تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۲۵ - ۱۱:۳۴ کد مطلب 50578

دلیل قطع همکاری معروف

بازیکن اسبق تیم ملی والیبال ایران و یکی از موفق‌ترین لژیونرهای دهه ۸۰ معتقد است سعید معروف باید رفتار خود را حرفه‌ای‌تر نسبت به گذشته کند و این شرایط او می‌تواند برای افزایش انگیزه او مؤثر باشد.

به گزارش سرویس ورزشی میدان ۷۲ ، روز گذشته خبر پایان‌همکاری زنیت کازان و سعید معروف اعلام شد و این موضوع نقطه نظرات متفاوتی را همراه داشت. اما بهنام محمودی بازیکنی که سال‌ها در ایتالیا توپ زد و دورانی که والیبال ایران در جهان جایگاه مناسبی نداشت او در سری A توپ می‌زند توضیحات کاملی در مورد شرایط کنونی معروف دارد.

به نظرتان دلیل این قطع همکاری چه بود؟

این موضوع دلیلی بر پایین آمدن کیفیت بازی سعید نمی‌شود. بازی در غربت و آن‌هم روسیه که مردمانش مثل هوایش سرد هستند بسیار مشکل است. من خودم زمانی که به ایتالیا رفتم ازلحاظ روحی داغون بودم و ۶ ماه اول مدام می‌خواستم به ایران برگردم. اما هدف داشتم و توانستم تحمل‌کنم و ماندم. ایتالیا که مردمش از بسیاری از جوانب با مردم ایران شبیه هستند و خصوصیات اخلاقی‌شان به هم نزدیک است ماندن در آن سخت است چه برسد به روسیه.

فکر می‌کنید سعید می‌توانست با بهتر کار کردن یک سال دیگر تمدید کند؟

در آنجا شرایط فنی کافی نیست و او باید حرفه‌ای‌تر می‌بود. در ایران او همیشه پیش دوستانش بود و از حضور در تیم ملی یا تیم باشگاهی‌اش لذت می‌برد اما شرایط کار کردن در روسیه متفاوت است. من اولین پیشنهادی که در دوران بازیگری‌ام داشتم از روسیه بود اما وقتی به آنجا رفتم اصلاً نتوانستم بمانم. سعید به نظر من از بهترین‌های دنیا در پست خودش است اما قوانین لیگ روسیه و شرایط حاکم بر خلقیات آن‌ها کار را برای ماندن سخت می‌کند.

ولی مسئولان زنیت می‌دانستند شرایط سال آینده این‌طور است، پس چر قراردادی ۲ ساله بستند؟

این حق هر بازیکن و مربی است که وقتی می‌بیند شرایط برای ادامه همکاری مهیا نیست به مذاکره برای ترک تیم بپردازد. مگر همین‌الان سرمربی تیم ملی فوتبال باوجود قرارداد خواهان جدایی از ایران نیست؟ این دلیلی نمی‌شود که کیروش مربی خوبی نباشد، شاید شرایط مطلوب نیست. سعید بچه‌ای حساس و با روحیاتی خاص است و باید از این به بعد حرفه‌ای‌تر عمل کند.

به نظرتان سعید از این به بعد فعالیتش را در سایر لیگ‌ها ادامه دهد بهتر است یا به ایران بازگردد؟

اولاً بگویم که لیگ ایران جزو لیگ‌های باکیفیت دنیا محسوب می‌شود و بازی در آن نکته منفی محسوب نمی‌شود اما به نظر من بازیکنان برای کسب تجربه اگر به سایر لیگ‌ها بروند و شرایط بازی در کنار بازیکنان بزرگ را کسب کنند بسیار بهتر است. البته بازیکنان ایرانی هم بزرگ هستند و بسیاری از آن‌ها جزو بهترین‌های دنیا محسوب می‌شوند اما شرایط مدام باید در حال تغییر باشد تا بازیکنان پخته‌تر شود.

اگر شرایط لژیونر شدن او و حتی شهرام فراهم شد شما توصیه می‌کنید قبول کنند؟

اول‌ازهمه باید شرایط را به‌صورت دقیق بسنجند. این مطالعه شرایط از همه مهم‌تر است. اگر شرایط مناسب بود و همه‌چیز برای پیشرفت مهیا بود باید بروند. من قبلاً هم چند بار به سعید توصیه کرده بودم که پیشنهاد‌های خارجی‌اش را بررسی کند و کلاً موافق رفتن بازیکنان به خارج از کشور هستم.

این نیمکت نشینی سعید و به قول خودتان شرایط روحی حاصل از زندگی در غربت چه تأثیری بر تیم ملی خواهد داشت؟

سعید بازیکن پخته و توانمندی است. نیمکت نشینی او دلیلی بر افت کیفی بازی‌اش نیست و همان شرایط روحی بود که به نظر من با بازگشت به ایران بسیار بهتر می‌شود. اتفاقاً بازگشت او در جمع دوستانش و بازی‌ها ملی انگیزه او را چند برابر می‌کند و ما از بابت سعید مشکلی نخواهیم داشت.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: