تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۲۵ - ۱۵:۴۸ کد مطلب 50534

مدیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار: عربستان هرگز برای کنترل گرد و غبار پای میز مذاکره نیامده است

مدیر ستاد ملی مقابله با پدیده گردو غبار با اشاره بع این‌که توده گرد و غبار اخیر در استان‌های جنوبی و جنوب غرب کشور به طور قطع منشاء خارجی دارد، گفت: در تعاملات بین المللی عربستان هرگز پای میز مذاکره برای کنترل گرد و غبار نیامده است.

به گزارش میدان۷۲ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، ضیاء‌الدین شعاعی با اشاره به مشاهده آثار وقوع گرد و غبار در استان‌های جنوب و جنوب غرب از ۳ روز قبل اظهار داشت: در ۲۱ فرودین آثارپدیده گرد و غبار در خوزستان و اهواز مشاهده شد که این توده در عربستان شکل گرفته و جنوبی شدن جریان باد وارد ایران شده است و استان‌های جنوب و جنوب غرب را تحت تأثیر قرار داده است.

شعاعی تصریح کرد: شدت گرد و غبار در عربستان در هفته گذشته آنقدر زیاد بود که با توجه به جنگ عربستان با یمن، حملات هوایی عربستان به این کشور به مدت یک هفته متوقف شد ودر ۲۲ فروردین این توده به استان هرمزگان رسید و دو پرواز نیز کنسل شد.

وی تأکید کرد: این توده گرد و غبار اخیر به طور قطع وقوع گرد غبار با منشاء خارجی بوده و تغییر جهت باد یعنی جنوبی شدن آن باعث وقوع پدیده گرد و غبار در استان‌های جنوبی و جنوب غرب کشور شده است.

شعاعی با بیان این‌که پیش‌بینی نمی‌کردیم این پدیده به زودی شروع شود، افزود: به دلیل گرما و بادهای غالب رطوبت در کشور‌های همسایه جمله عراق و عربستان از بین رفته است و ما  شاهد وقوع پدیده گرد و غبار در ایران هستیم.

وی خاطرنشان کرد: گرد و غبار از منشاء کشور عراق از دیروز نیز آغاز شده است به طوریکه از سمت غرب غبار مشاهده می‌شود.

مدیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار اظهارداشت: شدت ورودی گرد و غبار از کشور‌های همسایه به حدی بود که استان‌های لرستان و شمال غربی را نیز تحت تاثیر قرار داده است که ناشی از خشکسالی از کشور‌های همجوار است.

امسال سال پرحادثه از نظر گرد و غبار با منشاء خارجی است

وی با اشاره به این‌که امسال سال پرحادثه از نظر گرد و غبار با منشاء خارجی است، تصریح کرد: در تعاملات بین المللی عربستان هرگز پای میز مذاکره برای کنترل گرد و غبار نیامده است و سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی مقابله با پدیده گرد و غبار به دنبال کم کردن آسیب پذیری مردم و اطلاع رسانی به موقع وقوع پدیده ریزگرد‌ها است و در حد بضاعت کشور برای کاهش شدت گرد و غبار با منشاء داخلی تلاش می‌کنیم.

وی تصریح کرد: گرد و غبار با منشاء داخلی علی رغم بارش های خوب در خوزستان با تاخیر شروع می‌شود و این واقعه طی شهریور ماه در فصول گرم رخ می‌دهد.

مالچ پاشی در سه هزار هکتار و کشت نهال در ۳۰ هزار هکتار در خوزستان

شعاعی از تهیه طرح‌های کنترل پدیده گرد و غبار در ستاد مقابله با پدیده با گرد و غبار خبر داد، گفت:  با پیگیری های بعمل آمده این طرح های منجر به تامین اعتبار شده است.

وی ادامه داد: مالچ پاشی در سه هزار هکتار، کشت نهال و مدیریت آب حدود ۳۰ هزار هکتار در استان خوزستان در هیات دولت مصوب و اعتبار آن تخصیص داده شد که سازمان جنگل‌ها و مراتع با همکاری سازمان‌های مسئول این موضوع را پیگیری می‌کنند.

شعاعی گفت: معصومه ابتکار ریاست سازمان، موضوع تشکیل صندوق منطقه‌ای مقابله با گرد و غبار را با رئیس برنامه محیط زیست سازمان ملل به طور جدی و در قالب مکاتبات لازم دنبال کرده است.

وی اظهار داشت: در ستاد مقابله با پدیده گردو غبار مقرر شد سازمان هواشناسی اطلاع رسانی به موقع در خصوص پیش بینی وقوع پدیده گرد و غبار برای مدیریت بحران در اختیار مدیران قرار دهد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: