تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۱۸ - ۱۲:۱۱ کد مطلب 49476

از بازگرداندن احترام به پاسپورت ایرانی تا تجاوز به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده

عزت و غرور به ایرانیان با تجاوز به دو نوجوان در فرودگاه جده عربستان توسط مامورین پلیس این کشور بازگردانده شد!

به گزارش سرویس بین الملل میدان ۷۲، پس از انتشار خبر تجاوز دو مامور پلیس عربستان به بهانه بازرسی بدنی در گیت خروجی به دو نوجوان ایرانی، انزجار ملت ایران از دولت آل سعود شدت  گرفت. در همین خصوص به بازخوانی روابط ایران و عربستان و وعده های مسئولین در چند ساله گذشته می پردازیم.

اظهار برادری با عربستان توسط رئیس جمهور منتخب

در ۲۷ خرداد ماه سال ۱۳۹۲ بود که حسن روحانی در نخستین نشست خبری از بهبود روابط تهران و ریاض صحبت کرد و از برقراری روابط سیاسی با عربستان سعودی استقبال کرد.

روحانی در این نشست خبری که در در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، برقرار شد عربستانی ها را برادر خود خواند و  در پاسخ به خبرنگار الجزیره اظهار داشت: ما با عربستان برادر هستیم و قبله‌گاه مسلمانان در آن کشور است و ما رابطه بسیار نزدیک منطقه‌ای فرهنگی و تاریخی داریم، صدها ایرانی در سال برای زیارت خانه خدا به آن کشور سفر می‌کنند و اتباع سعودی هم به ایران سفر می‌کنند.

وی همچنین تصریح کرد: خوشحالم که اولین تفاهم‌نامه امنیتی بین ایران و عربستان سعودی از طرف ایران با امضای بنده بود. ان‌شالله در دولت آینده روابط بسیار خوب با همسایگان بویژه با عربستان خواهیم داشت.

روحانی به تبعیت از حامی بزرگ خود هاشمی رفسنجانی از رابطه حسنه ایران و عربستان در زمانی سخن گفت که تهران در مسائلی چون حکومت اسد در سوریه، حمایت از نوری المالکی ، برکناری حسنی مبارک و حضور نظامیان در مصر و همچنین مسئله انقلاب شیعیان بحرین، اختلاف عمیقی با سیاست های ریاض داشت.

بازگرداندن غرور ملی به ایران؛ وعده دهن پرکن دولت تدبیر

روحانی پیش از آن که بر صندلی پاستور تکیه بزند در شعار های انتخاباتی خود با چاشنی سیاه نمایی طوری سخن می گفت که انگار غرور و عزت ملی در دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد خدشه دار شده است و با انتخاب وی عزت دوباره به ایران باز می گردد.

اما مشخص شد پس از تصدی روحانی بر سکان ریاست جمهوری دستاورد های دولت قبل در عرصه بین مللی رو به افول است.

حسن روحانی در شبکه جام جم، گفت: «اگر روابط ما با کشوری، قاره‌ای یا کل جهان صمیمی و بر مبنای احترام متقابل و منافع متقابل، روابط گرمی شد، آن‌وقت شهروند ایرانی در آن کشور جایگاه دیگری پیدا می‌کند، در آن صورت چهره ایرانی را که می‌بینند، به‌عنوان چهره دوست نگاه می‌کنند و پاسپورت هم جایگاه خود را پیدا می‌کند». او با همین مقدمه قول داد که «احترام را به پاسپورت ایرانی» برگرداند.

تجاوز به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده

دو نوجوان ایرانی پس از شرکت در حج عمره و در حال بازگشت به ایران در فرودگاه جده مورد تعرض واقع شده‌اند. اگرچه منبع این خبر، رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر بود که ساعتی بعد خبر را تکذیب کرد و آن را خبر‌سازی رسانه‌ای عنوان کرد، اما بعدتر وزارت امور خارجه به طور رسمی خبر را تایید کرد. البته معاون وزیر امور خارجه به جای تجاوز از واژه «شبه‌تجاوز» استفاده کرد.

این دو نوجوان ١۴ و ١۵ ساله هستند، پس از انجام حج عمره و در حال بازگشت به ایران بودند که در فرودگاه جده با مشکلاتی مواجه می‌شوند. شنیده‌ها حاکی است که این اتفاق روز هشتم فروردین رخ داده ‌است.

معاون وزیر امور خارجه در امور کنسولی، پارلمانی ایرانیان درباره تعرض به دو ایرانی از سوی پلیس سعودی گفت: «متاسفانه این اقدام شبه‌تجاوز برای دو نفر از هموطنان که به عمره مشرف شده بودند پیش آمد.» به روایت قشقاوی، «در هفته دوم تعطیلات، به هنگام بازرسی از یک کاروان عمره ایرانی، مأموران متخلف مذکور به بهانه مشکوک‌شدن به دو نوجوان ایرانی، آنها را از بقیه جدا کرده و در بخش دیگری مورد بازرسی بدنی قرار دادند که در اثنای بازرسی، سایر افراد کاروان متوجه شدند که مأموران خاطی قصد آزار و اذیت جنسی آن دو نوجوان را داشته‌اند و مسئولان امر را از این موضوع مطلع می‌کنند.

مسئولان مربوطه بلافاصله موضوع را به سرکنسولگری جمهوری‌اسلامی‌ ایران در جده اطلاع داده و با حضور کنسول آن سرکنسولگری، مقام‌های ذی‌ربط کاروان و مسئولان فرودگاه جده بررسی‌های میدانی به عمل آمده و پس از شناسایی دو مأمور متخلف، پس از انجام مقدمات قانونی طرف سعودی اقدام به بازداشت آنها می‌کند.»

معاون وزیر امور خارجه تاکید دارد: «در روز بعد از این واقعه و در غیاب سفیر عربستان‌سعودی در تهران، کاردار و کنسول آن کشور توسط مدیرکل کنسولی به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران نسبت به این عمل شنیع و غیرانسانی که باعث جریحه‌دارشدن افکارعمومی کشورمان شده را به وی ارائه کرد. طرف سعودی ضمن ابراز تاسف شدید از این اتفاق رذیلانه قول داد موضوع را در بالاترین سطح توسط مقامات کشورش مورد پیگیری قرار داده و با افراد خاطی به‌شدت برخورد شود.»

قشقاوی افزوده «با توجه به این رفتار غیرانسانی و ضددینی، منتظر برخورد دولت سعودی با این افراد و اعمال اشد مجازات در مورد آنها هستیم. نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در ریاض و جده تا حصول نتیجه مشخص پیگیر ماجرا خواهند بود و متعاقبا نتایج آن در اختیار خانواده‌ها و افکار عمومی قرار خواهد گرفت.»

در حالی‌که شنیده شده سازمان حج و زیارت شکایتی در این رابطه مطرح کرده اما این سازمان روز گذشته با انتشار این خبر هیچ‌گونه موضع‌گیری‌ای نکرد.

جناب آقای روحانی، ریاست محترم جمهور، ضمن تقدیر از زحمات وی در راستای بازگشت احترام به پاسپورت ایرانی و بازگرداندن غرور و عزت ایرانیان در خارج از کشور از حضرتعالی در خواست داریم تا این مسئله مهم را که حیثیت ملی ایرانیان را خدشه دار و همچنین احساسات عمومی را مورد تاثیر خود قرار داده است را به شدت پیگیری کنید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: