تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۱۹ - ۱۰:۴۴ کد مطلب 49643

فاطمه زهرا، فرشته نجات بشریت

حضرت زهرا هم پایه و هم سنگ امیرالمومنین علیه السلام است. او کسی است که وقتی در محراب عبادت می ایستد ملائک به او سلام می دهند و این گونه او را مورد خطاب قرار می دهند: ” یا فاطمه انّ اللَّه اصطفاک و طهّرک و اصطفاک علی نساء العالمین”این مقام معنوی فاطمه ی زهرا است

میدان۷۲/باشگاه مخاطبان: پیروی از الگو، در مسیر رشد و تکامل انسان، یک اصل ذاتی است که در فطرت همه ی انسان ها وجود دارد. این الگوها تجسم عینی و خارجی اهدافی هستند که انسان ها برای زندگی خود، متصور می شوند و به سمت آن حرکت می کنند. خدای متعال در جهت پاسخگویی به این نیاز فطری انسان ها، از میان بندگانش، تعدادی را به عنوان الگو و نمونه های عینی انسان کامل، در میان انسان ها برگزیده، تا هیچ گاه انسان ها، در انتخاب راه و هدف، دچار سردرگمی نشوند. در قرآن آمده است که” و بالنجم هم یهتدون”، یعنی خداوند، ستاره های درخشانی را در آسمان حیات بشری برای روشن کردن راه و نشان دادن هدف به انسان ها قرار داده و انسان عاقل در ظلمات دنیا برای رسیدن به هدف حقیقی خلقت خود از نور این ستاره ها بهره می گیرد و مسیر رشد و کمال خود را به درستی می پیماید.
یکی از این ستاره ها ی پر نور، حضرت فاطمه ی زهرا سلام الله علیها است، که باید در زندگی ایشان دقیق شد، با نگاهی نو آن زندگی را شناخت، فهمید و به معنای واقعی کلمه آن را الگو قرار داد.
اینکه حضرت زهرا را به یک جامعه ی محدود انسانی و یک دوره ی کوتاه تاریخ حیات بشریت، منحصر و محدود کنیم، نوعی اجحاف و کم لطفی در حق حضرتش روا داشته ایم. شخصیت حضرت زهرا، شخصیتی جهانی و همیشگی است. وجودی سراسر، نور خالص که الگو و نمونه ی انسانی، کامل و عبد مطلق خدا برای نه فقط زنان مسلمان که برای همه ی بشریت، و در همه ی ادوار تاریخ است
برخلاف تعریفی که از اهلبیت به جامعه، ارائه می شود که گویا انسان هایی ماورایی و دور از دسترس و دست نیافتنی هستند؛ اهلبیت طوری زندگی کردندو به گونه ای مشی کردند که همیشه در دسترس باشند. ائمه علیهم السلام، در قله و اوج کمال انسانی قرار دارند وهمه ی بشریت را به سمت خود و به سمت آن قله دعوت و هدایت می کنند. هر کس که به دنبال سعادت و کمال جاودانی است، و قصد دارد که منتها مرتبه و درجه ای را که شایسته ی مقام انسانی است کسب کند، باید به دنبال ایشان راه بیفتد و از هر آن چه که ایشان برای پیمودن این مسیر به انسان ها عرضه می دارند، تبعیت کند.
سیره زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها، در سه محور کلی قرار می گیرد:
الف.سیره عبادی و معنوی
ارزش هر انسان در مسیر رشد و تکامل و حرکت به سوی هدف خلقت، به میزان درجه ی عبودیت و بندگی خداست. بر همین اساس، ارزش فاطمه‌ی زهرا (سلام‌اللَّه‌علیها) نیز، به عبودیت و بندگی خداست.اساس، بندگی خداست. از اینروست که در تشهد نماز هم این گونه می خوانیم” اشهد ان محمداً عبده و رسوله”؛ اول عبودیت مطرح می شود و پس از آن رسالت،در نتیجه عبودیت خدا یک معیار و شاخص است.
حضرت زهرا هم پایه و هم سنگ امیرالمومنین علیه السلام است. او کسی است که وقتی در محراب عبادت می ایستد ملائک به او سلام می دهند و این گونه او را مورد خطاب قرار می دهند: ” یا فاطمه انّ اللَّه اصطفاک و طهّرک و اصطفاک علی نساء العالمین”این مقام معنوی فاطمه ی زهرا است
ب. سیره خانوادگی و تربیتی و رفتاری
امام خامنه ای در این باره می فرماید:
“فاطمه زهرا سلام‌اللَّه علیها، مثل کانونی برای مراجعات مردم و مسلمانان است. او دخترِ کارگشای پیغمبر است و در این شرایط، زندگی را با کمال سرافرازی به پیش می‌برد، فرزندانی تربیت می کند مثل حسن و حسین و زینب؛ شوهری را نگهداری می کند مثل علی و رضایت پدری را جلب میکند مثل پیغمبر! راه فتوحات و غنایم که باز میشود، دختر پیغمبر ذرّه‌ای از لذّت های دنیا و تشریفات و تجمّلات و چیزهایی را که دل دختران جوان و زن ها متوجّه آن هاست، به خود راه نمیدهد[۱]”
ث. فعالیت های انقلابی و مجاهدات و مبازرات
امام امت در باره سیره مبارزاتی و جهاد این بزرگوار اینگونه می فرمایند:
“از سوى دیگر، زندگى آن بزرگوار مشحون است به مجاهدت؛ مثل یک سرباز فداکار در عرصه‌هاى مختلف، این بزرگوار حضور فعال و مؤثر دارد. از دوران کودکى در مکه، در شعب ابى‌طالب، در کمک‌رسانى و روحیه‌دهى به پدر بزرگوارش، تا همراهى با امیرالمؤمنین در مراحل دشوار زندگى در مدینه، در آن جنگها، در آن غربتها، در میان آن تهدیدها، در آن سختىِ زندگى مادى و فشارهاى گوناگون، و همچنین در دوران محنت آن بزرگوار – یعنى بعد از رحلت پیغمبر – چه در مسجد مدینه، چه در بستر بیمارى، در همه‌ى این مراحل، این بزرگوار مشغول فعالیت است، مشغول تلاش است؛ یک حکیم مجاهد، یک عارف مجاهد.[۲]”
“زندگی فاطمه زهراسلام اللَّه علیها از همه ابعاد، زندگی ای همراه با کار و تلاش و تکامل و تعالی روحی یک انسان است جهاد آن بزرگوار در میدانه ای مختلف، یک جهاد نمونه است. در دفاع از اسلام؛ در دفاع از امامت و ولایت؛ در حمایت از پیغمبر؛ در نگهدارىِ بزرگترین سردار اسلام، یعنی امیرالمؤمنین که شوهر او بود.[۳]”
این بعد -یعنی محور سوم-از زندگی ایشان هنوز به درستی و آنگونه که هست، برای بشریت روشن و تبیین نشده است. سراسر زندگی حضرت زهراسلام اللَّه علیها، جهاد و مبارزه برای دفاع از اسلام و ولایت است. زهرا نجات دهنده ی اسلام، پس از رحلت پدر بزرگوارش است، او با سخنرانی روشنگر خود پس از سقیفه، کاری کرد که صراط مستقیم ولایت تا ابد روشن و نورانی بماند و تا همیشه ی تاریخ، مسیر و جهت زندگی توحیدی، روشن و پایدار باقی بماند. او نمونه ای از یک زن آزاده ی رشد یافته و متعالی انقلابی است. این نگرش اسلام به زن است، اسلام می خواهد زن و دختر جوان مسلمان این گونه باشند .
زن مسلمان بایستی، با چشم باز و با کسب معرفت حقیقی، نسبت به محیط پیرامونی خود، آگاه بوده و زمانه ی خود را به خوبی بشناسد و به واسطه ی این زمان شناسی و خودآگاهی، و با بصیرت، وظایف عصر خود را بدرستی تشخیص دهد و انجام آن وظایف را هدف و مقصود و آرمان خود در زندگی اش قرار داده و در مسیر تحقق آن اهداف و آرمان ها، قدم در راه جهاد فی سبیل الله بگذارد.
با ظهور انقلاب اسلامی در جهان و ایجاد نظام جمهوری اسلامی در ایران، دریچه ای برای جهان بشریت رو به سوی جهان و تمدنی جدید، برمبنای شریعت الهی باز شد. این انقلاب، برای تحقق اهداف خود، که در راس آن برافراشتن پرچم “لااله الا الله” در سراسر جهان است، نیاز به انسان های پاکباخته ای دارد که به درستی این مقطع از زمان -که به پیچ تاریخ، تعبیر می شود- را شناخته و مقاصد انقلاب را درک کرده و آن مقاصد با همه ی وجودش یکی شده باشد. فقط این دسته از انسان ها هستند که می توانند این انقلاب را به سر منزل مقصود خود که تاسیس تمدن نوین توحیدی است ، برسانند و این مهم، حاصل نمی شود مگر با جهاد فی سبیل الله! یعنی همان طور که اسلام و خط نورانی ولایت با جهاد جانانه ی فاطمه زهرا ادامه پیدا کرد و مایه نجات بشریت از گمراهی و ضلالت شد امروز هم تنها و تنها جهاد در عرصه نهضت علمی و جنبش نرم افزاری است که می تواند این انقلاب را که ادامه بعثت پیامبر و غدیر ولایت است،به سر منزل خود که ایجاد حیات طیبه توحیدی است، برساند.
________________________________________
[۱] . بیانات در دیدار جمعی از زنان۲۵/۹/۱۳۷۱
[۲] .بیانات در دیدار مداحان۱۳/۳/۱۳۸۹
[۳] . بیانات در دیدار جمعی از زنان۲۵/۹/۱۳۷۱

اسلام تمدن ساز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: