تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۲۳ - ۱۱:۵۴ کد مطلب 50146

توافق خام هسته‌ای و افزایش خطر جنگ

اگر چنانچه خوشبینانه پیش‌بینی کنیم که طرفین در تیرماه به توافق نهایی می‌رسند و مفاد توافق را هم بدون پرده‌پوشی به طور کامل به افکار عمومی ارائه می‌دهند، آنگاه هر یک متضمن تعهداتی به طرف مقابل هستند که عدم شفافیت مذکور به آغاز یک بازی موش و گربه سراسر حمله و ضد حمله منجر خواهد شد.

میدان ۷۲/ مهدی قاسمی: پرسش مهمی که پس از توافق لوزان در ذهن حامیان و مخالفانش شکل گرفته این است که امضای توافق چه تاثیری بر روابط ایران و آمریکا می‌گذارد و آیا می‌توان متصور بود که بیش از سه دهه خصومت آشکار و دو طرفه جای خود را به تعامل و دوستی میان دو دولت بدهد؟

اگر در خوشبینانه‌ترین حالت حسن نیت هر کدام از طرفین در تلاش برای بهبود روابط و برطرف کردن کدورت‌ها را باور کنیم، آنگاه باز هم پاسخ پرسش بالا نمی‌تواند مثبت باشد. بیانیه لوزان که با تعریف چارچوب‌ها قرار است به توافق نامه‌ای با جزئیات کامل منجر شود در اولین مرحله به تفسیرهای متفاوت طرف ایرانی و آمریکایی و مصادره به مطلوب هر یک در همین ابتدای کار برخورد کرده است. اگر این اختلاف را طبیعی قلمداد کنیم آنگاه باید بپذیریم که ناگزیر تا تیرماه شاهد بازی‌های دیپلماتیک و جنگ روانی هر طرف برای فشار به طرف مقابل خواهیم بود.

در واقع مشکل تنها رفع اختلافات و تبدیل این بیانیه به توافق نیست بلکه همانطور که آقای اوباما تاکید کرد اساس توافق احتمالی بر “راستی آزمایی” استوار خواهد بود. در واقع ایران و آمریکا مناسباتی خارج از عرف بین‌المللی میان خود تعریف کرده‌اند که شفافیت لازم را ندارد و نمی‌تواند هم داشته باشد، به طوری که  مصادیق، مقادیر و حدود با عبارات کلی و نامشخصی همچون “موارد مشکوک”،  “به میزان کافی”، “در حد مطلوب”، “تجهیزات پیشرفته” و … تبیین شده‌اند و در آینده نیز به نظر نمی‌رسد امکان شفاف سازی و تعیین دقیق مصادیق و حدود در بسیاری از موارد امکان‌پذیر باشد.

بنابراین اگر چنانچه خوشبینانه پیش‌بینی کنیم که طرفین در تیرماه به توافق نهایی می‌رسند و مفاد توافق را هم بدون پرده‌پوشی به طور کامل به افکار عمومی ارائه می‌دهند، آنگاه هر یک متضمن تعهداتی به طرف مقابل هستند که عدم شفافیت مذکور به آغاز یک بازی موش و گربه سراسر حمله و ضد حمله منجر خواهد شد. قاعدتا چنین فضایی ایجاب می‌کند که هر یک از طرفین برای هر موضوعی به دنبال دست بالاتر باشد و این یعنی افزایش حساسیت‌ها، بی اعتمادی‌ها و گام برداشتن هر طرف به سمت استفاده از اهرم‌های فشار بیشتر برای نزدیک کردن وزنه سنگین توافق به منافع خود. روشن است که در صورت به وجود آمدن اختلاف و عمیق شدن شکاف‌ها دیگر نمی‌توان انتظار تکرار روند سابق را در جدال‌های لفظی و مذاکره و پروسه‌های دیپلماتیک کشید و این یعنی افتادن در مسیر سراشیبی جنگ.

در واقع کنار هم نشستن دو دشمن قدیمی  در حالی که نسبت به یکدیگر آلرژی دارند و مشکلات واقعیشان را همچنان حل نکرده باقی گذاشته‌اند، نتیجه‌ای جز چنگ زدن به صورت یکدیگر نخواهد داشت. مساله اینجاست که ریشه‌های دشمنی جمهوری اسلامی و دولت آمریکا بسیار عمیق‌تر از مسائل هسته‌ایست و چنین دشمنان بی اعتمادی نمی‌توانند در بستر توافقی که بر اساس راستی آزمایی بنا شده هم‌آغوشی مسالمت آمیزی داشته باشند. به عبارت دیگر بستری که ایران و آمریکا در طول این سه دهه منافع خود را در آن بازتعریف کرده‌اند بستر دشمنیست به طوری که ایران امنیت ملی خود را بر اساس مخالفت با تجاوزگری و زورگویی آمریکا بر مردم جهان سوم و همراهی و همدلی با این مردم تعریف کرده و آمریکا نیز به واسطه ایران هراسی، با عمق بیشتری نسبت به گذشته، دل دولتمردان نگران را به دست آورده و علاوه بر دستیابی به بازاری داغ برای فروش اسلحه، جای پای نظامی و اقتصادی خود را نیز محکم کرده است. بنابراین ایران پرچم دار دیپلماسی عمومی و آمریکا پرچم دار دیپلماسی دولتی در منطقه خاورمیانه شده‌اند، به عبارتی آمریکا منفور مردم و محبوب دولتمردان دیکتاتور است و ایران محبوب مردم و منفور دولتمردان. در این بستر نیز هر یک یارگیری‌های متناسب خود را انجام داده‌ و بر این اساس رقبای خود را پشت سر گذاشته‌اند.

حال این دشمنان باهوش با لغزش به سمت دوستی خامی که سعی در تعریف آن دارند، امروز مصداق همان ضرب المثل “دشمن دانا به از نادان دوست” را برای یکدیگر پیدا می‌کنند که افزایش احتمال رویارویی نظامی که در بالا ذکر شد یکی از چالش‌های پیش روی هر کدام از آنهاست.

مثلا چالش جدیدی که اخیرا ایران در منطقه با آن مواجه شده را می‌توان اولین نشانه‌های خطای مذکور دانست. تغییر لحن محسوس چند هفته اخیر کشورهایی همچون پاکستان، ترکیه، عربستان و مصر نسبت به ایران و مقایسه رفتار بی پروای امروز آنها با رفتار گذشته توام با احتیاطشان نسبت به منافع و حوزه‌های نفوذ ایران مارا متوجه تبعات جدیدی می‌کند که بر پایه آغاز دوستی سست و ناپخته با آمریکا شکل گرفته و پیش روی ایران فردا قرار دارد. بنابراین تا زمانیکه اختلافات ریشه‌ای ایران و آمریکا حل و فصل نشده است نزدیکی آنها به جز افزایش احتمال جنگ حاصل دیگری ندارد و هرگز به هم‌افزایی و همکاری متقابل نخواهد انجامید

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: