تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۲۳ - ۱۶:۲۵ کد مطلب 50175

عربستان قول داده «تا حد اعدام برای مرتکبینحادثه فرودگاه جده پیش رود»/ برگزاری جلسه چهار جانبه بررسی حادثه جده / تجاوز نبود، تعرض و بی حرمتی شده

پلیس عربستان به نوجوانان ایرانی بی‌حرمتی کرده و دولت عربستان باید در بیانیه رسمی از ملت ایران عذرخواهی کند…پیش از جلسه گزارش کاملی از حادثه جده از خانواده‌ها و نوجوانان گرفته شد و بر اساس این گزارش تصمیم‌گیری شد.

وزیر ارشاد گفت: طبق قولی که عربستان به ما داده اشد مجازات را برای مرتکبین این حادثه در نظر گرفته و تا حد اعدام هم پیش خواهد رفت.

به گزارش میدان ۷۲، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص نامه روز گذشته رئیس جمهوری به وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی مبنی بر پیگیری مرتکبین عمل غیر انسانی در فرودگاه جده گفت: وزارتخانه ما از قبل نیز اقدامات لازم را آغاز کرده است و از همان زمانی که از حادثه آگاه شدیم پیگیری های لازم را از طریق کنسولگری در جده انجام دادیم.

جنتی اضافه کرد: در این راستا ملاقات های متعددی را سفیر ما در عربستان داشته اند و طبق قولی که عربستان به ما داده اشد مجازات را برای مرتکبین این حادثه در نظر گرفته و تا حد اعدام هم پیش خواهد رفت.

جنتی تاکید کرد: ما باید یک واکنش جدی تر نشان دهیم با توجه به نظرات علمایی که اعلام کردند که سفر حج تنها یک حرکت مستهبی است و نیازمندیم که به صورت جدی با این مسئله برخورد کنیم، از آنجایی که مردم و نخبگان نیز نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند تمام تلاش خود را خواهیم کرد و با وزارت امور خارجه رایزنی می کنیم و ظرف امروز و فردا پیگیری های لازم صورت خواهد گرفت.

برگزاری جلسه چهار جانبه بررسی حادثه جده

در همین حال، مهر گزارش داد: عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی از جلسه مشترک وزارت خارجه، سازمان حج و زیارت، مدیرکل حقوق بشر قوه قضاییه و دو تن از نمایندگان مجلس برای بررسی تعرض به دو نوجوان ایرانی در جده خبر داد.

احمد امیرآبادی از جلسه بررسی حادثه جده در وزارت خارجه خبر داد.

نماینده مردم قم گفت: در این جلسه مسئولان وزارت خارجه، سازمان حج و زیارت، دو تن از نمایندگان مجلس و مدیرکل حقوق بشر قوه قضاییه حضور داشتند.

وی ادامه داد: پیش از جلسه گزارش کاملی از حادثه جده از خانواده‌ها و نوجوانان گرفته شد و بر اساس این گزارش تصمیم‌گیری شد.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بر اساس این گزارش هیچ گونه تجاوزی به دو نوجوان صورت نگرفته و فقط به آنها تعرض و بی‌حرمتی شده است؛ لذا مسئولان جلسه تاکید بر پیگیری موضوع داشتند.

امیرآبادی تصریح کرد: پلیس عربستان به نوجوانان ایرانی بی‌حرمتی کرده و دولت عربستان باید در بیانیه رسمی از ملت ایران عذرخواهی کند.

وی با اشاره به بررسی حقوقی این موضوع در جلسه گفت: مسئولان حاضر در جلسه خواستار اشد مجازات برای عاملین این تعرض شدند و مقرر شد وزارت خارجه با همکاری سازمان حج و زیارت، پیگیری حقوقی و سیاسی این موضوع را انجام دهد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: