تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۲۱ - ۱۵:۱۵ کد مطلب 49926

لاله های جاویدان تاریخ انقلاب

۲۱فروردین در تقویم حماسه وتاریخ کشور ما،یادآور شجاعت و فداکاری دو تن از قهرمانان ملی وغیرت آفرینان با شهلامتی است که آسایش و آرامش امروز زندگی ما،نتیجه آن فداکاری ها و حماسه هاست.

میدان۷۲/سعید نوروزیان: تاریخ سرتاسر غیرت وحماسه ی میهن اسلامی ما،پر است از روزهای گل افشانی که پیروزی انقلاب اسلامی مرهون این حماسه ها و فداکاری این گل هاست. ۲۱فروردین در تاریخ حماسه و فداکاری ایران اسلامی به نام دو لاله نامگذاری شده است.امیر سپهبد شهید علی صیاد شیرازی و اسطوره مقاومت وظلم ستیزی،سرباز قهرمان،رضا شمس آبادی.
در این یادداشت، نگاهی کوتاه به زندگینامه این دو قهرمان ملی-انقلابی می اندازیم.

۱-امیر سرافراز ارتش اسلام
سپهبد شهید علی صیاد شیرازی در سال ۱۳۲۳ در شهرستان درگزشهرستان درگز از توابع استان خراسان رضوی متولد شد.علی صیاد شیرازی، در سال ۱۳۴۲ موفق به اخذ دیپلم گردید. در سال ۱۳۴۳ در کنکور دانشکده افسری شرکت کرد و پذیرفته شد و سرانجام در مهرماه ۱۳۴۶ در رسته توپخانه دانش آموخته شد و با درجه ستوان دومی وارد ارتش گردید. پس از طی دوره آموزشی در شیراز و اصفهان به لشکر تبریز و سپس لشکر زرهی کرمانشاه منتقل شد.
وی در سال ۱۳۵۲ برای تکمیل تخصص‌های توپخانه از طرف ارتش به آمریکا اعزام شد تا دوره هواسنجی بالستیک را بگذراند. او این دوره آموزشی را در شهر فورت سیل در ایالت اوکلاهما، در منطقه‌ای نظامی، با موفقیت طی کرد و پس از گذراندن دوره، با تخصصی جدید به ایران مراجعت کرد.
این امیر شهید،از قبل از انقلاب در داخل ارتش به عنوان افسری انقلابی و مخالف رژیم حاکم شناخته شده بود و بارها و بارها از طرف حکومت پهلوی مورد بازخواست قرار گرفت و حتی در بهبوهه ی قیام های مردمی، در ۱۹ بهمن دستگیر و زندانی شد و در آستانه پیروزی انقلاب، در بهمن ۱۳۵۷ آزاد شد.

زندگی شهید پس از پیروزی انقلاب
وی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به‌مدت چندسال در بخش‌های مختلف ارتش به ویژه در غرب کشور به پاسداری از کشور پرداخت و در سازماندهی و فعالیت نیروهای انقلابی در ارتش تلاشی گسترده داشت.
شهید پس از پیام امام خمینی مبنی بر شناسایی نیروهای مخلص ارتش طاغوت، شناخته شد و به خاطر توان بالای سازماندهی‏اش مورد توجه حضرت امام و یاران انقلاب اسلامی قرار گرفت.
وی پس از طی دوره تخصصی توپخانه در آمریکا با درجه ستوان‏یکم و سمت استادی، در مرکز آموزش توپخانه اصفهان به تدریس پرداخت و در همان شرایط به‌عنوان عنصری حزب‏اللهی در جهت ‏سازماندهی نظامیان انقلابی فعالیت خود را آغاز کرد.تلاش‌های وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ساماندهی ارتش و ساختار نیروهای مسلح متجلّی شد.
او در مهر ماه سال ۱۳۶۰ به پیشنهاد رئیس شورای‌عالی دفاع از سوی امام خمینی به فرماندهی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی منصوب شد. در این منصب فرماندهی نیروهای ارتش اسلام در عملیات‏های پیروزمند ثامن‌الائمه، طریق القدس، فتح المبین و بیت المقدس را بر عهده داشت.
عملیاتی که سرنوشت جبهه‌های اسلام علیه کفر را به پیروزی رقم زد و روند جنگ تحمیلی را در مسیر پیروزی ارتش اسلام قرار داد. وی در ۲۳ تیرماه ۱۳۶۵ طی حکمی از سوی حضرت امام خمینی به عضویت‏شورای‌عالی دفاع منصوب شد.
به‌دنبال مسئولیت خطیر شهید صیاد شیرازی در شورای‌عالی دفاع، با درخواست رئیس شورای‌عالی دفاع و موافقت حضرت امام‏خمینی در مردادماه سال ۱۳۶۵ مسئولیت فرماندهی نیروی زمینی ارتش به برادر دیگری واگذار شد.
حضرت امام(ره) در حکم فرمانده جدید نیروی زمینی ارتش پیرامون خدمات آن شهید سرافراز چنین فرمودند: «با تقدیر از زحمت‏های طاقت فرسای سرکار سرهنگ صیادشیرازی که با تعهدکامل به اسلام و جمهوری اسلامی در طول دفاع مقدس از هیچ‏گونه خدمتی به کشور اسلامی خودداری نکرده و امید است در آینده نیز در هر مقامی باشد، موفق به ادامه خدمت‏های ارزنده خود شود.»
سپس در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۶۶ به همراه تعدادی دیگر از فرماندهان ارتش با پیشنهاد رئیس شورای‌عالی دفاع و موافقت امام خمینی به درجه سرتیپی ارتقای مقام یافت.
آن شهید در مهرماه سال ۱۳۶۸ به درخواست رئیس ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح و موافقت مقام معظم ‏رهبری و فرماندهی کل‏قوا به سمت معاونت ‏بازرسی ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح منصوب شد.
امیر شجاع سپاه اسلام در شهریورماه سال ۱۳۷۲ با حکم فرماندهی معظم کل قوا به سمت جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح منصوب شد. صیاد شیرازی در ۱۶ فروردین ۱۳۷۸ همزمان با عید خجسته غدیر با حکم مقام معظم فرماندهی کل قوا به درجه سرلشگری نایل آمد.
صیاد شیرازی در بامداد ۲۱ فروردین ۱۳۷۸ به وسیله عوامل مسلح مجاهدین خلق در پوشش رفتگر، مقابل درب منزل مسکونی‌اش واقع در تهران و در برابر دیدگان فرزندش کشته شد. در مراسمی با حضوررهبر انقلاب سیدعلی خامنه‌ای و مقامات لشکری و کشوری و جمع کثیری از دوستدارانش، علی صیاد شیرازی در قطعه ۲۹ بهشت زهرا دفن شد.
بخشی از پیام رهبر معظم انقلاب به مناسبت شهادت شهید صیاد
«…امیر سرافراز ارتش اسلام و سرباز صادق و فداکار دین و قرآن، نظامی مؤمن و پارسا و پرهیزکار، سپهبد علی صیادشیرازی امروز به دست منافقین مجرم و خونخوار و روسیاه به شهادت رسید.
این نه اولین و نه آخرین باری است که دلی نورانی و سرشار از عشق و ایمان و وفاداری به آرمان‌های بلند الهی، هدف تیر خشم و عناد و عصبیت از سوی زمره جنایتکار و فاسدی که ادامه حیات خود را در خدمتگزاری به دشمنان اسلام دانسته‏است، قرار می‏گیرد و دست‏خائن خودفروخته‏ای، نهال ثمربخش انسان والایی را قطع می‌کند. او مانند دیگر مردان حق از روزی که قدم در راه انقلاب نهادند، همواره سر و جان خود را برای نثار در راه خدا روی دست داشتند.
سرزمین‏های داغ خوزستان و گردنه‌های برافراشته کردستان سال‌ها شاهد آمادگی و فداکاری این انسان پاک نهاد و مصمم و شجاع بوده و جبهه‌های دفاع مقدس صدها خاطره از رشادت و از خود گذشتگی او حفظ کرده است…»

۲-سربازانقلابی و قهرمان ملی
شهید رضا شمس آبادی در روزنهم اردیبهشت سال ۱۳۱۹ در قلعه شمس آباد شهر نوش آباد، به دنیا آمد..پدرش علی اکبر شمس آبادی بیدگلی نام داشت وشغلش کشاورزی بود.مادرش سیده منوره چای دوست نوش آبادی،مادری مذهبی ومهربان که به نخ ریسی وکشاورزی مشغول بود.
کودکی که جز فقر و تنگدستی دراطرافش چیز دیگری در اطرافش قابل مشاهد نبود چندی بعد رضا پدر را در امر معاش خانواده یاری رساند و در امر نخ‌ریسی، دروچینی و خوشه جمع‌کنی به مادر کمک کرد. تحصیل را به صورت شبانه آغاز کرد و خواندن و نوشتن را فرا گرفت. در سن ۱۴ سالگی پدر خود را از دست داد و بدین ترتیب مشکلات زندگی او بیش از پیش شد.
در سال ۱۳۳۹ زمانی‌که دکتر امینی، عامل امپریالیسم به کاشان سفر کرد، رضا قصد داشت با شیشه اسید او را ترورکند. اما شیشه به اتومبیل دکتر امینی اصابت کرد و نقشه او اجرا نشد. .
شهید شمس‌آبادی پس از قیام ۱۵ خرداد به سبب تنگدستی، چهار مرتبه از خدمت سربازی معاف شد.
شهید شمس‌آبادی تلاش زیادی کرد تا در گارد جاویدان شاه استخدام شود ولی به علت دو سانت کوتاهی قد، موفق نشد و به عنوان سرباز لشکر گارد شاهنشاهی به انجام وظیفه مشغول شد. او اعتقاد داشت « فقط مرجعیت شیعه است که می‌تواند ملت را نجات دهد.»
روز بیست و یکم فروردین ماه سال ۱۳۴۴ تصمیم گرفت هنگام ورود « محمدرضا پهلوی » به کاخ مرمر، او را به هلاکت رساند. او در مقابل در ورودی کاخ قرار گرفت، اما به علت تأخیر چند دقیقه‌ای شاه، نقشه عملی نشد. استوار بابایی که در پشت یکی از درختان مخفی شده بود، او را مورد هدف قرار داد؛ اما شمس‌آبادی او را به هلاکت رساند. سپس با استوار آیت لشگری روبه‌رو شد. آیت لشگری نیز به سرنوشت بابایی دچار شد. شاه به سمت دفتر خود دوید. رضا نیز به دنبالش رفت و فریاد زد: من باید این جلاد را بکشم. اما افسوس که رگبار مسلسل دژخیمان دفتر مخصوص شاه این قهرمان ۲۴ ساله را خونین پیکر بر زمین انداخت. ایادی رژیم بعد از شهادت او اعلام کردند: «رضا شمس‌آبادی از نیروهای حزب توده بوده که با این عمل خواسته است شاه با تدبیر و دلسوز ملت را از میان بردارد؟ »
پیکر شهید رضا شمس‌آبادی در مکانی نامعلوم به خاک سپرده شد تا نشانی از او باقی نماند. اما او با مرگ سرخش؛ درخشان‌ترین پرونده مظلومیت یک ملت را گشود و فریاد حق‌خواهی مستضعفین ایران را به گوش جهانیان رساند.
صورت قبری از این شهید بزرگوار در کنار دیگر شهدای شهر نوش آباد در جوار امامزاده محمد بن زید بن حسن مجتبی (ع)ساخته شده ااست که مورد علاقه و احترام مردم قرار دارد .
یادمانی هم از وی در گلزار شهدای امامزاده هادی بیدگل(ع)به یاد جانفشانی این بزرگ مرد ایران اسلامی به صورت سنگ قبر ،بنا نهاده شده است .
دست پلید ظلم وجور پیکر این جوانمرد با غیرت را به خیال باطل خود،در مکان نامعلومی دفن کرد تا یاد و نامی از او باقی نماند اما دست قدرت الهی غیرت دینی وهمت شجاعانه ی این سرباز میهن را جور دیگر رغم زد.امروز پس از گذشت سال ها از شهادت این اسطوره شجاعت ومقاومت،نه تنها در دو مکان برای او سنگ قبر تشکیل داده اند بلکه هر ساله در روز شهادت این بزرگوار،مراسم و برنامه هایی در پاسداشت این شهید انقلابی با حضور عاشقان و رهروان شهدا در شهرستان آران و بیدگل برگزار می گردد.

واما وظیفه امروز ما

وامروزکه ایران اسلامی به عزت وخودکفایی رسیده است ودر نهایت آرامش و امنیت، با همت وتلاش خود راه رشد و ترقی را می پیماید،بر ماست که تا با تمام توان خود،در راه حفظ عزت وشوکت میهن خویش،بکوشیم وبا کسب علم و دانش ومهارت های لازم،در هر شغل و در هر مکانی هستیم،برای جامعه ی شهری وسرزمینی خود مفید و اثر گذار باشیم.

حفظ و نشر آرمان ها و ارزشهای اسلامی و ایرانی از جمله مهمترین وظایف امروز اشخاص حقیقی و حقوقی است .باید همه ی حماسه وفداکاری ها ومجاهدت های نسل دیروز ومردم عصر حاضر، ثبت و ضبط شود و علاوه بر پاسداشت همه ی ان مجاهدت ها وایثارگری ها،فرزندانمان را نیز از تاریخ پر فراز و نشیب کشور خود آگاه کنیم وبا زنده نگه داشتن تاریخ دیروز،آینده ی فردای سرزمین خود را بهتر وبیشتر بسازیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: