تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۱۶ - ۱۰:۵۹ کد مطلب 49157

برگزاری نمایشگاه کتاب عربی در اربیل و تونس

این روزها در کشورهای عراق و تونس دو نمایشگاه بین‌المللی کتاب با حضور ناشران ایرانی در حال برگزاری است.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از فارس، این روزها در کشورهای عربی دو نمایشگاه بین‌المللی کتاب با حضور ناشران ایرانی در حال برگزاری است.

بنابر این گزارش، اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق، دهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب را شاهد است و در آن ۲۷ کشور، از جمله لبنان، مصر، عربستان سعودی، کویت، قطر، ایران و ترکیه حضور دارند.

در این نمایشگاه بیش از ۲۰۰ ناشر و بیش از ۷۰۰ هزار عنوان کتاب حضور دارد که در عرصه‌های مختلف از جمله کتب علمی، فرهنگی و دینی و به‌ویژه کودکان عرضه شده که کتاب‌ها علاوه بر زبان کردی، به زبان‌های فارسی، عربی، ترکی و انگلیسی نیز عرضه شده است.

در این نمایشگاه که به گفته وزیر فرهنگ عراق «پیامی به همه تخریب‌گران فرهنگ عراق» و مقابله با «اندیشه‌های گمراه‌کننده» است، ۱۲۰ ناشر به دلایل مالی و یا قانونی از حضور در نمایشگاه بازمانده‌اند.

بنابر این گزارش، برگزار کنندگان این نمایشگاه، برگزاری آن در میانه درگیری دولت و ملت عراق با داعش به‌ویژه در جبهه‌های کردی را نوعی موفقیت ارزیابی کرده‌اند به‌ویژه که این نمایشگاه امسال چون سال‌های گذشته توسط مرکز فرهنگی «المدی» و با حمایت دولت اقلیم کردستان برگزار شده است.

به گزارش فارس اما دیگر نمایشگاه کتابی که این روزها در کشورهای عربی در حال برگزاری است، سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تونس است.

در این نمایشگاه که امروز به کار خود پایان می‌دهد، ۱۹ کشور از جمله مصر، سوریه، ترکیه، اسپانیا، فرانسه، آرژانتین و ایران حضور داشتند.

۷۹۲ ناشر در این نمایشگاه حضور داشته که مصر و مراکش حضور ویژه‌ای در آن داشته‌اند چه اینکه مراکش میهمان ویژه این نمایشگاه بوده است.

به نوشته منابع خبری حضور فلسطین نیز در این دوره چشمگیر بوده است و کتاب‌های ادبی، هنری، میراث فرهنگی و معماری و میراث معنوی فلسطینی‌ها حضور ویژه‌ای داشته است.

همچنین در این نمایشگاه آدونیس شاعر معروف سوری، نوال السعداوی نویسنده عرب، سلامه کیله اندیشمند و دکتر صلاح فضل منتقد ادبی میهمان ویژه بودند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: