تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۲۲ - ۱۹:۳۳ کد مطلب 50078

فردا؛ همایش بزرگداشت بانوی بزرگ انقلاب مرحومه خدیجه ثقفی

مدیرکل حوزه ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: کتاب بانوی انقلاب به روایت اسناد روز یکشنبه همزمان با بزرگداشت بانو خدیجه ثقفی همسر امام خمینی (ره) در محل اجلاس سران رونمایی می شود.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از ایرنا، امین عارف نیا افزود: کتاب بانوی انقلاب به روایت اسناد، گزارش مستندی از مجموعه اسناد، یادداشت ها و برخی آثار به جای مانده از مرحومه خدیجه ثقفی همسر فقید بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران است که به همت علی ثقفی برادر آن مرحومه و غلامعلی اصغریان گردآوری شده است.

وی یادآور شد: این کتاب با مشارکت سازمان اسناد و کتابخانه ملی و موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) تدوین شده است.

بر اساس گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، مدیرکل حوزه ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی خاطرنشان کرد: امسال به مناسبت ششمین سالگرد درگذشت آن مرحومه همایش یک روزه ای در محل اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار خواهد شد و علاوه بر رونمایی از کتاب بانوی انقلاب که شامل اسناد، زندگینامه خودنوشت، اشعار و تصاویر منتشر نشده از ایشان است، نمایشگاهی هم از آثار به جای مانده از حاجیه خانم ثقفی در حاشیه همایش در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می گیرد.

عارف نیا همچنین گفت: پس از پایان همایش، نمایشگاه آثار و اسناد بانو قدس ایران تا پایان فروردین ماه در محل گالری کتابخانه ملی برای بازدید علاقه مندان دایر خواهد بود.

مرحومه خدیجه ثقفی معروف به قدس ایران همسر حضرت امام خمینی(ره) در سال ۱۲۹۲ به دنیا آمد. وی در سال ۱۳۰۸ خورشیدی با بنیانگذار جمهوری اسلامی ازدواج کرد.

پدر حاجیه خانم خدیجه ثقفی مرحوم میرزا محمد ثقفی تهرانی از شاگردان شیخ عبدالکریم حائری یزدی موسس حوزه علمیه قم بود و در زمان ادامه تحصیل در قم با حاج آقا روح الله که در آن زمان ۲۷ سال داشت آشنا شده بود و همین آشنایی واسطه ازدواج دختر او با امام شد.

مرحومه خدیجه ثقفی اول فروردین ۱۳۸۸ در سن ۹۶ سالگی در بیمارستان خاتم الانبیا تهران به دیدار معبود شتافت و در دوم فروردین و پس از اقامهٔ نماز توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی در مرقد حضرت امام خمینی(ره) و در جوار همسر و فرزند خویش آرام گرفت.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: