تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۱۷ - ۰۸:۱۵ کد مطلب 49237

«زندگی و زمانه سیداحمد خمینی»؛ خاطرات یادگار امام(ره) از حمایت بی‌چون و چرا از رهبری جدید

کتاب «زندگی و زمانه سیداحمد خمینی» به قلم جواد کامور بخشایش نوشته شده و از سوی انتشارات سوره مهر در سال جدید به چاپ خواهد رسید.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از تسنیم ، جواد کامور بخشایش نویسنده در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به آثار در دست انتشار خود برای بیست و هشتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: «زندگی و زمانه سیداحمد خمینی» عنوان کتابی است که در قالب مجموعه کتاب‌های شخصیت‌های مانا منتشر خواهد شد. این اثر، همانطور که از عنوان کتاب برمی‌آید، با محوریت زندگی و شخصیت سیداحمد خمینی، فرزند امام(ره)، نوشته شده است.

وی با بیان اینکه این اثر از سوی انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب خواهد شد، ادامه داد: این اثر در واقع گاه‌شماری از زندگی سیداحمد آقا است که در آن علاوه بر مقدمه، به بررسی منابع نوشته شده در این‌باره نیز پرداخته‌ و نقاط قوت و ضعف آنها را بیان کرده‌ام. علاوه بر این، برای نخستین‌بار در این کتاب منابع ارزشگذاری شده و براساس محتوای موجود در آنها به ترتیب درجه اول تا سوم رده‌بندی شده‌اند.

نویسنده پیش‌تر در گفت‌وگو با تسنیم، به جزئیات این کتاب اشاره کرد و گفت: «نگاهی به زندگی و زمانه سید احمد خمینی» در چهار فصل تدوین شده که در هر فصل به بخشی از زندگی این بزرگوار پرداخته می‌شود. فصل اول با عنوان «از تولد تا تحصیلات دینی» است که در آن خاطرات متنوعی از زندگی سیداحمد آقا نقل شده که بسیاری از آنها تاکنون در جمع و برای عموم مردم عنوان نشده است. به عنوان نمونه، ایشان خیلی علاقه‌مند به ورزش فوتبال بودند و در تیم شاهین هم بازی می‌کردند. علاقه و پشتکار ایشان در این زمینه سبب می شود که تا مرز انتخاب برای تیم ملی هم پیش بروند، اما به توصیه پدر بزرگوارشان و دغدغه‌هایی که برای مملکت بود، این امر را کنار گذاشتند، اما هیچگاه از این علاقه ایشان به ورزش فوتبال کاسته نشد. حتی در خاطراتشان نقل می‌کنند که به شدت علاقه‌مند بودند و حتی شب‌ها با توپ فوتبال می‌خوابیدند.

وی ادامه داد: فصل نخست با بحث روایت ازدواج به اتمام می‌رسد. همراهی با پدر در راه مبارزه در جریان نهضت اسلامی فصل دوم این اثر را تشکیل می‌دهد که از آشنایی با فضای مبارزاتی شروع می‌شود. ایشان در این ایام، دهه ۴۰ و ۵۰، چندبار به نزد برارد و پدر بزرگوارشان در نجف می‌روند و علاوه بر تحصیل متون دینی، در امر مبارزه هم شرکت می‌کنند، حتی به زندان می‌افتند. کسی که نوارها و اعلامیه‌های امام(ره) را از نجف به ایران می‌آرود، سیداحمد آقا است. در قم به پخش اعلامیه‌ها اقدام می‌کنند و بیت امام(ره) در قم را اداره می‌کنند.

نویسنده کتاب «جای امن گلوله‌ها» تصریح کرد: فعالیت‌های سیاسی ایشان در ایران در کنار آیت‌الله پسندیده، عموی ایشان، ادامه دارد تا اینکه حاج آقا مصطفی به شهادت می‌رسند. در این زمان سهم فعالیت‌های حاج احمد آقا بیشتر و سنگین‌تر می‌شود. آنچه که از ایشان همیشه به یاد داریم این است که همیشه همراه امام(ره) هستند و این به دلیل مسئولیت سنگین حاج احمد خمینی است.

وی با بیان اینکه کتاب با فصل سوم با عنوان «با امام از پیروزی انقلاب تا رحلت» ادامه می‌یابد، افزود: علاوه بر همراهی سیداحمد آقا با امام(ره) و اداره بیت ایشان در جماران و قم، نقش محافظتی و امنیتی که ایشان برای حضرت امام(ره) داشتند، بسیار حائز اهمیت است. حاج احمد آقا در این سال‌ها تدابیر بسیاری برای حفظ جان مبارک امام(ره) انجام می‌دهند. به عنوان نمونه، پناهگاهی در خود جماران درست می‌کنند تا در زمان حمله و موشکباران بتوانند از جان امام محافظت کنند؛ اگرچه امام(ره) هیچ‌گاه از این پیناهگاه استفاده نکرد. تأسیس بیمارستان بقیه‌الله دوم در خیابان‌های منتهی به جماران از دیگر تدابیر سید احمد آقا بود تا بتوانند در مواقع ضروری سریعاً امام(ره) را به آنجا منتقل کنند.

کامور بخشایش به یکی از خاطرات شیرین و جذاب این اثر اشاره کرد و گفت: یکی از خاطراتی که در کمتر جایی شنیده و یا خوانده شده، ماجرای ورود کشمیری به بیت امام(ره) در جماران بود. چند مدت قبل از اینکه حادثه ۸ شهرویر سال ۶۰، شهادت رجایی و باهنر، اتفاق بیفتد، کشمیری با همان کیف معروف به همراه شهید رجایی به بیت امام(ره) آمد. در بدو ورود به او گفتند که نمی‌تواند با کیف وارد شود و باید تمامی وسایل خود را تحویل دهد. کشمیری قبول نمی‌کند، حتی شهید رجایی را واسطه قرار می‌دهد و می‌گوید من که شناخته شده هستم و… . ماجرا به گوش سیداحمد آقا می‌رسد، ایشان اجازه ورود کشمیری با کیف مخصوصش را نمی‌دهند. می‌گویند پس بگذاریم کیف را بگردیم که کشمیری با حالت قهر بیت را ترک می‌کند و چند روز بعد ماجرای ۸ شهریور سال ۶۰ اتفاق می‌افتد.

حمایت از مقام معظم رهبری از همان روزهای اول

وی به فصل نهایی اثر اشاره و تصریح کرد: فصل پایانی اثر به رحلت امام(ره) و مسئله حمایت از رهبری پیش می‌آید. در این زمان شکاف عمیقی در اوضاع مملکت ایجاد شده بود. رحلت امام برای مردم و کشور سنگین بود. یکی از کسانی که از همان ابتدا به حمایت از مقام معظم رهبری برآمده بود، سیداحمد آقا بود. ایشان در جلسه انتخاب رهبری بعد از امام(ره)، خاطراتی را از امام(ره) نقل می‌کنند که لیاقت رهبری از زبان حضرت را نشان می‌دهد. به عنوان نمونه در آن جلسه نقل می‌کنند که یک روز که آقای خامنه‌ای به کره شمالی سفر کرده بودند، تلویزیون داشت گزارشی از این سفر ارائه می‌داد. امام(ره) که داشتند این برنامه را نگاه می‌کردند، فرمودند که این شخص، مقام معظم رهبری، لایق رهبری است. همین خاطرات یکی از پشتوانه‌های محکم در انتخاب رهبری بود. در این فصل نقش سیاسی حاج حمد آقا در برهه زمانی خاصی بیان می‌شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: