تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۲۴ - ۱۹:۵۱ کد مطلب 50445

«دستور زبان نما» و «دستور زبان تدوین» تازه های نشر ساقی

نشر ساقی، کتاب‌های «دستور زبان نما» و «دستور زبان تدوین»، نوشته روی تامپسون، کریستوفر جی بورن را با ترجمه‌ی محمد گذر آبادی منتشر کرد.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از تسنیم، نشر ساقی کتاب «دستور زبان نما» نوشته روی تامپسون، کریستوفر جی.بورن را با ترجمه‌ی محمد گذر آبادی منتشر کرد.

«دستور زبان نما» برای کسانی طراحی شده که تصمیم دارند داستانگویی با تصویر را تجربه کنند. تجربه ای که با قوانین پایه، مقررات، و روشهای رایج در زبان بصری و جهانیِ تصاویر متحرک بهخوبی می تواند نتیجه بهتری بدهد.

مخاطب این کتاب با شکل بنیادیِ قاب تصویر، انواع مختلف نما، و روشهای ترکیب‌بندیِ عناصر بصری در درون قاب آشنا می‌شود. به‌علاوه، اصول نورپردازیِ نما، جهت پرده، عناصر سهبعدی، حرکت دوربین، و بسیاری روشهای عمومی را که باعث خلق تصاویر غنی‌تر و چندلایه می‌شوند فرا می‌گیرد. از همه مهم‌تر این که کتاب، اطلاعات ضروری را برای گسترش دایره‌ی لغات بصریِ مخاطب در اختیارش می‌گذارد.

نشر ساقی، همچنین کتاب «دستور زبان تدوین»، که نوشته دیگری از روی تامپسون، کریستوفر جی بوون است را با ترجمه‌ی محمد گذر آبادی منتشر کرده است و قصد دارد افراد مبتدی یا تازه وارد را با دنیای تدوین تصاویر متحرک آشنا کند. قوانین، رهنمودها، و روشهای کلی که در اینجا ارائه شده، محصلان این فن را با اصول آن به‌خوبی آشنا ‌می‌کند و مشوق آنها برای تفحص بیشتر در زمینه‌ی تاریخ این رشته و مسیرهای آیندهی آن باشد.

درباره این کتاب گفته شده که، صرف نظر از مسیری که تدوینگر تازه‌ کار در پیش خواهد گرفت، هر کسی باید اول راه رفتن را یاد بگیرد تا بعد بتواند بدود. این کتاب به تعریف واژگان پایه کمک می‌کند و روشهای عمومیِ تدوین را تشریح می کند.

در این کتاب به نرم‌افزار کامپیوتریِ خاصی برای تدوین ویدیو یا ابزار خاصی برای تدوین فیلم اشاره نشده است.

هدف کتاب این است که افراد مبتدی را با عمومی‌ترین اصول و روشهای پذیرفته شده‌ی تدوین، دلیل استفاده از آنها، و معنایی که عموماً از آنها استنباط می‌شود، آشنا کند. فنون خوب و فنون نه‌چندان خوب مورد بحث قرار می‌گیرند و تشریح می‌شوند اما در نهایت درست و غلط وجود ندارد؛ فقط آنچه جواب می‌دهد و آنچه جواب نمی‌دهد ــ و دلیل آن ــ وجود دارد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: