تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۱۷ - ۱۶:۱۷ کد مطلب 49317

مشکل انتشار ترجمه عربی ادبیات ایران

یک شاعر و مترجم ادبیات عرب می‌گوید: برای ارتباط با ناشران عرب نهادهای فرهنگی ایرانی باید با مترجمان همکاری کنند.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از ایسنا ، حسین طرفی علیوی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در خوزستان اظهار کرد: بسیاری از مترجمان ایرانی که سعی می‌کنند آثار ادبیات ایران را در کشورهای عربی چاپ کنند مورد حمایت قرار نمی‌گیرند. من و چند مترجم فعال در استان خوزستان رمان‌ها و شعرهای زیادی را از فارسی به عربی برگردانده‌ایم اما ناشری برای چاپ این ترجمه‌ها پیدا نمی‌شود.

او در ادامه گفت: پیشنهاد من این است که موسسه‌های فرهنگی در ایران با ناشران عرب در ارتباط باشند تا این ترجمه‌ها به دست خوانندگان عرب برسند.

طرفی علیوی افزود: دانشگاه‌ها و دانشکده‌های ایران طبق قرارداد کتاب‌های ترجمه و تالیف‌شده را چاپ و منتشر می‌کنند اما این کار تنها در زمینه کتاب‌های علمی صورت گرفته و برای ترجمه‌های ادبی اقدامی نشده است.

این مترجم با اشاره به ترجمه رمان «آکاویل» نوشته شاهرخ موسویان به زبان عربی گفت: این رمان را با همکاری حسین عباسی یکی دیگر از مترجمان خوزستانی ترجمه کرده‌ام. ترجمه اولیه را خودم انجام دادم و بازنگری آن توسط عباسی صورت گرفت.

او اضافه کرد: این رمان حال و هوایی صوفیانه دارد و می‌توان گفت که ادامه کتاب «پیامبر» جبران خلیل جبران است. «آکاویل» وقتی از شهر اورفالیس یا همان آرمان‌شهر جبرانی خارج می‌شود با جهان واقعی و جنگ و بدبختی رو‌به‌رو می‌شود.

طرفی علیوی همچنین با اشاره به نویسندگان و شاعران ایرانی که آثاری از آن‌ها را به عربی ترجمه کرده گفت: رمان‌هایی از عباس معروفی، رضا قاسمی و فریبا وفی ترجمه کرده‌ام. همچنین شعرهایی از نیما یوشیج، احمد شاملو، سهراب سپهری، فروغ فرخزاد، منوچهر آتشی، رسول یونان (گزیده شعر)، گروس عبدالملکیان (گزیده شعر)، منیره پرورش، مریم حسین‌زاده، غزل تاجبخش، رباب محب، فرزانه قوامی، روجا چمنکار، نسرین شهرتی، گراناز موسوی، ندا کامیاب، راضیه بهرامی، پونه ندائی، فاطمه راکعی، نرگس الیکایی و لیلا کردبچه ترجمه کرده‌ام که امیدوارم روزی به دست خوانندگان عرب برسد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: