تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۱۵ - ۰۹:۵۶ کد مطلب 48990

ایران به امید دریافت حلوای نسیه در ده سال آینده سیلی نقد خورده است!

بیانیه لوران که بسیار دارای ابهام است و اینطور می شود گفت که هر کدام از دو طرف برداشت خود را از این بیانیه به کشور های خود اعلام کردند. برداشت هایی که گاها حتی در تضاد با یکدیگر نیز بود.

به گزارش سرویس بین الملل میدان ۷۲، دور جدید مذاکرات هسته‌ای بین کشورهای ایران و ۱+۵ از روز سه شنبه پنجم فروردین ماه در لوزان سوئیس آغاز شد و طرفین ظرف این چند روز رایزنی‌های بسیار فشرده‌ای را در جهت رسیدن به یک توافق جامع صورت دادند و نهایتا در شب ۱۳ فروردین به یک بیانیه مشترک ( نه توافق نهایی ) دست پیدا کردند. بیانیه ای که بسیار دارای ابهام است و اینطور می شود گفت که هر کدام از دو طرف برداشت خود را از این بیانیه به کشور های خود اعلام کردند. برداشت هایی که گاها حتی در تضاد با یکدیگر نیز بود. اما نکته ی بسیار مهمی که در این زمینه وجود دارد و قرار است در این گزارش به آن بپردازیم واکنش های مختلف خبری دنیا نسبت به این بیانیه مشترک است.

شاید بتوان اولین واکنش رسمی درباره بیانیه مشترک را صحبت های باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا دانست. او که دقایقی پس از قرائت بیانیه در دانشگاه شهر لوزان به میان خبرنگاران در محوطه کاخ سفید آمده بود گفت:” نگرانی های ما در منطقه به خاطر اقدامات ایران از جمله حمایت آن ها از گروه های تروریستی و تهدید علیه اسرائیل باعث می شود اختلافات ادامه یابد”.

وی همچنین تصریح کرد: ایران بیش از هر کشوری شاهد بازرسی ها خواهد بود و به عنوان عضو ان پی تی تعهداتی دارد. جامعه بین المللی پذیرفته است مرحله به مرحله بخش هایی از تحریم ها علیه ایران را لغو کند، اما در همان حال تحریم های دیگر درباره موشک های بالستیک و حقوق بشر ادامه خواهد داشت”.

از دیگر سو جان کری وزیر امور خارجه آمریکا هم با تکرار حرف های اوباما در جمع خبرنگاران در لوزان از رفع مرحله به مرحله تحریم ها در قبال عمل کردن ایران به تعهداتش گفت و افزود:” به محض اینکه ایران از این تعهدات تخطی کند ، تحریم ها فورا باز خواهد گشت”.

لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه نیز بعد از قرائت بیانیه به تلویزیون فرانسه گفت:” این یک توافقنامه مرحله ای است اما هنوز به اقدامات بیشتری نیاز است”.

وی همچنین در صحبت هایش با رادیو اروپا به مساله چگونگی برداشته شدن تحریم ها اشاره کرد و بیاح داشت:” ایرانی ها می خواهند که تحریم ها بالافاصله برداشته شود. ما نیز به آنها گفته ایم که ما زمانی تحریم ها را کاهش میدهیم که شما به آنچه وعده داده اید، عمل کنید”.

در همین راستا رابرت آینهورن مشاور امور خلع سلاح وزارت خارجه آمریکا در گفتگو با بلومبرگ گفت:” این توافق خوبی است. در عین حالی که این موضوع به رسمیت شناخته شد اما به نظر میرسد سازوکار رفع تحریم ها نیز به صورت مرحله ای و بر اساس عمل ایران به تعهداتش باشد و تحریم ها به صورت فوری رفع نخواهد شد.

اما برخی روزنامه های عرب زبان کشورهای اطراف خلیج فارس نیز به پوشش خبری بیانیه مشترک لوزان پرداختند.

روزنامه الخلیج از روزنامه های اماراتی نوشت:” به عقیده ناظران و کارشناسان، ایران امتیازات زیادی داده است و همین امر اساس تدوین توافق نهایی تا ۳۰ ژوئن است.”

روزنامه المصریون نیز در مطلب مشابهی نوشت:” بر اساس این توافق ایران ذخیره اورانیوم را که به میزان اندکی غنی شده است، کاهش میابد و تحریم ها به تدریج برطرف خواهد شد.”

همچنین روزنامه صهیونیستی هاآرتص در روز جمعه با استقبال از مفاد بیانیه مشترک بین ایران و کشورهای ۱+۵ نوشت:” بسیاری از مقامات رژیم صهیونیستی با این تحلیل که با ایران توفق بد صورت نگرفته موافق هستند اگرچه ممکن است به آن اعتراف نکنند.”

این روزنامه در ادامه طی گزارشی افزود:” توافق لوزان مطلوب رژیم صهیونیستی است و مقامات این رژیم را شگفت زده کرد!”

اما نشریه فارین پالیسی در بررسی ضرورت‌های توافق هسته‌‌ای برای آمریکا از چگونگی نجات کاخ سفید طی این بیانیه گفت و نوشت:” رژیم تحریم‌ها در حال فروپاشی بود و ما به آخر خط تحریم رسیده بودیم. این توافق ایران را به پذیرش پرتکل الحاقی فرا می‌خواند.”

رسانه های ضد انقلاب در مورد توافق چه نوشتتد؟

سایت ضد انقلاب کلمه که از سایت های فعال پیرامون اخبار سران فتنه است در گزارشی نوشت: جمعی از مردم در استقبال از ظریف شعار” یا حسین میر حسین” سردادند. این سایت افزود: اکنون باید منتظر عملی شدن سایر وعده ها از جمله رفع حصر بود.

سایت خودنویس یکی دیگر از سایت های ضد انقلاب با بیان این نکته که اظهارات اوباما و جان کری نشان می دهد که ایران به امید دریافت حلوای نسیه در ده سال آینده سیلی نقد خورده است، افزود:” این بیانیه با شعار” انرژی هسته ای حق مسلم ماست” منافات عمیقی دارد.

اما شاید بتوان مهمترین تحلیل خبرگزاری های خارجی نسبت به این بیانیه سیاسی را تحلیل خبرگزاری سی ان ان دانست.

خبرگزاری سی ان ان انگلیس یادداشتی را منتشر کرده که توسط نازیلا “فتحی” نوشته شده و در این یادداشت آمده: آیا رهبر ایران جام زهر صلح را خواهد نوشید؟

در این نوشته با اشاره به قبول قطع نامه ۵۹۸ مدعی شده که تثبیت جمهوری اسلامی مرهون قبول قطعنامه ۵۹۸ توسط امام خمینی(ره) بوده و سپس قطعنامه ۵۹۸ با توافق هسته ای مقایسه شده.

در این نوشته با اشاره به سخنان شیرزاد و زیباکلام، انرژی هسته ای را برای ملت ایران بی فایده دانسته است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: