تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۱۶ - ۱۰:۲۹ کد مطلب 49042

رسانه ها سلیقه مردم را به سوی معماری ایرانی اسلامی سوق دهند

کارشناس معماری گفت: رسانه ها باید سلیقه مردم را در معماری جهت داده و به سبک زندگی ایرانی اسلامی هدایت کنند.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از ایرنا ، نادیه ایمانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با توجه به تغییر نظام آموزشی دانشگاه ها، قدم های مثبتی برای اعتلای هنر معماری و ارتباط آن با هویت ایرانی و اسلامی برداشته شد و این حرکت مردمی پایه های مثبت و مستحکمی برای معماری بنا کرد که رسانه ها باید این جریان را سوق دهند.

وی ادامه داد: با آموزش هایی که به دانشجویان این رشته داده شده و همچنان هم ارائه می شود، می توان امیدوار بود آینده درخشانی از معماری در پیش داشته باشیم؛ چرا که ایده های جوانان به آموز ه های پیشینیان افزوده شده است. با این حال نمی توان از آسیب هایی که معماری در این سال ها به خود دیده غافل ماند.

ایمانی گفت: با وجود بارقه های امیدی که در معماری به چشم می خورد، باید گفت مسائل اقتصادی در این زمینه دخیل بوده و گاه اجازه نمی دهند متخصصان معماری در جهت اهداف و ارزش هایی که دارند حرکت کنند؛ بلکه به دلیل گردش سرمایه مورد نظر، معمار مجبور می شود بسیاری از طرح هایی که بر فرهنگ و تمدن ما مبتنی نیستند را جایگزین کند تا سود سفارش دهنده تامین شود.

وی با اشاره به راهکارهای مقابله با این وضعیت گفت: رسانه ها می توانند در این زمینه فرهنگ سازی کنند، سلیقه مردم را به سوی بازگشت به تمدن ایرانی – اسلامی هدایت کنند و هنگامی که کارفرما ببیند سلیقه مردم این است که در خانه ای مبتنی بر هویتشان زندگی کنند؛ نه این که صرفا نمادی از تجمل و ثروت باشد، چنین بناهایی را سفارش می دهد، پرهیز از تجمل که از شعارهای انقلاب ما بود محقق شده و خانه به جای کالا به مکانی برای زندگی، رشد و اعتلا تبدیل می شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: