تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۱۹ - ۱۲:۳۷ کد مطلب 49680

پشت پرده ی جدایی کی روش از فدراسیون!

کیروش مدتهاست که ساز جدایی خودش را کوک کرده و به بهانه های مختلف از نبود امکانات گرفته تا مسئله ی آزمون و جهانبخش خواستار جدایی از تیم ملی است. او اعتقاد دارد که با این کمبود امکانات وحشتناک و موانع و مخالفت‌های پنهان و آشکاری که مقابل او قرار دارد، ماندن جایز نیست. با این وجود مجموعه فدراسیون فوتبال کماکان امیدوارند که کی‌روش در ایران بماند.

به گزارش اختصاصی سرویس ورزشی میدان ۷۲ در تاریخ ۲۹ اسفند ۱۳۹۳ کارلوس کیروش و فدراسیون فوتبال ایران رسماً خبر جدایی این مربی پرتغالی از تیم ملی فوتبال ایران را اعلام کردند. کارلوس کی‌روش با حضور در برنامه ویژه سال تحویل شبکه ۳ سیما در گفت‌وگو با احسان علیخانی در ابتدای صحبت‌های خود گفت: “امشب به خاطر سال تحویل ایرانی به همه نوروز مبارک می‌گویم و در این سال برای همه ملت ایران آرزوی سلامتی می‌کنم.”

احسان علیخانی با اشاره به احساسات و عواطف ملت ایران و درخواست‌های آنها برای ماندن کی‌روش از او خواست که در تیم ملی باقی بماند که سرمربی تیم ملی پاسخ داد: “اتفاقاً این تنها دلیلی بود که من به ایران آمدم و با فدراسیون فوتبال ایران کار کردم اما تصمیم جدید از دستان من خارج است و امیدوارم خداوند در این شب عزیز به همه کمک کند تا ما بتوانیم بهترین تصمیم را بگیریم.”

ارنج جدید تیم ملی ؛ کودتا علیه فدراسیون

بعد از خداحافظی جواد نکونام ،کاپیتان با تجربه ی تیم ملی،اشکان دژاگه به انتقادی بی سابقه از فدراسیون فوتبال پرداخت و متعاقب آن آندرانیک تیموریان که بی شک یکی از استراتژیک ترین ملی پوشان ایران است به نوعی برای فدراسیون خط و نشان کشید و پشت کارلوس کیروش در آمد.اما قطعا این مصاحبه های معنا دار به نوعی فضا را تغییر خواهد داد.از یک سو شایعه ی ورود دکتر روحانی به ماجرا واز سویی دیگر شبهات زیادی در خصوص آینده ی سرمربی تیم ملی ایران به وجود آورده است.در هر صورت این جبهه گیری ستاره های تیم ملی به نوعی کودتا شبیه است و هیچ بعید نیست در صورت قطع نهایی و رسمی همکاری کیروش با فدراسیون فوتبال آتش کودتای این بازیکنان دامن فوتبال ایران را در کمتر از ۹ هفته به اولین بازی مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ بگیرد.

چه شد که کی‌روش در آستانه ی جدایی از تیم‌ملی قرار گرفت؟

کیروش مدتهاست که ساز جدایی خودش را کوک کرده و به بهانه های مختلف از نبود امکانات گرفته تا مسئله ی آزمون و جهانبخش خواستار جدایی از تیم ملی است. او اعتقاد دارد که با این کمبود امکانات وحشتناک و موانع و مخالفت‌های پنهان و آشکاری که مقابل او قرار دارد، ماندن جایز نیست. با این وجود مجموعه فدراسیون فوتبال کماکان امیدوارند که کی‌روش در ایران بماند.

شاید امروز عجیب‌تر از جدایی کی‌روش از تیم‌ملی ایران ، روشن نبودن دلایل اصلی این جدایی است. فقط چند دقیقه بعد از بازی ایران-شیلی فضای دوقطبی در شبکه‌های اجتماعی در مورد کی‌روش شکل گرفت: عده‌ای از کی‌روش تمجید می‌کردند و برخی هم همچنان در نقد عملکرد کی‌روش در تیم‌ملی مطلب مینوشتند. یک سوال: «چه شد که کی‌روش از تیم‌ملی جدا شد؟» هنوز حتی یک خبرنگار در یک گزارش مفصل، به واکاوی اتفاقات منجر به کنار رفتن کی‌روش از سرمربیگری تیم‌ملی نپرداخته است. درواقع «اصل خبر» و «گزارش آنچه رخ داده» هنوز تهیه و ارایه نشده است. همه در حال تحلیل ماجرایی هستند که اصل خبر آن و چگونه رخ دادن آن روشن نشده است. درواقع پس از روشن شدن پاسخ این پرسش، تازه می‌توان تحلیل را آغاز کرد. یک معمای بزرگ در کار است: وزارت ورزش و وزیر ورزش تنها مخالف بزرگ کی‌روش بودند یا کفاشیان هم ترجیح می‌داد کی‌روش از تیم‌ملی جدا شود ؟ باید اول پاسخ این پرسش‌ها روشن شود تا بعد برویم سراغ مسایل دیگر. باید بدانیم که جدا کردن کی‌روش از تیم‌ملی دقیقا از چه مسیری و چگونه عملی شد.حرکت جامعه‌ رسانه در مسیر عکس روند معمول است: از تحلیل به خبر حرکت کردن، به جای حرکت از خبر به سوی تحلیل. اما چیزی که روشن است این است که در پایان این سناریوی جنجالی فقط یک برنده وجود خواهد داشت!

چه کسی از این ماجرا سود می برد؟

تنش میان سرمربی و رییس فدراسیون در عمل باعث محکم تر شدن جای رییس می شود.اما چگونه؟

او خود را کنار میکشد ، بازی را رها کرده و هر اتفاقی که بیفتد، اوست که نتیجه را به نفع خود ثبت می‌کند. اگر کارلوس کروش برود، او توپ را به زمین وزارت ورزش می‌اندازد و اگر کروش بماند، اوست که در این ماجرا، کروش را حفظ کرده است. کفاشیان راهی را انتخاب کرده که هیچ کس منتقد انتخاب بعدی او هم نباشد. او اگر هر مربی را به جای کروش بنشاند، برای انتخاب بعدی‌اش توجیه دارد و آن را یک انتخاب از سر اجبار جلوه می‌دهد.
این جو در چند وقت اخیر کفاشیان را در موضعی فوق‌العاده قرار داده، موضعی برنده. کفاشیان استاد همین بازی هاست و ریاستش را مدیون همین سیاست‌هاست. کروش شاید دوباره همکاری‌اش را با تیم ملی ادامه دهد و عجب اینکه اگر چنین شود، تمدید قرارداد با کروش یک پیروزی برای فدراسیون کفاشیان جلوه می‌یابد. کفاشیان بازی را آنگونه پیش برده که در هر حالتی چیزی را از کف نمی‌دهد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: