تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۲۲ - ۲۰:۴۴ کد مطلب 50103

گزارشی از برگزاری جشن میلاد حضرت فاطمه(س) در خارج از ایران

نمایندگی‌های فرهنگی کشور در شهرهای مختلف دنیا برنامه‌های جشن میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا(س) را برگزار کردند.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از تسنیم، جشن میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س)، روز مادر و هفته بزرگداشت مقام زن از سوی نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان در خارج از کشور برگزار شد.

همزمان با فرارسیدن سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) دخت گرامی پیامبر اسلام (ص) و سالروز تولد حضرت امام خمینی (ره)، مراسم جشنی به همت نمایندگی‌های فرهنگی ایران در کشورهای ترکمنستان، تاجیکستان، پاکستان (پیشاور)، سنگال، بلاروس، گرجستان، روسیه، قرقیزستان، قزاقستان (آلماتی- آستانا)، چین (پکن) چین (شانگهای)، پاکستان (کویته)، ترکیه (ارزروم)، هندوستان (بمبئی)، بوسنی و ایتالیا برگزار شد.

ترکمنستان

به مناسبت میلاد دخت پیامبر (ص)، حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا (س) و سالگرد ولادت امام خمینی (ره) مراسم جشنی به همت رایزنی فرهنگی ایران در مسجد فاطمهالزهرا (س) برگزار شد.

در این مراسم ایرانیان مقیم ترکمنستان و کارکنان سفارت و رایزنی فرهنگی کشورمان، معلمان مجتمع آموزشی در عشق‌آباد حضور یافتند که پس از تلاوت آیات قرآن و دعای کمیل، مداحان اهل بیت (ع) اشعاری را در مدح حضرت فاطمه (س) قرائت کردند.

همچنین، در بخشی دیگر از این مراسم اهمیت و جایگاه این بانوی بزرگ اسلام در میان مسلمانان و ابعاد وجودی و اجتماعی ایشان و جایگاه زن در اسلام بیان شد.

تاجیکستان

مراسم میلاد حضرت زهرا (س) با همکاری فعالان اقتصادی ایرانی مقیم تاجیکستان، سفارت، رایزنی فرهنگی ایران و مجتمع آموزشی امام جعفر صادق (ع) در محل مسجد حضرت ولیعصر (عج) تاجیکستان برگزار و مباحثی پیرامون تجلیل از مقام والای حضرت فاطمه (س) و امام خمینی (ره) ارائه شد.

در ادامه، مسابقه حضوری ویژه بانوان در خصوص زندگی حضرت زهرا (س) برگزار شد که پس از اعلام نتایج به پنج نفر اول به همت رایزنی فرهنگی کشورمان جوایزی به رسم یادبود اهداء شد.
مولودی‌خوانی و اجرای سرود دختران مجتمع آموزشی امام جعفر صادق (ع) از دیگر برنامه‌های این جشن بود.

پاکستان (پیشاور)

همزمان با میلاد حضرت زهرا (س)، مراسم جشنی به همت خانه فرهنگ ایران در پیشاور و همکاری انجمن زینبیه در محل تالار امام خمینی (ره) برگزار شد؛ در آغاز این مراسم پیام مسئول خانه فرهنگ کشورمان قرائت، سپس خانم سمانه رباب، «فارغ‌التحصیل مکتب بی‌بی نرجس مشهد» اظهار کرد: حضرت زهرا (س) مقامی بس رفیع و والایی دارد که پیامبر اکرم (ص) فرموده‌اند: فاطمه سرور زنان جهان و آخرت است و پاره تن من است.

وی افزود: حضرت فاطمه (س) به ما یاد دادند که چه طور یک مادر باشیم؛ چه طور یک دختر باشیم و چگونه یک زن باشیم و فداکاری و بخشش در راه خدا انجام دهیم.

در ادامه، مولودی‌خوانی در مدح این بانوی بزرگ اسلام توسط یکی از مداحان اهل بیت (ع) در پیشاور صورت گرفت و مدیحه، «رئیس بخش روان‌شناسی و بالینی دانشگاه پیشاور» گفت: اسلام اهمیت خاصی به زن می‌دهد و بدین دلیل است که امام خمینی (ره) اسلام ناب را احیاء کردند.

وی ادامه داد: اگر پیروی از اهل بیت (ع) می‌کنیم، باید طبق سیر و سلوک آنان زندگی کنیم که در سطح جامعه از دیگران بر‌تر باشیم و از ما به عنوان پیروان حقیقی اهل بیت (ع) یاد شود.

در پایان این مراسم، نسیم نقوی، «رئیس انجمن زینبیه پیشاور و رئیس بخش زنان» بیان کرد: امام خمینی (ره)، روز تولد حضرت فاطمه (س) را با توجه به اهمیت فراوان آن روز، «روز زن» نام‌گذاری کردند؛ ایشان در این نام‌گذاری پیام بزرگی به ما داده‌اند و آن هم الگوگیری از حضرت فاطمه (س) است.

سنگال

مراسم بزرگداشت بانوی گرامی اسلام از سوی رایزنی فرهنگی کشورمان در داکار برگزار شد که در خلال آن برنامه‌های متنوعی همچون تلاوت قرآن، سخنرانی، تکریم روز زن، بیان سیر و سلوک فاطمه زهرا (س) و همچنین، بررسی شکل‌گیری گروه‌های تکفیری در جهان اسلام اجرا شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی بخشی، «از اساتید اعزامی از مرکز بین‌المللی تبلیغ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی» به عنوان سخنران این مراسم گفت: با توجه بهاوضاع کنونی جهان اسلام، لازم است تا از نحوه شکل‌گیری گرو‌ه‌های افراطی وتکفیری مطلع شویم و به معرفی اسلام حقیقی بپردازیم.

بلاروس

مراسم میلاد حضرت فاطمه (س) به همت رایزنی فرهنگی ایران در بلاروس با حضور جمعی از ایرانیان مقیم و دانشجویان در محل بیت الزهرا (س) برگزار شد که در خلال آن به مقام و منزلت این بانوی بزرگ اسلام اشاره و اشعاری در وصف ایشان قرائت شد.

از جمله برنامه‌های ویژه این مراسم می‌توان به اهدای ۸۰ جلد کتاب حاوی موضوعات اخلاق، امامت و اسلام‌شناسی به زبان روسی و ۱۰ جلد قرآن با ترجمه روسی به شرکت‌کنندگان اشاره کرد.

گرجستان

جشن ولادت حضرت زهرا (س) با حضور جمعی از ایرانیان مقیم در محل حسینیه سفارت ایران در گرجستان صورت گرفت که عباس طالبی‌فر، سفیر کشورمان ضمن تبریک این روز فرخنده، با اشاره به فضائل اخلاقی حضرت فاطمه (س) برای ایرانیان و پیروان واقعی آن حضرت آرزوی سلامتی و سربلندی کرد.

سپس، به همت رایزنی فرهنگی ایران در گرجستان، هدایایی به رسم یادبود و قدردانی از زحمات مادران به بانوان این مراسم اهداء شد.

روسیه

به همت رایزنی فرهنگی ایران در روسیه، مراسم جشن میلاد فاطمه زهرا (س) ۲۰ فروردین‌ماه در محل مسجد خاتم‌الانبیاء مسکو برگزار و مباحثی پیرامون آموزه‌های کلامی، عقیدتی و اخلاقی ایشان بیان شد.

در این مراسم، برنامه‌های همچون مدیحه‌سرایی و مولودی‌خوانی اجرا و در پایان به به بانوان و دختران همنام دخت گرامی پیامبر اکرم (ص) هدایایی به رسم یادبود اهداء شد.

قرقیزستان

همراه با برگزاری جشن ولادت حضرت فاطمه (س) در مسجد امام علی (ع) بیشکک، جمع کثیری از آذری‌های قرقیزستان، ایرانیان مقیم بیشکک و کارکنان نهادهای ایرانی مستقر در بیشکک حضور یافتند.

در این مراسم پس از تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید، حجت‌الاسلام و‌المسلمین ایمانی، «امام جماعت مسجد امام علی (ع) بیشکک» پیرامون سیرهعصارهخلقتواسوهزنانعالم حضرت زهرا (س) به ایراد سخنرانی پرداخت و از مقام زن تجلیل به عمل آمد.

قزاقستان (آلماتی)

در مراسمی که در آلماتی برگزار شد، دانش‌آموزان و دبیران مؤسسه ثامن‌الائمه (ع) با اجرای دکلمه، شعر خوانی و اجرای برنامه تئا‌تر در مقام و منزلت مادر، این جشن گرامی داشتند.

همچنین، در خلال آن مسابقه‌ای برگزار شد که در پایان با اهدای تقدیرنامه به مناسبت روز مادر از تمام مادران و بانوان ایرانی این مراسم تجلیل به عمل آمد.

قزاقستان (آستانا)

جشن میلاد دخت گرامی پیامبر (ص)، حضرت زهرا (س) با حضور ایرانیان مقیم در شهر آستانا و کارکنان و نمایندگان کشورمان در محل رایزنی فرهنگی ایران برگزار شد.

در این مراسم فضائل و مناقب متعدد حضرت زهرا (س) و جایگاه و ارزش والای مادر و زن در مکتب اسلام بیان و به سوره کوثر و احادیث منقول از ائمه (ع) گوشه‌ای از شأن و منزلت زهرای اطهر تأکید شد.

دکلمه‌خوانی تعدادی از دانش‌آموزان مجتمع امام خمینی (ره)، برگزاری مسابقه میلاد کوثر و اهدای جوایز از دیگر برنامه‌های این مراسم برشمرده می‌شود.

چین (پکن)

طبق سنتی دیرینه، تعدادی از مساجد پکن هر ساله جشن میلاد فاطمه زهرا (س) را گرامی می‌دارند که می‌توان به اجرای برنامه‌هایی همچون تلاوت سوره‌های پایانی قرآن، سخنرانی امام مسجد، بیان فضائل و مقام حضرت زهرا (س) و تجلیل از مقام زن اشاره کرد.

مسجد هواشی، مسجد سان لی خه و مسجد دونگ جیمن از جمله مراکز دینی پکن هستند که به برگزاری مراسم ولادت حضرت زهرا (س) پرداختند.

چین (شانگهای)

در مراسمی که به میزبانی نمایندگی فرهنگی ایران در چین (شانگهای) برگزار شد، رضایی، «از اساتید زبان وادبیات فارسی» به تشریح فضایل اهل بیت (ع) به ویژه حضرت زهرا (س) پرداخت.

سپس، شاعران حاضر در مراسم اشعار و سروده‌های خود را در مدح این بانوی اسلام قرائت کردند.

پاکستان (کویته)

به همت نمایندگی فرهنگی ایران در کویته، مراسم باشکوهی با حضور سیدابوالفضل حسینی، «مسئول خانه فرهنگ کشورمان»؛ حجت‌الاسلام موسوی، «امام جماعت مسجد بلتستانی‌ها»؛ سید علی شاه، «مدیر مکتب‌خانه» و ۱۰۰ نفر از خواهران طلبه دارالقرآن‌های ام‌البنین (س)، الزهرا (س)، عارف الحسینی و عون محمد در مسجد سید آباد برگزار شد.

در این مراسم، فضائل و کرامات حضرت زهرا (س) با بهره‌گیری از آیات و احادیث بیان شد و در پایان، گروه سرود خواهران طلبه کویته به اجرای برنامه پرداختند.

به همت خانه فرهنگ کویته، مراسم جشن میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) برگزار که پس از قرائت آیاتی چند از کلام‌الله مجید، ویژگی‌های این بانوی اسلام بیان و به سیره‌های اخلاقی و عملی ایشان اشاره شد.

سپس، اشعاری در وصف حضرت زهرا (س) همراه با مولودی‌خوانی قرائت شد و در پایان هدایایی به رسم یادبود به بانوان حاضر در جلسه اهداء شد.

همچنین به همین مناسبت به همت خانه فرهنگ کشورمان، همایش «سیره فاطمه زهرا (س)، الگوی بر‌تر بانوان» در محل این نمایندگی فرهنگی در کویته برگزار شد که در راستای آن نسبت به نحوه تربیت فرزندان، همسرداری، ولایت‌مداری با استفاده از آیات واحادیثی از حضرت رسول اکرم (ص) اشاره شد.

همینطور، جایگاه ویژه حضرت زهرا (س) در ابعاد مختلف مطرح و احادیثی از ایشان قرائت وتفسیر شد؛ در ادامه گروه سرود مدرسه فاطمه زهرا (س) به اجرای برنامه پرداختند.

ترکیه (ارزروم)

به همت وابستگی فرهنگی ایران در ارزروم، مراسمی به مناسبت بزرگداشت مقام زن و جشن میلاد حضرت فاطمه (س) و همچنین، معرفی سیر و سلوک امام خمینی (ره) برگزار شد؛ در این مراسم جایگاه حضرت زهرا (ع) در میان بانوان ایرانی و تشیع بیان شد.

در ادامه، جنبه‌های معرفتی شناخت سیره امام خمینی (ره) و تدوین آموزه‌های ایشان در زندگی فردی ارائه شد؛ این مراسم همراه با اهدای جوایز به بانوان حاضر در مراسم به پایان رسید.

تایلند

همزمان با سالروز میلاد حضرت زهرا (س)، جشنی در محل حسینیه ولایت رایزنی فرهنگی کشورمان در تایلند برگزار شد که در این مراسم جمعی از ایرانیان و خانواده‌های آنان حضور یافتند.

قرائت دعای کمیل، بیان فضائل حضرت زهرا (س)، مولودی‌خوانی و اهدای جوایز به بانوان از جمله برنامه‌های این مراسم برشمرده می‌شود.

هندوستان (دهلی نو)

در مراسمی که به همت نمایندگی فرهنگی کشورمان در هندوستان برگزار شد، حجت‌الاسلام والمسلمین ناصری، «نماینده مجلس شورای اسلامی» حضور یافت که ضمن تبریک میلاد حضرت زهرا (س) و روز زن به بیان ابعاد زندگی حضرت زهرا (س) پرداخت و در ادامه معنای متعدد فاطمه را تشریح کرد.

بوسنی و هرزگوین

همچنین، در جشنی که در بوسنی و هرزگوین برگزار شد، زارعان، «رئیس کالج فارسی بوسنیایی» پیرامون زندگی و شخصیت عالی قدر حضرت زهرا (س) به ایراد سخنرانی پرداخت.

سپس، جنبه‌های مختلف زندگی و شخصیت حضرت فاطمه زهرا (س) و جایگاه زن در اسلام بیان شد.

ایتالیا

مراسم جشن ولادت دخت نبی اکرم (ص) در محل مجتمع شهید باهنر رُم به همت رایزنی فرهنگی ایرانبه برگزار شد؛ قربانعلی پورمرجان، «رایزن فرهنگی کشورمان» در این مراسم، شخصیت این بانوی گرامی را در تاریخ اسلام بی‌نظیر دانست.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: