تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۲۴ - ۱۹:۲۸ کد مطلب 50424

اکثر سینماگران از زندگی خانواده‌های مذهبی تصویرسازی دروغین دارند

دبیر شورای فرهنگی دفتر رهبر انقلاب گفت: از دو دهه گذشته تا الان دست‌هایی به ویژه در حوزه هنر و خصوصاً در سینما در کار است تا تصویری دروغین از زندگی خانواده‌های مذهبی در ایران ارائه کند.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از فارس، حجت‌الاسلام رضا غلامی، رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا امروز (دوشنبه ۲۴ فروردین ماه) در نشست دبیرخانه دبیرخانه شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده با عرض تبریک میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) و هفته زن عنوان کرد: برای تبرک جلسه حدیثی را از حضرت صدیقه طاهره (س) نقل کنم. حضرت می‌فرمایند، «من أصعد الی الله خالص عبادته، أهبط الله عزوجل إلیه أفضل مصلحته» یعنی کسی که عبادت‌های خاصلانه خود را به سوی خدا بفرستد، پروردگار متعال، برترین مصلحت خودش را به سوی او خواهد فرستاد.

وی در ادامه افزود: در اینجا، عبادت فقط نماز و روزه و امثالهم نیست بلکه هر عملی که انسان برای تقرب به خدای متعال انجام می‌دهد را شامل می‌شود؛ لکن روی عمل خالص تأکید شده است یعنی آن عملی که خالی از ریا باشد، خالی از خودنمایی باشد، خالی از عُجب باشد؛ فقط رضایت خداوند مد نظر انسان باشد. حضرت می فرمایند، اگر این اتفاق افتاد، متقابلاً خداوند عزوجل، بهترین مصلحت را برای آینده فرد در نظر می‌گیرد. یعنی زندگی او را به سمت بهترین نوع از سعادت و خوشبختی هدایت می کند.

وی با تأکید بر اینکه از ستم به زن از سوی غرب به ستوه آمده‌اند، اظهار داشت: تا کی قرار است با استفاده ابزاری از جسم زن، کرامت انسانی او لگدمال شود؟ تا کی قرار است زنان وسیله‌ای برای اعمال کثیف هوس‌بازان و راهی برای پر کردن جیب سرمایه‌داران غربی باقی بماند. اخیراً آماری در رسانه‌ها منتشر شد که فوق‌العاده غم بار بود و آن اینکه، سالانه ۲ میلیون زن در دنیا به بردگی جنسی گرفته می‌شوند و عمده این‌ها، دوران بردگی خود را در کشورهای اروپایی سپری می‌کنند. آیا این ۲ میلیون زن حقوق انسانی ندارند؟ آیا مجامع بین المللی نباید برای رها شدن صدها هزار زن از بردگی در کشورهای غربی کاری بکنند؟

وی در بخش دیگر سخنانش با بیان اینکه کشتار و شکنجه وسیع و فجیع زنان و کودکان به ویژه طی ده- پانزده سال گذشته در منطقه خاورمیانه اتفاق افتاده، اظهار داشت: شما ببینید، بعد از حادثه مشکوک یازده سپتامبر که آمریکایی‌ها و متحدان اروپایی شان به بهانه مقابله با ترورسیم به خاورمیانه لشگرکشی کردند تا الان، چه تعداد زن و کودک بیگناه به وسیله سلاح‌های کشتارجمعیِ همین غربی‌ها جان خود را از دست داده‌اند؟ در عراق، در افغانستان، در پاکستان، و همچنین در حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی به لبنان و غزه، یا حملات تروریستی داعش به سوریه و عراق و هم اکنون نیز در حمله رژیم متجاوز و جنایتکار سعودی به یمن؟ سئوال ما از مجامع بین‌المللی مدعیِ حقوق بشر و حقوق زنان و کسانی که موضوع خشونت علیه زنان را دنبال می‌کنند این است که مگر این ده‌ها هزار زن و کودکی که به فجیع ترین شکل ممکن کشته یا شکنجه شده‌اند، انسان نبوده‌اند؟ مگر حق حیات نداشته‌اند؟ به چه حقی این‌ها مستقیماً توسط غربی‌ها یا غیر مستقیم توسط ایادی آنها در منطقه کشته و شکنجه روحی یا جسمی شده‌اند؟ جالب است که تا امروز حتی یکی از گروه‌های فعال غرب‌گرا در ایران که دائماً علیه کشور ما با مجامع به ظاهر بین‌المللی قهوه می‌خورند، یک بیانیه ساده هم در محکومیت این کشتارها و شکنجه‌ها صادر نکرده‌اند!

وی در ادامه افزود: موضوع برابری جنسیتی دوباره این روزها از سوی گروه‌های غرب‌گرا و فمینیستی مطرح شده است. ملاحظه بفرمایید، بر اساس معارف اسلامی، برابری جنسیتی ظلم به زن است. اینکه زن و مرد را در یک سطح قرار دهند و حقوق اضافی زن نسبت به مرد را نادیده بگیرند، این لطف به زن نیست، این ظلم بیّن به زن است. لذا تا زمانیکه علماء روشنفکر و انقلابی در صحنه هستند، کسی در جمهوری اسلامی زیر بار چنین ستم بزرگی به زنان نمی رود. ما از قبل هم گفته‌ایم، قاطبه زنان مسلمان و مؤمن مدافع عدالت جنسیتی هستند و حاضرند برای مطالبه آن مبارزه هم بکنند. البته این را باید برای عموم زنان و دختران به درستی تبیین کرد. باید همه بدانند غربی‌ها به اسم تساوی جنسیتی چگونه کرامت انسانی زن را از بین می‌برند.

وی با اشاره به اینکه همه می‌دانند اسلام با اشتغال زنان مادام که نقش همسری و مادری او و همچنین عفت او لطمه نخورد موافق است، افزود: با این حال، سئوال ما این است که برای امنیت اخلاقی زنان شاغل در محیط‌های کاری چه فکری شده است؟ آنهایی که در محل کار خود مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند چه کار کنند؟ آیا فکری برای حمایت از آنها شده است؟ برای زنانی که امروز در محل کار خود تحت استفاده ابزاری قرار می‌گیرند و از آنها مشابه مانکن برای جلب مشتری سوء استفاده می‌شود چه فکری شده است؟ برای زنانی که به خاطر زن بودن، حقوق و دستمزد آنها مطابق قانون پرداخت نمی‌شود و اگر اعتراض کنند به راحتی اخراج می‌شوند چه فکری شده است؟ برای زنانی که مرخصی زایمان طبق قانون به آنها داده نمی‌شود و اگر اعتراض کنند به سادگی اخراج می‌شوند چه فکری شده است؟ آیا نباید قبل از کوبیدن دائم به طبل اشتغال زنان و سهم بندی نامعقول و ضد شایسته سالاری در این زمینه، به فکر حمایت همه جانبه از زنان شاغل بود؟

وی درباره آسیب‌های اجتماعی علیه زنان گفت: انسان وقتی مطلع می‌شود که هر روز این تعداد طلاق در کشور اتفاق می‌افتد از عمق جان می‌سوزد. یا وقتی مطلع می‌شود تعداد قابل توجهی از دختران، علی رغم سن بالا و حتی تحصیلات مناسب، امکان ازدواج پیدا نکرده‌اند و با این وضع معلوم نیست پیدا بکنند، به شدت متأثر می‌شود. اینکه تعداد قابل توجهی زن و دختر داریم که به دلیل از دست دادن شوهر، بیماری شوهر یا زندانی شدن او، در گذراندن زندگی حداقلی یعنی خوراک و پوشاک با مشکل جدی روبرو هستند، به شدت افسرده می‌شود. این‌ها چیزهایی است که باید مسئولان البته با کمک مردم و تشکل‌های مردمی برای آن زودتر فکری بکنند. این‌ها چیزهایی نیست که بتوان از کنارشان به سادگی عبور کرد. نباید تا زمانیکه چنین مشکلات بزرگی در کشور وجود دارد، دغدغه بعضی مسئولان ما حضور زنان در استادیوم‌های ورزشی و امثالهم باشد. نمی‌توان قبول کرد، فقط چیزهایی از سوی مسئولین مهم شمرده شود که مطالبه اقلیّت مرفه بی‌درد است.

وی در بحث از عفاف و حجاب توضیح داد: بنده صریحاً عرض می‌کنم که اولاً طبق نظرسنجی‌های معتبر، اکثر بانوان ایرانی به حجاب اسلامی اعتقاد دارند. نزدیک نود درصد. بخش عمده بانوان ایرانی نیز حجاب شرعی دارند. چه حجاب برتر یعنی چادر، و چه سایر انواع حجاب‌ها. پس حجاب، مسأله اکثریت زنان ایرانی نیست. ثانیاً. حجاب اسلامی در عین حال که یک گرایش فطری است و در عین حال که یک تکلیف فردی است که با ایمان فرد استوار می‌شود، یک قانون اجتماعی است. یعنی اسلام برای حفظ سلامت اجتماع، برای صیانت از امنیت و بهداشت اجتماعی زنان، برای حفظ کرامت انسانی و شخصیت زنان و برای تعدیل گرایشات جنسی در جامعه، این قانون مترقی را وضع کرده است و طبیعی است وقتی چیزی قانون شد، نمی‌تواند دلبخواهی شود. همه موظفند قانون را رعایت کنند والاّ قانون گذاری دیگر منطقی ندارد. همچنین این دلیل نمی‌شود که اگر فرضاً بعضی از مردم یا حتی دولتمردان، به بخشی از احکام فردی و اجتماعی اسلام درست عمل نمی‌کنند، بگوییم اجازه داریم با قانون حجاب مماشات کنیم! خیر، شرع مقدس چنین مجوزی به ما نداده است؛ ضمن آنکه حجاب برای سالم ماندن جامعه خودش یک رکن اساسی به حساب می آید.

وی در ادامه گفت: گرچه حجاب یک قانون اجتماعی است، ولی بهترین راه برای ترویج و صیانت از آن، کار شناختی و کار فرهنگی قوی و مبتکرانه است. باید قبول کرد که مراکز فرهنگی و رسانه‌های ما در این ۳۶ سال در ترویج صحیح حجاب و عفاف در کشور کوتاهی کرده‌اند و در نقطه مقابل، دشمن در هجمه فرهنگی خود، همواره روی بدحجابی و بی حجاب کردن مردم متمرکز بوده است. انتظاری که امروز مردم از مراکز فرهنگی و رسانه‌ای برای بهاء دادن به حجاب و عفاف دارند انتظار صحیحی است ضمن آنکه اصالت کار فرهنگی، دلیل نمی‌شود که قانون حجاب در کشور مورد خدشه قرار بگیرد. حتماً باید طبق ضوابطی که عُقلای جامعه و مجامع مسئول نظیر شورای اجتماعی کشور مشخص می‌کنند با عناصر مروج بدحجابی و بی عفتی و آنهایی که در این زمینه عامدانه هنجارشکنی می‌کنند برخورد انتظامی مناسب هم صورت بگیرد.

وی در پایان یادآؤر شد: از دو دهه گذشته تا الان دست‌هایی به ویژه در حوزه هنر و خصوصاً در سینما در کار است تا تصویری دروغین از زندگی خانواده‌های مذهبی در ایران ارائه کند. غرب‌گراها، همان وضع آشفته و کثیف خانواده‌های خود را می‌خواهند به عنوان خانواده مذهبی جا بزنند. حقیقت این است که هر قدر فردی و خانواده‌ای متدین‌تر باشد، خوشبخت‌تر و شادتر و زندگی بهتر دارد و هر کس، به هر میزان که از دین واقعی و ناب، و از اخلاق و منش اسلامی دور تر شود، به همین میزان از خوشبختی نیز دورتر می‌شود. این یک واقعیت تجربه شده است و ما وظیفه داریم با شجاعت از آن دفاع کنیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: