تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۱۷ - ۱۵:۵۲ کد مطلب 49292

اقتصادی ترین بخش فرهنگ از نگاه هنرمند قلمزن

هنرمند قلمزن می گوید: با نگاهی منطقی و دور از تعصب به عرصه فرهنگ و ظرفیت های اقتصادی آن، صنایع دستی اقتصادی ترین بخش فرهنگ به شمار می رود.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از ایرنا ،منصور حافظ پرست روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با تاکید بر فرهنگ سازی و اطلاع رسانی فراگیر برای احیای صنایع دستی ایران افزود: برای شکوفایی بیشتر این حوزه باید اطلاع رسانی فراگیر و فرهنگ سازی مستمری صورت دهیم.

وی اضافه کرد: صنایع دستی و گردشگری در کنار هم، بسیاری از مشکلات و بن بست های اقتصادی کشور را برطرف می کنند.

حافظ پرست افزود: مهم ترین مشکل اصلی ما باورهایمان است. وقتی در سیستم اقتصادی کشور صنایع آلوده کننده تقویت شده و صنعت پاک صنایع دستی مورد توجه قرار نمی گیرد، اتفاق نامطلوبی است.

این هنرمند تصریح کرد: صنایع دستی و فرش پس از نفت می تواند بیشترین درآمد صادراتی را برای کشور به همراه داشته باشد.

دارنده نشان درجه یک هنری، نقش رسانه ها در معرفی و شناخت صنایع دستی را تعیین کننده دانست و گفت: در فرهنگ سازی برای هر کاری، رسانه ها ابزاری مهم هستند. اگر رسانه های تصویری با مستندهای خود مراکز تولید صنایع دستی را در دورترین نقاط کشور نشان دهند، شهروندان با قابلیت های صنایع دستی و تنوع آن آشنا خواهند شد.

حافظ پرست افزود: اگر رسانه ها با نقد و بررسی کارشناسانه، موانع و موضوعات این حوزه را به بحث بگذارند، اتفاقات خوبی خواهد افتاد. چرا هنری مثل سفالگری ایران که ظرفیتی جهانی دارد، نباید برنامه ای اختصاصی داشته باشد؟

وی ادامه داد: برای استمرار فرهنگ سازی و نهادینه شدن تاثیرات آن در جامعه خوب است نشریات و مکتوباتی به طور مستمر منتشر و در اختیار مردم قرار گیرد. مهجور ماندن صنایع دستی باعث شده تا حمایت کنندگان مالی خیلی علاقه مند به این حوزه نباشند.

حافظ پرست در ارتباط با وضعیت مخاطبان امروز با آثار صنایع دستی گفت: جامعه امروز مخاطبان دو دسته هستند؛ بخشی به دنبال آثار فاخر هستند و خود مجموعه دار به حساب می آیند و افرادی که توانایی خرید آثار معمولی تر را دارند. فضا باید برای حضور این دو قشر مهیا باشد تا اثرات آن بر فضای اقتصادی صنایع دستی دیده شود.

وی وضعیت کنونی صنایع دستی را خوب ارزیابی کرد و افزود: اگر با دیدگاه درستی به دنبال توسعه اشتغال و کارآفرینی باشیم؛ صنایع دستی بهترین عرصه برای این کار است. تلاش کنیم به جای دلال بازی، اقتصاد را به کمک فرهنگ و هنر توسعه دهیم و در این راه صنایع دستی ایران ابزاری بسیار مهم و تاثیرگذار است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: