تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۲۰ - ۱۶:۲۶ کد مطلب 49947

کتاب «تفسیر سوره یاسین» نوشته حجت الاسلام صفوی منتشر شد

دومین کتاب قرآنی دفتر نشر معارف نوشته حجت الاسلام صفوی در آغازین روزهای سال ۹۴ منتشر شد.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از تسنیم، کتاب «تفسیر سوره یاسین» نوشته حجت الاسلام والمسلمین سید محمدرضا صفوی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

سوره یاسین سی و ششمین سوره در ترتیب مصحف شریف و سی و نهمین یا چهل و یکمین سوره در ترتیب نزول به شمار آمده است. این سوره ـ در هر دو نظر ـ بعد از سوره جِنّ و قبل از سوره فُرقان نازل شده است. سوره یاسین ۸۳ آیه دارد و از سوره‌های مکّی است. نام این سوره از حروف مقطعه‌اش، آن گونه که تلفظ می‌شود، گرفته شده است. پیامبر اکرم (ص) و امامان اهل بیت (ع) نیز آن را به همین نام یاد کرده‌اند.

نویسنده در این کتاب، به شیوه تفسیر قرآن به قرآن، به تفسیر آیات سوره‌ یاسین می‌پردازد. در بخشی از مقدمه کتاب درباره شیوه تفسیری نویسنده می‌خوانیم: «کتاب حاضر که تفسیر مانندی از سوره یاسین است، نخست یک یا چند آیه را با ترجمه آن می‌­آورد، سپس لغات آن را از جهت صرفی تحلیل می‌­کند و مصدر ومعنای آن را باز می‌­گوید. آن گاه در عنوان توضیحات، کلمات یا جملاتی را که به شرح بیشتری نیاز دارند توضیح می‌­دهد، سپس ذیل عنوان گزارشی از آیات، خلاصه و چکیده مفهوم آن‌ها را باز می‌­گوید و نکته­هایی را که استفاده می‌­شود، ثبت می‌­کند و سرانجام در بخش شرح و بیان که بخش اصلی این اثر است، به بیان آیات می‌­پردازد و مطالبی را که در بخش گزارشی از آیات آورده با دلایل و شواهد آیات قرآنی توضیح و شرح می‌­دهد.

از ویژگی­های این اثر، قرآن محوری آن است؛ یعنی تلاش بر آن بوده که اولاً از طرح دیدگاه­های مختلف و انظار گوناگون مفسران و قیل و قال­‌ها، به جز در مواردی بسیار اندک، احتراز شود و تنها به آنچه آیات قرآنی گویای آن است بسنده گردد.

ثانیاً سعی بر آن بوده که از ذکر مطالب پیرامونی آیات پرهیز شود و فقط مطالبی در شرح آید که آیات مورد بحث، آن‌ها را می‌­نمایاند، یا به آن‌ها اشاره دارد. البته برای اثبات یک نکته، یا آشکار‌تر شدن یک برداشت، به آیاتی دیگر را که در آن زمینه یافته و برای برداشت­‌ها و نکته­‌ها شاهدی به شمار می‌­آمده ثبت شده است. در نتیجه، تفسیر قرآن به قرآنکه هدف نگارنده بوده، تا حدودی شکل گرفته است.»

کتاب «تفسیر سوره یاسین» در ۲۸۰ صفحه رنگی با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و به قیمت ۱۱۰۰۰ تومان در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است. دفتر نشر معارف از این قرآن پژوه و مترجم قرآن، کتابهای «ترجمه قرآن کریم بر اساس المیزان» و ۷ کتاب تفسیر سوره‌های لقمان، حمد، عصر، نصر، فتح، جمعه، حجرات، صف و تغابن منتشر کرده است و به زودی مجموعه مقالات قرآن پژوهی وی را در کتاب «پژوهشهایی قرآنی» منتشر می‌نماید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: