تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۱۶ - ۱۰:۲۹ کد مطلب 49040

استاد فقید مهرتاش فردی تاثیرگذار در تاریخ موسیقی ایران

استاد فقید اسماعیل مهرتاش نوازنده تار و ردیف دان تاریخ موسیقی معاصر ایران را می توان در زمره افرادی نامید که نقش بسزایی در شکوفایی و ماندگاری این هنر ایفا کردند.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از ایرنا، مهرتاش به عنوان یکی از استادان تار نوازی و ردیف نوازی نقش بسزایی در شکوفایی و ماندگاری این هنر در ایران داشته است به طوریکه امروزه نیز آثار وی توسط هنرمندان اجرا می شود .

مهرتاش سال ۱۲۸۳ در تهران به دنیا آمد .علاقه خانواده او به هنر و به ویژه موسیقی موجب شد وی ازهمان دوران کودکی به نوازندگی علاقه مند شود .

به دلیل نبود مرکز آکادمیک موسیقی وی برای ادامه کسب علم در مدرسه دارالفنون که شناخته شده ترین محل برای تحصیل در آن زمان بود مشغول به تحصیل شد .

علاقه وی به موسیقی و بخصوص نوازندگی تار موجب شد که بعد از اتمام تحصیل نزد درویش خان استاد بلند آوازه تار آن زمان برود و نواختن این ساز به صورت تخصصی از وی بیاموزد.

پیشرفت وی در یادگیری نوازندگی تار و دستاودرهای موسیقی ردیف دستگاهی تا حدی بود که چندی بعد توانست به عنوان نوازنده ای شناخته شده در میان اهالی موسیقی سنتی جای خود را باز کند .

مهرتاش بعد از آن مدتی نزد داود شیرازی و سپس در محضر علینقی وزیری به مشق موسیقی پرداخت و با شیوه نت نویسی و آهنگسازی موسیقی ایران آشنا شد. در تدوین تصانیف موسیقی یا بهره گیری از اشعار کلاسیک به پیشرفت قابل توجه ای دست یافت که موجب شد وی به صورت تخصصی در این فرم موسیقی فعالیت کند .

یکی دیگر از نکات قابل توجه موسیقی مهرتاش بهره گیری این هنرمند از دستاوردهای موسیقی ردیف دستگاهی و شیوه نوازندگی گذشتگان خود بود که به امتیازی مهم در زندگی هنری وی تبدیل شد .

از جمله فعالیت های مهم مهرتاش در دوران زندگی هنری اش برگزاری کلاس هاس تعلیم تار به شیوه های اجرایی مختلف بود که سبب بهره گیری نسل های جوان موسیقی آن زمان از این هنر شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: