تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۱۷ - ۱۶:۳۷ کد مطلب 49335

تفسیر قرآن به قرآن «حجرات» منتشر شد

نویسنده در کتاب «تفسیر سوره حجرات » به شیوه تفسیر قرآن به قرآن ،به تفسیر آیات سوره‌ حجرات می‌پردازد. سوره‌ی‌ حجرات چهل و نهمین سوره‌‌ قرآن است.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از تسنیم، کتاب «تفسیر سوره حجرات» نوشته حجت الاسلام والمسلمین سید محمدرضا صفوی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

سوره‌ی‌ حجرات، از سوره‌ های مدنی و دارای هجده آیه‌ است. این سوره‌ چهل و نهمین سوره‌‌ قرآن در مصحف شریف و صد و هشتمین یا صد و ششمین سوره‌ بر حسب نزول است، و به هر تقدیر پس از سوره‌‌ مجادله و قبل از سوره‌‌ تحریم نازل شده است، دلیل نامگذاری آن به «حُجُرات» واژه‌ حجرات در آیه‌‌ چهارم سوره‌ است: «إِنَّ الَّذینَ یُنادُونَکَ مِنْ وَراءِ الْحُجُراتِ أَکْثَرُهُمْ لا یَعْقِلُون»

نویسنده در این کتاب، به شیوه تفسیر قرآن به قرآن، به تفسیر آیات سوره‌ حجرات می پردازد. در بخشی از مقدمه کتاب می خوانیم: «گرایش به ایمان و بیزاری از کفر و گناه، داده‌ الهی است و این تابع یک اصل کلی است که نعمتها و تفضّلها همه عطای اوست. تذکر این حقیقت که ایمان راستین اهل ایمان و پاکی آنها از پلیدی کفر و گناه، عطای الهی است، علاوه بر بیان معرفتی از معارف الهی، باز دارنده از غرور مؤمنان نیز خواهد شد؛ زیرا آدمی اگر دریابد که نعمت‏ها از جمله‌‌ نعمت ایمان و عمل صالح به توفیق الهی و تفضلی از جانب خداست، هرگز به ایمان و کردار صالحش فخرفروشی و خودبرتربینی نمی کند.»

کتاب «تفسیر سوره حجرات» در ۱۶۰صفحه رنگی با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و به قیمت ۶۵۰۰ تومان در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است. دفتر نشر معارف از این قرآن پژوه و مترجم قرآن، کتابهای «ترجمه قرآن کریم بر اساس المیزان» و تفسیر سوره های لقمان، حمد، عصر، نصر، فتح، جمعه، صف و تغابن منتشر کرده است و به زودی مجموعه مقالات قرآن پژوهی وی را در کتاب «پژوهشهای قرآنی» منتشر می نماید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: