تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۱۹ - ۱۶:۱۷ کد مطلب 49702

سیستم عامل ملی کره شمالی با نام Red Star 3

همه دنیا می‌دانند که دسترسی به ارتباطات آزاد و فارغ از کنترل شدید حکومتی در کره شمالی، تقریبا‌ غیر ممکن است‌. استفاده از اینترنت و موبایل در این کشور با شرایط بسیار ویژه‌ای امکان‌پذیر است و داشتن رایانه برای هر فردی میسر نیست؛ اما اگر کسی رایانه‌ای داشته باشد، باید از سیستم عامل ملی این کشور با نام Red Star ۳ استفاده کند.

به گزارش میدان۷۲ به نقل از تابناک همه دنیا می‌دانند که دسترسی به ارتباطات آزاد و فارغ از کنترل شدید حکومتی در کره شمالی، تقریبا‌ غیر ممکن است‌. استفاده از اینترنت و موبایل در این کشور با شرایط بسیار ویژه‌ای امکان‌پذیر است و داشتن رایانه برای هر فردی میسر نیست؛ اما اگر کسی رایانه‌ای داشته باشد، باید از سیستم عامل ملی این کشور با نام Red Star ۳ استفاده کند.
وقتی کارمند سابق گوگل با نام «ویل اسکات» این فرصت را داشت تا از نزدیک دانشگاه علم و تکنولوژی پیونگ یانگ را ببیند، یک نسخه از سیستم عامل ملی کره شمالی را با نام Red Star 3 خریداری کرد و با خود به ایالات متحده برد. 

در مورد این سیستم عامل اطلاعات عمومی اندکی وجود دارد. تا پیش از طراحی این سیستم عامل، کره شمالی از ویندوز استفاده می‌کرد، ولی اکنون مدتی است رایانه‌های این کشور به Red Star 3 که بسیار شبیه ‌سیستم عامل دسکتاپ اپل یعنی Mac OS X است، مجهز شده‌اند.

نشریه بیزینس اینسایدر با انتشار تصاویری از این سیستم عامل، ویژگی‌های آن را به نمایش گذاشته است.

وقتی Red Star 3 را نصب کردید، از شما می‌خواهد ‌شهری ‌برای تعیین منطقه زمانی خود انتخاب کنید. جالب این است که سئول، پایتخت کره جنوبی در میان گزینه‌ها وجود ندارد!

وقتی وارد محیط سیستم عامل می‌شوید، متوجه این نکته می‌‌شوید که این محیط بسیار شبیه ‌سیستم عامل Mac OS X است. گفته می‌شود ‌نسخه‌های قبلی این سیستم عامل، شباهت زیادی به ویندوز XP داشته، ولی از هنگامی که کیم جونگ اون در سال ۲۰۱۳ در دفتر کار خود با یک iMac کار کرده است، خواسته تا محیط Red Star شبیه ‌محیط سیستم عامل اپل باشد.

همچنین برنامه مدیر فایل این سیستم عامل برای دسترسی به فایل‌ها شباهت زیادی به Finder اپل دارد.

و مرورگر آن که نام Naenara بر آن گذاشته شده، نسخه ای به شدت تغییر یافته از موزیلا فایرفاکس است.

باید اشاره کرد که این سیستم عامل، مبتنی بر کرنل لینوکس بوده و از KDE نسخه ۳ استفاده می‌کند. طراحی نسخه اول این سیستم عامل در سال ۲۰۰۲ شروع شده و در تابستان ۲۰۱۳ نسخه ۳ آن در دسترس کاربران قرار گرفته است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: