تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۲۴ - ۱۹:۲۱ کد مطلب 50418

هولوگرام سوغات ملی به چهار محصول ایلام اهدا شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام از اهدا هولوگرام سوغات ملی به چهار محصول از این استان خبر داد.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از ایرنا ، عبدالمالک شنبه زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: دست آفرینه گلیم نقش برجسته و مواد غذایی آش مانشت، بژی برساق و کله کنجی این چهار محصول هستند.

وی ادامه داد: این محصولات که در این استان تولید و در بین مردم شناخته شده هستند به عنوان سوغات اختصاصی ایلام ثبت می شوند.

وی با بیان اینکه این چهار محصول مورد تایید و استقبال مردم و گردشگران قرار گرفته است، اظهار کرد: این محصولات پس از تایید کارشناسان برای دریافت هولوگرام سوغات ملی از استان ایلام انتخاب شدند.

وی بیان کرد: این محصولات همچنین در نمایشگاه تخصصی سوغات ملی ایران که از ۲۳ تا ۲۶ فروردین ماه جاری در برج میلاد تهران در حال برگزاری است در معرض نمایش و فروش قرار داده شده اند.

مدیرکل میراث فرهنگی ایلام گفت: خاستگاه گلیم نقش برجسته که تلفیقی از سبکی و سادگی گلیم و ظرافت و زیبایی قالی است، متعلق به استان ایلام بوده و به عنوان مهمترین و اصیل ترین صنایع دستی استان شناخته می شود.

شنبه زاده افزود: آش مانشت نیز از آش های سنتی استان است که از ترکیب گیاهان خوراکی وحشی کوه های استان پخته می شود.

وی با بیان اینکه بژی برساق از شیرینی های محلی مورد توجه گردشگران و مهمانان استان است، ادامه داد: شیرینی کله کنجی نیز از ترکیب کنجد و خرما تهیه می شود.

وی اظهار کرد: این محصولات به عنوان برند اختصاصی سوغات استان ایلام نقش موثری در جذب گردشگر خواهد داشت.

استان ایلام با داشتن یکهزار و ۵۰۰ ابنیه تاریخی و طبیعی از مناطق مستعد کشور برای توسعه گردشگری است.

خوراکی ها و شیرینی های محلی و همچنین صنایع دستی منحصر بفردی در استان ایلام تولید می شود که نیازمند معرفی به گردشگران است.

کره محلی، روغن حیوانی، گنمه شیره، آش ترخینه، بژی برساق، کله کنجی و عسل طبیعی از مهمترین غذاها و شیرینی های محلی و گلیم نقش برجسته، جاجیم، نمد، فرش کرکی، فرش ابریشم و سیاه چادر از مهمترین صنایع دستی استان ایلام است که آنطور که باید به مردم دیگر استانهای کشور معرفی نشده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: