به تأمین ایمنی مناسب و مطلوب برای دانش‌آموزان تعیین شده و اقدامات متهم ردیف دوم که عاطفه کوچک این پرونده باشد، بدلیل برخورد فیزیکی شدید او با مرحوم «ش – میم» وی نیز به میزان مشترکی مقصر این قتل غیرعمدی معرفی می‌شود.

بنا بر نظریه کارشناس حوادث، تقصیر متهمان (مدیر و شخص مددجوی این پرونده) به میزان ۳۵ درصد قابل احراز بوده و طبق اعلام پزشکی قانونی که ضربه به ناحیه شکم وارد شد و کیست هیداتیدکبدی و عوارض حساسیتی ناشی از آن علت نامه فوت مرحوم هستند که با توجه به مسئولیت در کنار عاطفه، مدیر مدرسه نیز بدلیل عدم انجام وظایف مربوطه به عنوان عامل اصلی حادثه مشخص می‌شوند.

علت تامه این فوت بدنبال ورود ضربه سنگین از سوی مقصر اصلی حادثه به شکم نوجوان متوفی تشخیص داده شده است که با پارگی شکم و بروز واکنش حساسیتی به محتویات کیست متوفی گردیده در ادامه با از هوش رفتن شخص یادشده و زمین خوردن او موضوع جراحت شدیدتر گشته و علیرغم مراجعه به بیمارستان علت مرگ او همین ضربه گزارش شده است.

خیرین و نیکوکاران می‌توانند برای کمک به زندانیان نیازمند و محکومان جرائم مالی غیرعمد، کمک‌های نقدی خود را به حساب ۷۴/۷۴ بانک ملت به نام ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند پرداخت کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: