تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۲۴ - ۱۹:۳۳ کد مطلب 50430

«نامه‌ها و پیمان‌های سیاسی حضرت محمد(ص)» را از کتاب‌فروشی‌ها بخواهید

کتاب «نامه‌ها و پیمان‌های سیاسی حضرت محمد(ص) و اسناد صدر اسلام» اثر محمد حمیدالله بعد از چند سال از سوی انتشارات سروش تجدید چاپ شد.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از فارس، سومین چاپ کتاب «نامه‌ها و پیمان‌های سیاسی حضرت محمد(ص) و اسناد صدر اسلام» تألیف محمد حمید الله با ترجمه سید محمد حسینی که در سال ۱۳۷۵ به عنوان کتاب برگزیده سال انتخاب شد با طراحی جلد جدید در آستانه نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از سوی انتشارات سروش منتشر شد.

کتاب حاضر شامل نامه‌ها و پیمان‌های سیاسی پیامبر اکرم (ص) است که نخستین بار در بیروت منتشر و نسخه اصلی آن تاکنون بارها تجدیدچاپ شده است. مولف آورده است بیش از دو یا سه نسخه اصل از این نوشته‌ها به زمان ما نرسیده و نسخه‌های اصلی دیگر نامه‌ها و پیمان‌ها از میان رفته‌اند و آنچه توسط وی در این کتاب آمده حاصل غور در کتاب‌های تاریخ و حدیث است و درباره میزان صحت و دقت هرکدام اعلام نظر کرده است. این اثر که با دقت و امانت شایان تقدیری به فارسی ترجمه شده منبع ارزشمندی برای محققان و علاقه‌مندان تاریخ صدر اسلام است.

کتاب «نامه‌ها و پیمان‌های سیاسی حضرت محمد(ص) و اسناد صدر اسلام» از سوی کارشناسان و متخصصان تاریخ اسلام و سیره و سنت پیامبر گرامی اسلام(ص) به عنوان یکی از کتاب‌های برگزیده سال ۱۳۷۵ جمهوری اسلامی ایران شناخته شد.

از سال ۱۳۷۰ که ترجمه کتاب مذکور از روی چاپ چهارم کتاب «مجموعه الوثائق السّیاسیّه للعهد النبویّ و الخلافه الرّاشده» به پایان رسید، متن عربی کتاب تاکنون در بیروت به چاپ‌های پنجم و ششم نیز رسیده است. مولف کتاب در این مدت به نامه‌ها و و خطبه‌هایی از پیامبر گرامی اسلام و نیز برخی از نوشته‌های خلفای راشدین دست یافته و آنها را با شماره‌های فرعی با عنوان «پیوست» در پایان کتاب آورده است که می‌تواند منبع خوبی برای پژوهشگران و کارشناسان تاریخ اسلام باشد.

یکی از نکات جالب در همه نامه‌های آمده در کتاب این است که در همه آن‌ها شرط پایداری بر اسلام و به کار بستن واجبات آن درباره گروهی، یا گرویدن به اسلام و گردن نهادن به دستورهای اسلامی با صراحت تمام از سوی حضرت محمد(ص) بیان شده است. در حقیقت از بررسی متن نوشته‌های پیامبر(ص) این نتیجه به دست می‌آید که بر روی هم در همه این نوشته‌ها، پیرامون چهار موضوع بنیادین «خداوند یگانه و پیامبر او محمد(ص)، آیین اسلام و احکام آن»، «اخلاق اسلامی»، «مسائل مالی و اقتصادی» و «سیاست اداره جامعه اسلامی و برخورد با گروه‌های دیگر» گفت‌وگو شده و این موضوع‌ها در بیشتر نامه‌ها و پیمان‌نامه‌های به نسبت بلند پیامبر اسلام(ص) نمایان است.

کتاب حاضر در دو بخش به نگارش در آمده است. بخش نخست شامل اسناد دوران پیامبر (ص) است و بخش دوم اسناد دوران خلفای راشدین را دربر می‌گیرد. سپس هر دو بخش با توجه به شرایط سیاسی و جغرافیایی به چندین بخش فرعی دیگر تقسیم می‌گردد. در پایان کتاب نویسنده همچنین شماری از نوشته‌های منسوب به پیامبر (ص) مانند پیمان نامه‌های ایشان برای ترسایان و زرتشتیان را آورده است.

البته قابل ذکر است مأخذ بیشتر اسناد و پیمان‌نامه‌های پیامبر (ص) کتاب طبقان ابن سعد است؛ اما پیمان نامه و نامه‌های خلفای راشدین را به ویژه در تاریخ طبری و فتوح البلدان بلاذری، می‌بینیم.

محمد حمیدالله نویسنده این کتاب ارزشمند از فعالان سیاسی در جریان استقلال پاکستان و از محققان پرکار تاریخ اسلام است که بیش از ۲۵۰ کتاب و مقاله به زبان‌های اردو، فرانسه، آلمانی و انگلیسی در این حوزه دارد. از جمله برای غزوات پیامبر به تمام مکان‌هایی که طبق متون تاریخی نبردها در آنجاها روی داده پیاده سفر کرد تا بتواند صحنه‌ها را تا حد امکان واقع بینانه تصویر کند.

چاپ سوم کتاب «نامه‌ها و پیمان‌های سیاسی حضرت محمد(ص) و اسناد صدر اسلام» بعد از چندین سال با درخواست‌های مکرر پژوهشگران و محققان و اندیشمندان و طراحی جلد جدید و سخت( گالینگور) تجدید چاپ و در آستانه برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در ۸۰۰ صفحه و با قیمت ۴۰۰۰۰ تومان از سوی انتشارات سروش منتشر و در اختیار علاقه‌مندان به تاریخ صدراسلام، اساتید و دانشجویان قرار گرفته است.

علاقه‌مندان به تهیه کتاب به صورت تک جلدی و کلی به فروشگاه مطهری سروش به نشانی خیابان شهید مطهری، نرسیده به خیابان شهید مفتح، جنب ساختمان سروش مراجعه یا از طریق پایگاه اینترنتی انتشارات سروش می‌توانند نسبت به تهیه آن اقدام کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: