تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۱۸ - ۱۲:۳۱ کد مطلب 49546

اشاره به آیه ۲۴ سوره مبارکه نور در تولید نمایش «کفش‌ها»

نمایش میدانی «کفش‌ها» که در نخستین طرح نمایشی «فاتحان آسمان» در مناطق عملیاتی جنوب کشور اجرا شد، به آیه ۲۴ سوره مبارکه «نور» اشاره دارد.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از ایکنا ، مصطفی کولیوندی، کارگردان نمایش «کفش‌ها» در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) گفت: داستان این نمایش که آن را در طرح نمایشی «فاتحان آسمان» اجرا کردیم ملهم از یک ماجرای واقعی روایتگر یکی از شهدای دفاع مقدس به نام عدنان است که سال ۶۱ به شهادت رسید.

وی گفت: ویژگی این شهید آن بود که در تمام مدتی که در جبهه‌های حق علیه باطل حضور داشت، هیچ گاه پوتین و یا کفش به پا نکرد و همواره او را با پای برهنه می‌دیدند که در صف نخست خط مقدم حضور دارد؛ چرا که اعتقاد داشت پای در میدان مقدسی گذاشته که باید برای ورود به آن پاپوشی نداشته باشد.

کولیوندی تصریح کرد: با این ایده نمایش را روایت می‌کنیم که یک تردست از مخاطبان می‌پرسد که داخل کیسه‌ای که به همراه دارد کفشی متعلق به یک قهرمان است و از آنها می‌خواهد تا حدس بزنند این کفش متعلق به کیست؟ هر یک از مخاطبان نام فردی را به زبان می‌آورد، فوتبالیست، هنرپیشه سینما و مواردی مشابه تا اینکه تردست پوتین‌های نو و دست نخورده‌ای را از داخل کیسه‌اش درمی‌آورد و ابراز می‌دارد که این کفش‌ها متعلق به شهید عدنان است؛ هر چند که هیچ‌گاه آن را به پا نکرده است.

این کارگردان تئاتر ادامه داد: در این نمایش اشاره به آیه ۲۴ سوره مبارکه «نور» هم کرده‌ایم، با این عبارت که «یَوْمَ تَشْهَدُ عَلَیْهِمْ أَلْسِنَتُهُمْ وَأَیْدِیهِمْ وَأَرْجُلُهُم بِمَا کَانُوا یَعْمَلُونَ»(در روزى که زبان و دست‌ها و پاهایشان بر ضد آنان براى آنچه انجام مى‏دادند شهادت مى‏دهند) و از مخاطبان می‌خواهیم که در اعمال و رفتار خود مراقبت بیشتری داشته باشند و پای در هر راه و مسیر نگذارند که خدای نکرده در صورت انحراف اعضا و جوارح بدن ضد آنها شهادت خواهند داد.
وی با اشاره به اینکه آنچه که در طرح نمایش فاتحان آسمان و در قالب اجراهای نمایشی اجرا شد، بیشتر از اینکه نمایش میدانی و یا خیابانی باشد باید نام آن را نمایش بیابانی گذاشت، گفت: استفاده از ابزار و ادوات و ضایعات جنگی موجود در مناطق عملیاتی در باورپذیری بیشتر نمایش‌های دفاع مقدس کمک شایانی می‌کند، علاوه بر اینکه مخاطب این حس را دارد که شهدایی که وصف حال آنها نمایش داده می‌شود، روزگاری در همین فضا تنفس کرده و روی همین خاک قدم گذاشته‌اند.

یادآور می‌شود، طرح نمایشی «فاتحان آسمان» از سوی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ۲۷ اسفند ۹۳ تا ۱۲ فروردین ۹۴ در ۵ استان مرزی کشور برگزار شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: