تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۱۷ - ۱۵:۵۵ کد مطلب 49295

موضوعات عصر حاضر در دستور کار مطالعات فقهی قرار گیرد

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: اگر چه برای تحقق عصری سازی فقه باید موضوعات عصر را در دستور کار مطالعات و استنباطات فقهی قرار داد ولی آنچه فوری تر به نظر می رسد بخشیدن ‘کارکرد عصری’ به فقه است.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از ایرنا ، حجت الاسلام احمد مبلغی گفت: کارکرد عصری این است که فقه در کارکرد خود به حدی از کیفیت برسد که مشکلات انسان را براساس دین و در چارچوب آن حل کند، در غیر این صورت ممکن است ‘فقه کارکردگریز’ خود به بخشی از عوامل گسترده تر یا پیچیده تر مشکلات انسان معاصر تبدیل شود.

وی در مراسم افتتاحیه کنفرانس توسعه علوم فقهی در مسقط پایتخت کشور عمان شکل گیری کارکرد فعال، قوی، دقیق و عصری برای فقه، نیازمند مطالعات ژرف توسط فقهاء را امری ضروری دانست .

مبلغی افزود: از مهمترین محورهایی که باید در فقه کارکردها گشوده شود، کلام شریعت است و آنچه اکنون وجود دارد کلام صفات، کلام معاد و مانند آن است و کلام شریعت یعنی بررسی و مطالعه جوانب متعلق به شریعت از آن جهت که فعل خداوند است.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی اضافه کرد: آنچه در مطالعات شریعت شناسی کنونی وجود دارد، بررسی مصادر شریعت و رجوع به شریعت است که اولی یک بحث اصولی و دومی عبارت از خود فقه می باشد.

وی با تاکید بر اینکه کلام شریعت، شناخت خود شریعت است نه مصادر و احکام نهفته در آن به معرفی شناخت خصائص شریعت و اوصاف آن به عنوان عمده ترین بخش شریعت شناختی کلامی پرداخت و گفت: فطری بودن، آسان بودن و اخلاقی بودن، صفات شریعت را تشکیل می دهد که باید مورد مطالعه دقیق قرار گیرند.

مبلغی دینی بودن را از خصائص شریعت دانست و گفت: دینی بودن شریعت به این معناست که آمده تا دین را تقویت و معنویت های دینی را نفوذ بخشد و کاری کند که مردم فوج فوج به دین گرایش یابند نه آن که آنان را از دین بیزار کرده و دین را تضعیف کند.

چهاردهمین کنفرانس توسعه علوم فقهی با حضور پژوهشگران و شخصیت های اسلامی از کشورهای مختلف به همت وزارت اوقاف و امور دینی در مسقط پایتخت عمان تا ۱۹ فروردین ماه جاری ادامه دارد.

در مراسم افتتاحیه کنفرانس همچنین شیخ احمد الخلیلی مفتی سلطنت عمان و شیخ شوقی علام مفتی مصر در سخنانی بر اهمیت نقش فقه و علمای اسلام در توسعه علوم فقهی تاکید کردند و خواستار توجه همه جانبه به فقه مذاهب اسلامی برای برون رفت از مشکلات جهان اسلام شدند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: