تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۲۶ - ۰۹:۲۴ کد مطلب 50705

حراج آبرو با هدف فراموشی اذهان از انتشار فکت شیت ایرانی

به نظر می رسد همه تلاش های حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی با هدف « به نسیان بردن صحبت های مهم رهبری در مورد منتشر کردن جزئیات توافق » انجام می شود ولو این تلاش ها به وسیله ی ذکر خاطراتی جعلی و حمله به منتقدان باشد.

گروه سیاسی میدان ۷۲/ حسین مهدیزاده نراقی: حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی که این روزها از سوی طرفدارنش لقب « آیت الله » را هم یدک می کشد در روزهای گذشته با ذکر خاطره ای ساختگی از همسر بزرگوار و مرحومه ی امام خمینی (ره) و همینطور حمله شدید به آنچه وی « دلواپسان و متحجران » می خوانَد، موجی از اعتراضات را به جان خرید، از سردار جعفری فرمانده محترم سپاه گرفته تا روح الله حسینیان نماینده مجلس تا حجه الاسلام اژه ای سخنگوی محترم و معاون اول قوه قضائیه و….

این اظهارات هاشمی دقیقا مصادف بود با آغاز فشار نخبگان و رسانه ها بر تیم دیپلماسی دولت یازدهم به منظور تحقق منویات مهم رهبری معظم انقلاب در ۲۰ فروردین ۱۳۹۴ مبنی بر « محرمانه نبودن جزئیات و وظیفه دولت برای اثبات همدلی با مردم با انتشار جزئیات مذاکراتی که تا به امروز محرمانه مانده است!»

۲۰۱۵-۰۴-۱۵ ۰۹.۲۱.۳۰

امری که با تغییر ناگهانی تیتر سایت رسمی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای«مدظله العالی» در اواخر شب گذشته رنگ و بوی دیگری به خود گرفت و عنوان سخنان مهم رهبری معظم انقلاب از « هشدار به سعودی ها » به عبارت با رنگ قرمز و هشداریِ ( محرمانه نداریم ) آن هم با سو تیتر « به مسئولین هم گفته ام؛ مردم و نخبگان را از جزئیات مذاکرات هسته ای مطلع کنید» تغییر یافت.

به نظر می رسد همه تلاش های حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی با هدف « به نسیان بردن صحبت های مهم رهبری در مورد منتشر کردن جزئیات توافق » انجام می شود ولو این تلاش ها به وسیله ی ذکر خاطراتی جعلی و حمله به منتقدان باشد.

انتظارها برای انتشار فکت شیت ایرانی!

پیش از این علی‌اکبر صالحی نیز صراحتا در جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی گفته بود:

« رهبر انقلاب از آقای ظریف خواسته‌اند فکت‌شیت ایرانی را منتشر کند.»[۱]

از آن طرف و با وجود « نص صریح رهبری » مبنی بر محرمانه نبودن مذاکرات، علی اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام دیروز گفت:

« از آنجایی که در بیانیه لوزان هیچ تعهدی متوجه ایران نیست، به نظر می‌رسد که انتشار فکت‌شیت تنها مخل مذاکرات ۱+۵ است! »[۲]

اما محمدجواد ظریف در برابر پرسش خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا رهبری دستور به انتشار فکت شیت ایرانی داده اند، با زیرکی خاصی گفت:

« مقام معظم رهبری گفتند همانطور که آمریکایی ها فکت شیت منتشر کرده اند شما هم دیدگاه هایتان را به مردم بگویید. ما نیز در ابتدا قبل از اینکه آمریکایی ها فکت شیت خود را منتشر کنند – نه به عنوان سند رسمی زیرا هنوز سند رسمی وجود ندارد – بلکه به عنوان آگاه کردن افکار عمومی از آنچه که به عنوان کلیات توافق مورد نظر بود در اختیار رسانه ها قرار دادیم!!

ظریف در ادامه گفت: ما در گفتگوهایی این موارد را مطرح کردیم، تدوین مکتوب خلاصه ای از آنچه که گفته شده است نیز در دستور کار قرار دارد.»[۳]

البته آقای ظریف توضیح نداد که « تدوین مکتوب خلاصه گفتگوها » چه نسبتی با فکت شیت رسمی وزارت خارجه دارد و همچنین بیان عبارات دو پهلو و مبهمی چون « مذاکرات جدی و فشرده و رو به پیشرفت است » که در این دو سال هر روز از همه رسانه ها (علی الخصوص صداوسیما) بیان می شود با مطالبات رهبری مبنی بر « محرمانه نبودن مذاکرات و بیان جزئیات برای مردم » چه هم خوانی ای دارد؟

با توجه به موارد ملحوظ به نظر می رسد این روزها وظیفه و تلاش همه نخبگان و اصحاب رسانه، تمرکز و فشار برای تحقق مطالبات رهبری در محرمانه نبودن مذاکرات و به تبع آن «انتشار فکت شیت ایرانی » است و نه مانور بر صحبت ها و خاطره سازی های حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی!

____________________________________________________________

[۱] http://tnews.ir/news/ADE840036884.html

[۲] http://tnews.ir/news/ECF340014932.html

[۳] http://www.donya-e-eqtesad.com/news/872763/

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: