تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۲۰ - ۱۱:۲۳ کد مطلب 49842

تا پرچم دست توست، خاطرم جمع است حالا

او بدون تردید و به گواه دوست و دشمنش، یکی از بزرگترین رهبران استراتژیست جهان و کم نظیرترین از حیث تقوا و اخلاق سیاسی ست. رهبری باهوش و پخته با مشیء تدبیر و اعتدال اسلامی و عدالت محور. مدیری عملگرا و آرمانی با رویکرد واقع گرایانه که معجونی از خردورزی و دیانت است و نفوذ قابل توجهی بر افکار عمومی مردم دارد.

میدان ۷۲/ حمیدرضا نوری بصیرت: حالا دیگر میتوان گفت که نه یک ایران، بلکه یک دنیا در انتظار واکنش کسی ست که بدون شک تکلیف ماراتن نفس گیر مذاکرات هسته ای ایران را روشن خواهد کرد. کارزار هسته ای ایران و غرب به ایستگاه آخرش رسید و اکنون وقت گرفتن تصمیمات مهم است. اینبار نه برای غرب و نه برای دولت ایران، بلکه برای آینده جهان ایران و اسلام. صحبت از سید علی خامنه ای ست، رهبر مقبول و محبوب اکثر ایرانیان و گروه های سیاسی که اینک در قلب جهان اسلام و غیر اسلام،نفوذ و جایگاهی رفیع دارد و بسیار قابل احترام است. مردی از تبار خمینی و از نسل خوبان که البته مخالفین و منتقدین داخلی و خارجی هم کم ندارد. چه، آنها را پذیرفته و میداند که آنها الزاما به مانند او گفتار و رفتار نمی کنند و راه خود را میروند اما مدارا و مراعات می کند به حکم عقل و سیاست برای حفظ منافع ملی و به حکم شرع برای توازن عادلانه،انصاف و مصلحت .او بدون تردید و به گواه دوست و دشمنش، یکی از بزرگترین رهبران استراتژیست جهان و کم نظیرترین از حیث تقوا و اخلاق سیاسی ست. رهبری باهوش و پخته با مشیء تدبیر و اعتدال اسلامی و عدالت محور. مدیری عملگرا و آرمانی با رویکرد واقع گرایانه که معجونی از خردورزی و دیانت است و نفوذ قابل توجهی بر افکار عمومی مردم دارد. رهبری مردم گرا و ساده زیست با زهدی خیره کننده که مدیریت و سیاست را به خوبی می داند و در بزنگاههای تاریخی و سرنوشت ساز وارد عرصه میشود و صحنه های از پیش طراحی شده را به گونه ای تحسین برانگیز تغییر میدهد. فقیهی متفکر با دیدگاههای فرهنگی روشن و ناب، مردی که بسان بزرگان شعر میسراید و به طرز حیرت انگیز موسیقی و ادبیات میداند.اهل عرفان است و سیر و سلوک و با فلسفه انسی دیرینه دارد. در قبل از انقلاب ایران، برخی روحانیون تندرو او را آخوندی روشنفکرمآب و فلسفی می خواندند و به طرق مختلف، طبع شاعرانه و هنری و مشیء فرهنگی او را برنمی تابیدند و دوستی و معاشرت او با اهالی فرهنگ و ادب پارسی و گروههای روشنفکری او را سرزنش و تقبیح میکردند. اما او حالا رهبر مقتدرترین کشور اسلامی خاورمیانه و امن ترین سرزمین منطقه است. او رهبر سیاسی ترین کشور و مردم انقلابی ایران است که یک تنه ایستاده تا به دنیا بفهماند که ایران و ایرانی قابل تکریم و احترام است؛ که تحقیر و تجاوز به ایران ممنوع است و تخطی از آن مجازاتی سنگین دارد. او به خوبی میداند که درون کشور ایران چه میگذرد، آگاه است که شرایط سیاسی و اقتصادی ایران چگونه است؛ و می داند که همه ی چشم ها و گوش ها به نگاه و کلام اوست.

به خوبی لایه های پنهان و پیدای سیاست ایران و جهان را رصد میکند، به درستی تحلیل و به موقع عمل میکند. و حالا نوبتی دیگر است.این رهبر انقلابی احتمالا از ۳ گزینه ی زیر یکی را انتخاب می کند:

۱- مخالفت صریح و قاطعانه با متن تفاهم نامه ی سوئیس و دستور به قطع ادامه مذاکرات.

احتمال انتخاب این گزینه بسیار بعید و دور از ذهن است. او موافق مذاکره و از حامیان اصلی تیم های مذاکره کننده در تمام دوران بوده است.او به اصل مذاکره معتقد است و طالب توافق خوب مبتنی بر قانون برد – بردی است که تناسب منطقی و عقلانی منافع مردم ایران در آن رعایت شده باشد. او قطعا در این مرحله ادامه مذاکرات را وتو نخواهد کرد.

۲- پذیرش کلی متن بیانیه با اعلام نظر منتقدانه و بیان ملاحظات و اصرار بر خواسته هایی که در طول مذاکرات بارها به آن اشاره کرده است. پذیرش واقعی و شفاف حق غنی سازی صلح آمیز هسته ای ایران، عدم دو مرحله ای شدن مذاکرات، رفع یکجای کل تحریم ها در هنگام توافق جامع، عدم برگشت پذیری تحریم ها و مصوبات قبلی، ادامه غنی سازی صرفا تحت نظارت قانونی آژانس بین المللی، انجام مذاکرات با آمریکا و غرب صرفا در خصوص مسائل هسته ای از مهمترین خواسته های ایشان است که بسیار بعید به نظر میرسد از آنها صرفنظر نماید.

۳- پذیرش بی چون و چرای تفاهم نامه و در نهایت تن دادن به توافق احتمالی آینده.

این گزینه هم بسیار بعید و میتوان گفت غیر ممکن است. او بارها خواسته های ذکر شده در گزینه دوم را تکرار و با ذکر خطوط قرمز بر انجام آنها تاکید کرده است. حال آنکه در متن منتشر شده و تفاهم صورت گرفته، در ۴ مورد اصلی، این خواست ها رعایت و عملی نشده و از خطوط قرمز عبور شده است:

۱- دو مرحله ای شدن توافق نامه احتمالی

۲- رفع مرحله ای و مشروط کل تحریم ها و عدم شفافیت در زمان و نحوه ی برداشتن تحریم ها

۳- عدم صراحت و پذیرش واقعی در به رسمیت شناختن حق غنی سازی که در گفتار و عمل طرفهای غربی به وضوح نمایان است.

۴- عدم تداوم غنی سازی حقیقی و از بین رفتن ۹۰% تاسیسات هسته ای و توان انرژی هسته ای صلح آمیز ایران بویژه در آب سنگین اراک و فوردو

اضافه بر این ۴ مورد، ابهامات و مسائل دیگری هم وجود دارد که قابل توجه و تامل است.

همانگونه که اشاره شد، اینها همه گزینه های احتمالی پیش روی رهبر ایران است و البته تمام گزینه ها نیست و با نگاه تحلیلی و سیاسی دیگر هم میتوان به گزینه های دیگر رسید.

با این حال، او کاری راحت در پیش رو ندارد،اما ناگزیر به موضع گیری و اعلام نظر است و به خوبی درک میکند که سخنان و مواضع او، تاثیرات و پیامدهای جدی ای را در پی خواهد داشت. او قطعا این روزها و لحظات حساس ایران و منطقه را میبیند و میفهمد. گزارشات و مستندات مذاکرات را دریافت و بررسی می کند. از نظر مشاوران و بزرگان نظام آگاه میشود. ملاحظات و شرایط دولت را لحاظ می کند.افکار عمومی را می سنجد.منافع ملی را رعایت و حقوق و خواست عموم مردم را می پذیرد. مدتی صبر می کند تا خواص و نخبگان سیاسی و مدیران ارشد و کارشناسان اعلام نظر کنند.منتظر می ماند مجلس موضوع را بررسی تا به جمع بندی نهایی برسد، تا فضای هیجانی و احساسی حاکم بر کشور فروکش نماید.مواضع مقامات غربی را میشنود و تحلیل می کند و آنگاه که وقتش رسید به گونه ای که باید موضع گیری و تصمیم خواهد گرفت.
امری که فقط از او بر می آید. او بحران ها و گردنه های سخت را پیشتر تجربه و به خوبی مدیریت کرده است.

او سید علی خامنه ای است
رهبر مطمئن و قابل اعتماد ایران
با هر عقیده و مسلکی که داریم
او براستی قابل احترام است
او به مردم ایران خیانت نمی کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: