تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۱۵ - ۱۰:۲۱ کد مطلب 49003

ناتو: سپر دفاع موشکی آمریکا به رغم توافق هسته‌‌‌ای با ایران مستقر می‌شود

سخنگوی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز جمعه اعلام کرد برنامه‌های استقرار سپر دفاع موشکی در اروپا به رغم تفاهم اخیر بین ایران و ۱+۵ بر سر برنامه هسته‌ای این کشور ادامه می‌یابند.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از فارس ائتلاف ناتو از چند سال پیش اقدام به گستراندن سامانه موشکی جدید خود در سراسر اروپا کرده است. روند راه‌اندازی سامانه موشکی ناتو از جمله احداث دو پایگاه در نزدیکی مرز روسیه در رومانی و لهستان قرار است بعد از سال ۲۰۲۰ کامل شود.
مسکو از مدتها قبل اعتراض و مخالفت خود را با استقرار این گونه پایگاه‌ها در امتداد مرزهای روسیه ابراز کرده و هدف سامانه اروپای شرقی را محاصره این کشور دانسته است.
واشنگتن ادعا می‌کند این پایگاه‌ها به منظور جلوگیری از هرگونه تهدید احتمالی از سوی ایران احداث می‌شوند.
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه پس از امضای توافقنامه موقت ژنو بین ایران و گروه ۱+۵ در سوم آبان‌ماه سال ۱۳۹۲ استقرار این سامانه را غیرضروری دانسته بود.
«اوئانا لانگسکو»، سخنگوی ائتلاف ناتور روز جمعه در گفت‌وگو با خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» بار دیگر مدعی شد هدف از نصب این سامانه هدف قرار دادن روسیه نیست.
وی گفت: «تهدیدهای ناشی از گسترش موشک‌های بالیستیک علیه کشورهای ناتو در حال گسترش هستند. توافق بر سر چارچوب (برنامه هسته‌ای ایران)، این واقعیت‌ را تغییر نمی‌دهد.
تهران و کشورهای گروه ۱+۵ شب پنجشنبه به تفاهم جدیدی بر سر چارچوب راه حل‌ها برای دست‌یابی به توافق جامع هسته‌ای دست یافتند.
مطابق تفاهم‌های جدید حاصل شده بین دو طرف، ایران شمار سانتریفیوژهای خود را از ۱۹ هزار دستگاه به ۶۱۰۴ دستگاه کاهش خواهد داد که از این میان تنها ۵۰۶۰ سانتریفیوژ به غنی‌سازی خواهد پرداخت.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: